Okunma

Turkcell Yine Korkuttu!


30 Haziran 2015 Salı 05:30
Turkcell Yine Korkuttu!

Dolandırıcıların yeni hedeflerinde TTNET ve Turkcell gibi büyük iletişim firmaları yer alıyor. Böylelikle kolaylıkla kullanıcıları korkutan sahte fatura ödeme bilgileri içeren mailler ile kötü amaçlarına ulaşabiliyorlar.

Bilindiği gibi kısa bir süre önce medyada sık sık sahte mailler ile kullanıcılara zararlı yazılımlar gönderildiği bilgileri yer almıştı. Bu mailleri etkili kılmak için ise hackerlar, büyük firma isimlerine benzer adreslerden, kopya mail şekilleriyle kullanıcıların dalgınlığından faydalanmaya çalışıyor. Faturalarda yer alan ödenmemiş borç gibi gerçekçi başlıklar, kullanıcıların şaşkınlıkla mail içinde yer alan dosyayı indirmesine neden oluyor. Ancak bu indirilen dosyada fatura değil, zararlı yazılım bulunuyor!

Fatura maillerine dikkat!

Phishing ismi verilen bu kullanıcı kandırma yoluna yine Turkcell alet edilmiş oldu. Son dönemlerde yine Turkcell maillerine benzer mailler ve benzer mail adresleri ile birçok kullanıcıya yanıltıcı mailler atılıyor. Maillerde yer alan bağlantılara tıklanır ya da içerikteki fatura olarak yalan beyan edilen dosya indirilirse, zararlı yazılım bulaşmış oluyor.

Turkcell’in yine bu tip kötü niyetli maillere alet edilmesi üzerine Turkcell, kendi kullanıcılarına bir bilgilendirme maili gönderme gereksinimi duymuş. Dün ve bugün Turkcell tarafından gönderilen maillerde, “Turkcell Fatura Bilgilendirme” başlığı ile gönderilen şüpheli maillerde yer alan bağlantıların açılmaması ve dosyaların indirilmemesi vurgulanıyor.

15-06/30/turkcell-sahte-mail-ernertm.jpg

Sahte maillerden nasıl korunulur?

Bu sahte maillerden, birkaç noktaya dikkat ederek kurtulmak mümkün; gönderen adresine dikkat etmek, fatura olduğu iddia edilen dosyanın ekte PDF olarak eklenmiş olduğuna dikkat etmek gibi önlemler alınabilir. Zira bu tip sahte maillerde sizden faturayı indirmeniz isteniyor. Ancak fatura PDF değil bir exe veya .rar yani sıkıştırılmış dosya oluyor.

Bu tip mailleri, son dönemde tekrar farklı firmaların adı kullanılarak da almanız muhtemel. Bu sebeple belirttiğimiz noktalara dikkat etmeniz ve abartılı uyarılara hemen tepki göstermemeniz büyük önem taşıyor.

:: Sizler bu tip sahte mailler ile karşılaştınız mı? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?




yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Turkcell Yine Korkuttu!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Konusmamiz lazim… yazio

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Dün bi tanıdığıma bulaştı, iyi ki ücretsiz 1 dosya kurtarmaya izin veriyordu önemli tek dosya vardı onu da kurtardık 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  pdf e de zararlı yazılım gömülebilir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İstediğin mailden göndermek çok basit… Dikkatli olmak gerekiyor ama en iyisi otomatik ödeme…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  CrytoLocker virüsü birçok müşterimize bulaştı ve hiç bir kurtarma yolu bulamadık maalesef. Sadece bir dosya kurtarabiliyoruz. (Kemal)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell kota aþýmýnda her 100 mesaja 5 tl verdiðimi bilirim. Yani 500 sms yolladýðýnýzý düþünün. 25 tl ö***** bakalým 25 tl’ye kaç üçlü paket ***** Turkcell çok ucuz caným sudan ucuz mübarek ben çok memnun kaldým.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Geldi bana da. Indirdim baktım ***** icinde exe uzantısı. Direk sildim

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Mesele bunlarla nasıl önlem alınır değil.

  Mesele bu dolandırıcıların kısa veya uzun zamanda yakalanıp tıkılamaması.
  Devlet organı yazılı şikayet belgesi istiyor, dolandırıcılıkta adı geçen kurum sesini etmiyor olan vatandaşa oluyor.
  Rahatım bozulmasın kimin canı yanarsa yansın modundayız.
  Henüz devlet organlarınca bu dolandırıcılarla ciddi bir karşı yapılanma atağı görmedim.
  Ne ülkeyiz be …

 9. SDN Okuru dedi ki:

  3 gün önce şirket çalışanlarından biri Turkcell'den 258 tl tutarında mail geldiğini görerek merakından açmış ve açış o açış virüs ağ üzerinden serverdeki dosyaların sonuna .encrypted eklentisi eklemiş birde şifreyi çözmek için not bırakmış,899 tl karşılığında şifreyi çözeriz ***** hergün sistemin yedeğini alıyoruz.3 saat sonunda sıkıntıyı giderdik ama giden zaman ve emek bunların yanına kar kaldı.allah ıslah etsin.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  evet

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bana bir hafta önce gelmişti. Direk sildim. Çünkü link adresleri Turkcell harici bir siteye aitti. Bilinçli kullanıcının hali bir başka 😛

" Turkcell Yine Korkuttu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell Yine Korkuttu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell Yine Korkuttu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "