Okunma

Turkcell’den Uygulama Geliştiricilere Destek


19 Eylül 2013 Perşembe 16:07
Turkcell’den Uygulama Geliştiricilere Destek

Son yılların yükselen trendi uygulama geliştirme ülkemizde de ciddi anlamda desteklenmeye başladı. Birçok firmanın bu alandaki yatırımlarına geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından da destek gelmişti. Microsoft’un Açık Akademi projesinin ardından yeni bir destek de Turkcell‘den geldi. Firma, Geleceği Yazanlar adını verdiği proje ile mobil uygulama geliştirenlere kaynak ve destek verecek.

Bugün İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısı ile projenin detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıya aralarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de katıldı.

Herkese açık olan projede Android, iOS ve Windows Mobile platformları için uygulama geliştirmek isteyenlere bir dizi destek verilecek. Bu destekler arasında dökümantasyon ve başarılı projelerin hayata geçirilmesi de yer alıyor.

Projenin detaylarını Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz‘e sorduk. İşte aldığımız yanıtlar:

 

Projenin detayları

Geleceği Yazanlar mobil yazılım ekosisteminde yer edinmek isteyen herkese açık. Henüz başlangıç seviyesinde olan yazılımcıların bile projeye dâhil olması mümkün. Bunun için tek yapılması gereken www.turkcell.com.tr/gelecegiyazanlar’a üye olmak. Ardından hemen Turkcell Akademi liderliğinde hazırlanan eğitimlere başlanabiliyor. Eğitim, gelişim ve mentorluk imkânlarının sunulduğu projede ayrıca ortaya çıkacak başarılı mobil yazılımların çeşitli iş modelleri ile hayata geçirilmesi olanağı ve Turkcell iş ortaklığı fırsatları da sağlanıyor. Geleceği Yazanlar’da ayrıca ulusal çapta düzenlenecek etkinliklerle yazılımcılarla etkileşim sağlanacak.

Geleceği Yazanlar; 1200 sayfa eğitim dokümanı, 13.000 satır kod, örnek uygulamalar ve eğitim videoları ile Türkiye’de mobil yazılım geliştirmeye ilgi duyanların buluşma noktası olmaya aday. 1 yıl kadar süren hazırlık aşaması sırasında platformun tüm içeriği akademisyenler ve tecrübeli mobil yazılım geliştiricilerin gözetiminde oluşturuldu. Platform üzerinden eğitim alan gençler, Android, iOS ve Windows Phone gibi milyonlarca kişi tarafından kullanılan platformlara yönelik mobil yazılımlar geliştirebilecek.

:: Projeyi nasıl buldunuz?   

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Turkcell’den Uygulama Geliştiricilere Destek”

 1. volgan dedi ki:

  konulara göz gezdirdim de hiç fena değil, sadece başlangıç değil ileri düzey için de faydalı dersler var

 2. SDN Okuru dedi ki:

  önemli olan burada eğitim ve ürün elde edebilmek ki turkcell bunu önünü açmış bulunuyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Mükemmel bir kaynak ama herkes uygulama geliştirebilicek yanlış olmuş. Çünkü bu eğitimden yararlanabilmek için ilk önce programlama dilini öğrenmiş olmanız gerekir. Uygulama yazmaya heveslenen arkadaşlar direk bu eğitimden başlamasın çünkü boşa kürek sallamış olur.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  video da olsaymış açık akademi daha başarılıydı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Önce şu mobil internet pahalılığına son versinler.. Aylık 100 lira mobil internette veriyorum.. Not bazen pc ile paylaşıyorum ondan..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  WindowsPhone eğitiminde 1. bölümü bitirdim. Bakalım ikinci bölüm uygulama yazmak için ne kadar yeterli olacak…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  fikirlerimi niye bunlarla paylaşayım ki.

 8. Romeo_Must_Die dedi ki:

  android e başlamayı düşünüyorum. resimli anlatımlar gayet başarılı , ilerleyebilirsek ne mutlu

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel Turkcell hele şükür Geleceğe Yönelik birşeyler yaptı 🙂

" Turkcell’den Uygulama Geliştiricilere Destek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell’den Uygulama Geliştiricilere Destek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell’den Uygulama Geliştiricilere Destek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "