Okunma

Türkiye 46. Sıraya Geriledi


25 Eylül 2009 Cuma 10:55
Türkiye 46. Sıraya Geriledi

Toplamda 100 üzerinden 33.8 puan alan Türkiye, alt kategoriler bazında en yüksek puanı 75.9 puanla genel iş ortamı kategorisinden, en düşük puanı ise 3.5 puanla AR&GE ortamının geliştirilmesi kategorisinden elde etti.

Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından Business Software Alliance’ın (BSA) sponsorluğunda bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen araştırma, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 66 ülkenin bilgi teknolojileri (IT) pazarlarını değerlendirip karşılaştırarak bu ülkelerin, IT sektörünün rekabetçiliği konusuna verdikleri destek düzeyini belirliyor.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye, ülke bazında en yüksek puanları 75.9 puanla genel iş ortamı kategorisinden, 61 puanla da yasal ortam kategorisinden aldı. IT sektörünün gelişiminin desteklenmesi kategorisinde 54.4 puan alan Türkiye, insan kaynakları kategorisinde ise 34.4 puanda kaldı. Türkiye’nin geliştirmesi gereken alanlar arasında kategorileri 20.7 puan aldığı IT Altyapısı ve 3.5 puan aldığı AR&GE geliştirme kategorileri yer alıyor. Doğu Avrupa ve Ortadoğu bölgelerindeki ülkeler arasında toplamda en yüksek puanı alan ilk beş ülke ise İsrail, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovenya oldu.

 

 

Endeks sonuçları ve metodoloji ile ilgili daha fazla bilgi için www.eiu.com ya da
www.bsa.org/globalindex adlı web sitelerinde ücretsiz olarak yayınlanan “Karmaşaya Rağmen Dirençlilik: BT Sektörünün Rekabetçilik Düzeyeinin Karşılaştırmalı Değerlendirmesi 2009″u inceleyebilirsiniz.


Economist Intelligence Unit’e göre IT sektörü için sağlam bir ortam yaratılmasında altı faktör birarada rol oynuyor: yüksek sayıda kalifiye çalışan; yenilikçilik-sever toplum, kültür; dünya standartlarında, birinci sınıf teknoloji altyapısı; fikri mülkiyet haklarını koruyan, güçlü, yasal düzenlemeler; tutarlı, açık ve rekabetçi ekonomi; teknolojiyi desteklemek ile pazar dinamiklerinin çalışmasına olanak sağlamak arasında doğru dengeyi sağlayan bir hükümet liderliği. Bu altı rekabeti destekleyici faktör açısından yüksek performans gösteren ülkeler genel olarak güçlü IT sektörlerinin olduğu ülkeler.

:: Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Türkiye 46. Sıraya Geriledi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bence son sırada olması gerekir.
    bulgaristan gibi fakir bir ülkede bile bir kaç bin kişilik köylere bile fiber optik kablo altyapısı kurmuş adamlar.
    Daha çokkkkk yolumuz var.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    46 bile çok fazla

" Türkiye 46. Sıraya Geriledi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye 46. Sıraya Geriledi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye 46. Sıraya Geriledi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "