Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı yapıldı


16 Eylül 2020 Çarşamba 15:46
Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı yapıldı

Dünyada aylardır milyonlarca insanı etkileyen koronavirüs salgını hızla yayılırken, aşı denemeleri de başladı. İlk olarak Rusya’dan gelen ”aşı bulunması” hamlesinin ardından diğer ülkeler de hızlı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Çin’de geliştirilen koronavirüs aşısının gönüllü uygulaması Brezilya ve Endonezya’da başlatılmıştı. Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sağlık çalışanlarına yapıldı. Faz 3 aşamasında ise Türkiye’nin de dahil olduğu bu testler bugün başladı.

Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı sağlık çalışanlarına

Türkiye’nin de aktif olarak savaştığı ve her gün binin üzerinde vaka ile karşılaştığımız koronavirüs, için aşı çalışmaları bugün itibarıyla başlatılmış oldu. Ankara’da başlayan bu ilk aşılama çalışmaları, virüse en çok maruz kalan sağlık çalışanlarına yapıldı.

CNN Türk’ün haberinde yer alan bilgilere göre, Çin merkezli Sinovac Biotech tarafından geliştirilen aşı, ilk etapta 1.200-1.300 sağlık personeline yapılacak. Bu aşının ikinci etabında ise  14 gün sonra aynı kişilere bir kez daha aşı uygulanacak ve sonuçları Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile paylaşılacak.

Gönüllülük esaslı olarak başlayan bu aşılama işleminin en önemli noktası aynı kişilerin tekrar aşı ile buluşturulmasında yatıyor. Zira gönüllülük esasına göre başvuranlara tekrar bu aşının yapılması gerekiyor. Hedefte virüsün daha ölümcül hale geldiği kronik hastalığı bulunan 13 bin kişinin aşılanması var.

Turkiye-de-ilk-koronavirus-asisi-00

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın ulaştığı bilgilere göre aşı, Ankara’da Hacettepe, Ankara Hastanesi, ve Şehir Hastanesi’nin de arasında bulunduğu diğer hastanelerde de yapılacak.

Hacettepe dışında Ankara’da bazı hastaneler ve İstanbul’da Marmara, İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesi hastanesi dışında başka özel hastanelerde de uygulama başlanacak deniyor. Ayrıca İzmir, Kayseri, Gaziantep ve Malatya’nın da arasında yer aldığı bazı hastaneler de merkez olarak seçildi.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı yapıldı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çin’de geliştirilen aşı olmasaydı iyidi. Zerre kadar güvenim yok onlara.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  İnşallah bu aşı başarılı olacak ve koronalı günler bitecek.

" Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı yapıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı yapıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı yapıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 2. 2 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 3. 3 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 5. 5 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 6. 6 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 7. 7 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 8. 8 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 9. 9 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 10. 10 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!