Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı yapıldı


16 Eylül 2020 Çarşamba 15:46
Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı yapıldı

Dünyada aylardır milyonlarca insanı etkileyen koronavirüs salgını hızla yayılırken, aşı denemeleri de başladı. İlk olarak Rusya’dan gelen ”aşı bulunması” hamlesinin ardından diğer ülkeler de hızlı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Çin’de geliştirilen koronavirüs aşısının gönüllü uygulaması Brezilya ve Endonezya’da başlatılmıştı. Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sağlık çalışanlarına yapıldı. Faz 3 aşamasında ise Türkiye’nin de dahil olduğu bu testler bugün başladı.

Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı sağlık çalışanlarına

Türkiye’nin de aktif olarak savaştığı ve her gün binin üzerinde vaka ile karşılaştığımız koronavirüs, için aşı çalışmaları bugün itibarıyla başlatılmış oldu. Ankara’da başlayan bu ilk aşılama çalışmaları, virüse en çok maruz kalan sağlık çalışanlarına yapıldı.

CNN Türk’ün haberinde yer alan bilgilere göre, Çin merkezli Sinovac Biotech tarafından geliştirilen aşı, ilk etapta 1.200-1.300 sağlık personeline yapılacak. Bu aşının ikinci etabında ise  14 gün sonra aynı kişilere bir kez daha aşı uygulanacak ve sonuçları Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile paylaşılacak.

Gönüllülük esaslı olarak başlayan bu aşılama işleminin en önemli noktası aynı kişilerin tekrar aşı ile buluşturulmasında yatıyor. Zira gönüllülük esasına göre başvuranlara tekrar bu aşının yapılması gerekiyor. Hedefte virüsün daha ölümcül hale geldiği kronik hastalığı bulunan 13 bin kişinin aşılanması var.

Turkiye-de-ilk-koronavirus-asisi-00

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın ulaştığı bilgilere göre aşı, Ankara’da Hacettepe, Ankara Hastanesi, ve Şehir Hastanesi’nin de arasında bulunduğu diğer hastanelerde de yapılacak.

Hacettepe dışında Ankara’da bazı hastaneler ve İstanbul’da Marmara, İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesi hastanesi dışında başka özel hastanelerde de uygulama başlanacak deniyor. Ayrıca İzmir, Kayseri, Gaziantep ve Malatya’nın da arasında yer aldığı bazı hastaneler de merkez olarak seçildi.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

İnşallah bu aşı başarılı olacak ve koronalı günler bitecek.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Çin’de geliştirilen aşı olmasaydı iyidi. Zerre kadar güvenim yok onlara.

" Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı yapıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı yapıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı yapıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!