Okunma

Türkiye Sanal Gerçeklikte Fark Yaratacak


19 Ocak 2016 Salı 15:00
Türkiye Sanal Gerçeklikte Fark Yaratacak

Crytek ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile kurulan Türkiye’nin ilk Sanal Gerçeklik (VR) merkezi ve Crytek’in başlattığı VR First programının global lansmanı bugün Bahçeşehir Üniversitesi Galata Kampüsü’nde gerçekleştirilen basın toplantısında duyuruldu.

SDN ekibi olarak biz de Galata Kampüsü’ndeydik. Mikrofonumuzu ilk olarak Crytek‘in kurucusu, Türk oyunculuğunun gurur kaynağı Cevat Yerli‘ye yönelttik. Yerli, Crytek olarak ilk Virtual Reality Lab‘i neden Türkiye’de açtığına dair önemli mesajlar verdi. 

Türkiye, sanal gerçeklikte geri kalmayacak

VR First sayesinde Türkiye‘nin sanal gerçeklikte hızlı bir gelişim sürecine gireceğini belirten Yerli, bu sayede global anlamda diğer ülkelerin önünde olabileceğimizin de altını çizdi. 

Yerli, daha önceleri de Crytek tarafından geliştirilen oyunlarda, hiç bir karşılık beklemeden Türkçe dublaj desteğine yer vermiş, oyunların 100 TL’ye satıldığı zamanlarda Crysis‘i 50TL’ye çok düşük bir kar marjıyla Türk oyun severlerin beğenisine sunmuştu. Cevat Yerli, VR First‘ü ilk defa Türkiye‘de hayata geçirerek, ülkesindeki oyun ve teknoloji sektörüne, ne denli önem verdiğini de bir kez daha ispatlamış oldu. 

Bugün gerçekleşen lansmanda gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz. 

 

Geliştiricilere büyük destek

VR First Merkezi, önümüzdeki 10 yıla damga vurması beklenen ve 2020 yılında 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaşacak VR teknolojisini kullanarak, yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek isteyen genç geliştirici ve girişimcilerin kullanımına açıldı.

İşbirliği kapsamında, Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisinin potansiyelini göstererek, farkındalık yaratılması ve VR geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu tüm profesyonel donanıma ulaşması amaçlanıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Galata Kampüsü’nde yer alan bu merkezde AMD, Logitech ve MSI gibi büyük firmaların desteğiyle geliştiriciler, son teknoloji donanım ve VR ekipmanları kullanarak CRYENGINE teknolojisi sayesinde projeler geliştirebilecekler.

16-01/19/vr1-3.jpeg

Crytek’in Kurucu Başkanı ve CEO’su Cevat Yerli: “VR First programının ilk adımını Türkiye’de Bahçeşehir Üniversitesi ile atmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu merkezden edinilecek bilgi birikimi sayesinde, Türkiye ve dünya çapında diğer akademi kurumlarıyla da işbirliği yaparak, öğrenciler, araştırmacılar ve geliştiricilere VR teknolojisiyle projeler geliştirmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.

CRYENGINE’in gücünü kullanacaklar

Günümüz VR teknolojisi, CRYENGINE’in gücünü kullanarak benzersiz ve etkileyici deneyimler sunmamıza olanak sağlıyor. VR First programı kapsamında, VR geliştiricilerinin bu merkezdeki tüm olanakları kullanarak neler ortaya çıkarabileceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Dünyanın birçok ülkesinde açtığı kampüs ve merkezler ile uluslararası bir eğitim kurumu olan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), bölgenin VR üzerine odaklanan ilk çekim merkezi olacak. 

16-01/19/vr1-2.jpeg

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel: “Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisinin, eğitim başta olmak üzere birçok alanda kullanılması hatta günlük hayatımızın bir parçası haline gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Bahçeşehir Üniversitesi ile Crytek arasındaki işbirliği ile, Türkiye’nin ilk Sanal Gerçeklik Merkezi, BAU İletişim Fakültesi-Galata Yerleşkesinde hizmete girmektedir. Öncelikle; iki kurumun da hedeflerinin kesiştiği oyun tasarımı ve geliştirme alanında deneyim paylaşımı ve transferi yapılacak, bir sonraki adımda ise Serious Games olarak bildiğimiz projeler ile sağlık bilimleri ve eğitim sektörü için oyun içerikli simülasyonlara ve deneyimlere yönelik Ar-Ge çalışmaları devam edecektir. Birlikte geliştirilecek eğitim müfredatları, transfer edilecek bilgi birikimleri ve yapılacak Ar-Ge çalışmaları sadece bu kurumları değil tüm Türkiye’nin sektörel anlamda öğrenmesi, üretmesi ve büyümesi açısından önemli bir itici güç olacaktır.” dedi.

:: Sizce Türkiye gerçekten sanal gerçeklikte fark yaratabilir mi? 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Türkiye Sanal Gerçeklikte Fark Yaratacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  oyun yaparak para kazanmayı öğret bize CEVAT ABİ

 2. SDN Okuru dedi ki:

  özet geç ey editör e nooldu

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bilen varsa yazabilirmi 360 videolar hangi formatta telefona atılıyor ve hangi program açıyor teşekkürler

 4. SDN Okuru dedi ki:

  500tl seviyesinde çıkartırsa alırım ama daha fazlasına imkansız çıkamam cryteke Milli Şuurlarından dolayı teşekkürler bende karton gözlük var tabi bu başka bir olay mesela gta 5 bunda ne oynanır

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tür önemli araştırma merkezinin ilk olarak Türkiye de açılması çok iyi oldu tabi bunun en önemli katkısını Cevat YERLİ yaptı.Yapması gereken kişiler yapmadı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Crytek oyun yapar deli olur….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki fark yaratacak FİYATIYLA diğer ülkelere oranla asgari ücretin kaç katına satılarak.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  güzel haber vr gözlüğü müthiş birşey

 9. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi oldu adam dogru diyor her eve bir 3d gözlük 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Almanca konuşsa daha iyiydi. Türkçe konuşurken ben gerildim kalbim sıkıştı.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Şansımıza da bu sektör tutmaz 3d gibi cort falan olur 😀

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iddialı konuşuluş Vestel Venüs VR çıkardıda haberimiz mi yok?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  IMECE Studios zaten dünya çapında VR oyunları ve uygulamaları yapıyor. Daha dünyada bilinemyen bir cihaz için oyun yapmak cesaret işi. Bakalım başarılı olabilecekler mi

 14. SDN Okuru dedi ki:

  xbox ve pc microsoft desteğiyle bu savaştan galip gelir

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Far Cry Project 2'yi çıkarın artık.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Ben sanal gerceklik gözlükleri icin 0 gelecek gozuyle bakiyorum,eeyy tolga reiz,cep telefonlari ara verici olmiycak direk devrenden cikicak o 10 cekirdekli islemciler o vr girince costuracak,banka,is,oyun,xxx her alana girecek ve zaman mekan olgusunu devrenden cikrarak insanlari 1 odali 5 m2 alanlara da yasatacak,ve hatta is yerleride kalmayip insanlar tüm islerinde onu kullanacak belki insanlarin bebeken gözleri cikarilip bu gozler takilacak.. ben bunlari görüyorum

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun Crytek adamdir

" Türkiye Sanal Gerçeklikte Fark Yaratacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye Sanal Gerçeklikte Fark Yaratacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye Sanal Gerçeklikte Fark Yaratacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "