Türkiye’den Ukrayna’ya teknolojide iş birliği çağrısı


27 Ağustos 2020 Perşembe 14:30
Türkiye’den Ukrayna’ya teknolojide iş birliği çağrısı

Türkiye savunma sanayisi için çalışmalarını sürdürüyor. Yakın zaman önce Akıncı TİHA yani Taarruzi İnsansız Hava Aracı uçuş testlerini başarıyla tamamlamıştı. Bunun ardından Türkiye’den Ukrayna’ya teknolojide iş birliği çağrısı geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin ve Ukrayna’nın teknoloji tarafında birbirini tamamlayabileceğine vurgu yapıyor. Türkiye ve Ukrayna teknoloji tarafında neler yapacak?

Türkiye ve Ukrayna teknoloji için iş birliği

Türkiye ve Ukrayna teknoloji noktasında görüşmeler gerçekleştiriyor. Bakan Varank, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy ile Bakanlık’ta görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmenin köşe taşı ise şüphesiz ‘’birlikte teknoloji’’ çağrısı oldu.

Türkiye ve Ukrayna arasındaki bağlara vurgu yapılan görüşmede 2011’den bu yana ilân edilen stratejik ortaklığa da dikkat çekildi. Varank, Ukrayna ve Türkiye’nin kabiliyetleri açısından birbirini tamamladığını ve bu sebeple daha sistematik ve kurumsallaşmış bir ilişki kurulması gerektiğinin altını çiziyor.

Bakan, söz konusu ziyarette, sanayinin can alıcı noktalarında yapılacak yeni iş birliklerini vurgularken, bunun yanında savunma, havacılık ve gemi gibi stratejik alanlarda da birlikte geliştirmenin sağlanacağını ve aynı zamanda mercek altına alınacağı söyledi.

Turkiye ve Ukrayna teknoloji is birligi-00

Anadolu Ajansın’ın haberine göre, görüşmede Ukrayna tarafından, Uruskiy Türkiye ile Ukrayna arasında yapılan ve olumlu seyreden iş birliğinin, yeni projelerle daha yüksek seviyelere geleceğine inandığını aktardı. Uruskiy, iki ülke arasındaki iş birliğinde bürokrasinin azaltılmasının önemine dikkati çekerek, Ukrayna adına bu konuda elinden geleni yapacağını kaydetti.

Türkiye ve Ukrayna arasındaki tek gelişme bu değil aynı zamanda Ukrayna’dan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar’a üstün hizmet madalyası takdim edildi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar’a Kiev’deki Devlet Başkanlığı sarayında devlet nişanı verdi.

Bu gelişmeyle birlikte Türkiye ve Ukrayna arasında teknoloji noktasında iş birliğinin ilerleyen süreçte daha sağlam temellere dayanacağı tahmin ediliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Türkiye’den Ukrayna’ya teknolojide iş birliği çağrısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’den Ukrayna’ya teknolojide iş birliği çağrısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’den Ukrayna’ya teknolojide iş birliği çağrısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
  2. 2 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
  3. 3 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
  5. 5 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
  6. 6 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
  7. 7 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
  8. 8 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
  9. 9 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
  10. 10 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!