Okunma

Türkiye Uzay Ajansı kuruluyor!


23 Eylül 2016 Cuma 10:20
Türkiye Uzay Ajansı kuruluyor!

Ülkemizin uzay teknolojileri alanında çok daha hızlı yol almasını ve çeşitli kuruluşlar tarafından yürütülen projelerin koordinasyonunu sağlamak amacıyla uzun süredir çalışmaların sürdürüldüğü Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulumunda son adımlara gelindi.

AA’da yer alan habere göre Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması ve uzaya yönelik faaliyetlerin düzenlenmesi hakkında Kanun Tasarısı Taslağı’nın tamamlandığını ve Meclis’e sevk edileceğini belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, uzay konusunda uluslararası iş birliklerine de çok önem verdiklerinin altını çiziyor.

Ülkeler ile Yoğun İşbirliği Yapılıyor!

Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında ilgili bakanların da dahil olduğu Uzay Stratejileri Yüksek Kurulu oluşturulacağını ve bu sayede Türkiye’nin uzay alanındaki mevcut altyapı ve yeteneklerinin hızla gelişeceğini ifade eden Arslan, birçok ülke ile işbirliği içerisinde olduklarını belirtiyor.

16-09/23/indir.jpeg

Uluslararası Uzay İstasyonunda ortak deneyler yapılması için gerekli iş birliği protokolünün 8 Eylül’de imzalandığını vurgulayan Ahmet Arslan, Japonya ile iş birliği çerçevesinde 2017 yılı başlarında Uluslararası Uzay İstasyonundan bir deneysel uydumuzun dünya yörüngesine bırakılacağını ifade ediyor.

Ayrıca, bakanlık bünyesinde havacılık, uzay teknolojileri ve elektronik haberleşme alanlarında başlatılan AR-GE destek süreci ile başta milli uçak motoru geliştirme projesi dahil olmak üzere, sektör ve üniversitelerle işbirliği içerisinde olunarak çok önemli atılımlara imza atılması hedefleniyor.

:: Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması sizi heyecanlandırıyor mu?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

57 yorum - “Türkiye Uzay Ajansı kuruluyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bunca yıldır ilerici kamalistler ne yapıyordu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Put gönderelim uzaya. sevinsin kamalistler

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Artık göktaşı düşse hükümetten bileceksiniz bazı insanlar gerçekten şaşırmış

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kusura bakmayın da çakma araba ve çakma eğitim uçağı yapanlardan uzay bilimi beklemek olsa olsa kara mizah olur. Önce yöneticiler kendini eğitsin.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  projenin sorumlusu, bütçesi, bitiş tarihi, son durumu, çalışanları gibi bilgiler için site açılsın ki heyecanla takip edelim

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Houston'a seslenen meşhur ve klişe sahneleri Ankara, Adana, Yozgat vs. nidalarıyla tekrar bir gözümün önüne getirdim. Bu işe de renk katarız bence. Şaka bir yana Dünya gözüyle o günleri görmek nasip olur umarım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Cok gecıkmelı de olsa ıyı haber TUA yı cok cıffı yapmalılar tubutak gıbı olurda feto cular cullanacaksa aman kurmayın tubıtakta kactane genc muhendısı oldurduler kacane orjınal fıkır abd ıngıltere ısraıle peskes cekıldı hep suıkast dıkakatlı olunursa cok faydalı olur

 8. SDN Okuru dedi ki:

  İnşallah iyi olur. Zamanla çöpe dönmesinde

 9. SDN Okuru dedi ki:

  tübitaktaki projeleri görünce eyvahh dıyorum :)) minareden uzay mekiği yaparlar artık islamı usullere göre uzaya cıktık :))

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde kurulmaz devlet neredeyse tüm bütçeyi diyanete veriyor bilime birşey vermezler

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bitiş tarihi ve harcanacak parada açıklanırsa daha gerçekçi olur. mesela 3 YIL sonra uçacak roketimiz için her yıl 2 MİLYAR harcanaksa heyecan olur, ama 20 sene sonraki rokete her yıl 10 MİLYON çok heyecan yapmaz

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Anıtkabirin bayrak direğinin ipi ile övünen bir neslin bunları kavraması çok zaman alacak. Alışık değiller çünkü.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Akepelilere çok gülüyorum ülkede bu kadar olan bitene rağmen hala inanıyorlar uçuk haberlere

 14. SDN Okuru dedi ki:

  yaw he he uçak yapamayanlar mekik yapacakmış insanları koyun yerine koyarsanız burda meeeleerr durur kafası olmayanlar için bi haber

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkede ne sıkıntılar ne olaylar oluyo hergun onlarca haysiyetsiz insanlar ülkeyi mahvediyor bir bu eksikti zaten . Atatürkün yaşamasını çok isterdim şuan bu ülkenin ne halde olduğunu gormesini isterdim…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  ağaoğluna verilniş aydaki arsalar türkiye sag olsun satmadıgı yer kalmadı

 17. SDN Okuru dedi ki:

  lafa değil icraate bakıyoruz, milletin parasını basıp 15 yıldır bir kere yol ve 2 tane köprü dışında ne yapıldı? yerli otomobiller hangi yolda geziyor, uçak f16 gördük, f22 anlaşması yapıldığını biliyoruz, nerede yerli uçak, yerli tüfek v.s. nerede? yerli telefon dedikleri bile içi, dışı başka ülkenin malı. Eğitimde mi ilerledik, bilimde mi, yazılımda mı, donanımda mı, ahlakta, hoşgörüde mi? 15 yıldır şu milletin cebinden çıkan paranın haddi hesabı yok, nerede o kadar para?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  K.K koşa koşa Anayasa mahkemesine başvurur kurulmasın diye

 19. SDN Okuru dedi ki:

  kimsenin ülkemizin gelişmesine, ilerlemesine, güçlenmesine, zenginleşip refah düzeye ulaşmasına karşı olduğunu düşünmüyorum. Aksine bu ülkede yaşayıp da kötüye gitmeyi kim ister? Eleştirenlere türlü hakaret edenler şunu anlayamıyor, siz fanatik olabilirsiniz, birilerinin her dediğine inanıp her dediklerini doğru kabul ediyor olabilirsiniz ama herkes siz gibi değil. Eleştirenler, neyi eleştiriyor, ülkenin kurumlarını, topraklarını satarak, her Allahın günü vatandaşın cebinden daha fazlasını toplayarak parayla birşeyler yaptırmak marifet değil. sattılar bitti, deprem vergisi bitti, kdv, ötv, öiv bitti, kimlik, ehliyet v.s. bitti, 2017de zorunlu bireysel emeklilikle 10 yılda 100 milyar lira toplayacaklar, oda bitecek, başka birşey bulacaklar. Taşıma suyuyla değirmen ne kadar süre dönecek, insanlar yarın için endişeleniyor, 20 yıl önceden beter olabiliriz diye endişeleniyorlar.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Cok guzel gelişmeler destekliyorum ülkeme yakışır

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Dream and dream 🙂

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Siz ne mal ne embesil ***** ussumuz vardida ***** yerden baslamak lazim diyen ***** teknolojisi nasil gelisti biliyor musunuz? Dünyanın dort biyanindaki beyinleri ulkelerine göç ***** uzaya arac gondersek icinde 1 tane yabanci mühendis olsa bizim embesiller bunada laf ***** bu öngörü yoksunu gençliğe.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Putçular doluşmuş yine. 2023'e kadar 100.000 heykel dikilecek dense tavana vurur neticeniz

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bu işte rant varsa tutar ama yoksa havada kalır. Şimdiki projelerin hepsi başka yerlerden kazanma amaçlı çünkü. Eskilerin deyimi ile kaz gelen yerden tavuğu esirgemezler. Ama kaz yoksa tavukta yok 🙂

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Gunaydin abd uzayda maden topluyacak 2018 de :)) yolumuz cok uzun ama bu da bir gelismedir abd 50 yili geckindir uzayda biz neler yapabilecegiz bakalim

 26. SDN Okuru dedi ki:

  HEDEF 2023

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Gönüllü sömürgeler, efendileri adına başlamışlar yine ülkelerini yerden yere vurmaya…

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Bi bu kalmıştı zaten. Tübitak'ı bqtırdılar, iş göremez gale getirdiler, ilk önce bunu düzeltseniz ya

 29. SDN Okuru dedi ki:

  inşaat yapalım inşaat.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  inş canım ya

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Öyle Amerikan bayrağının üzerine Turk bayrağı yapıştırmakla olmuyor bu işler.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Müdürü de bahçivan olacakmış!

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Biyerden başlamak lazım

 34. SDN Okuru dedi ki:

  bütçe ne kadar ? nasa devletten yılda 18 MİLYAR DOLAR para alıyor !

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Iyice "uctular". La durun daha yerli oto, ucak v.b. yapamadik uzaya mi cikacagiz. NASA'nin hangara kaldirdigi curumus mekikleri satin alip %100 yerli valla billaaa diyecekler anlasilan.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Cuma cuma töbetöbe estf. LoLİnsan neresiyle tepkimeye girip yarilacagini ***** tur yapilarin yari devlet/yari ozel olmasi lazim diyecegim ama Tr'deki ozel anlayisi cok ozele giriyor. Yabanciya gitmesin canngiim.O yuzden de Tubitak vsvs ornekleri var iken bir beklentiye girmek hayalcilik..

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye uzaya gidecek teknolojiye sahip değil .2200 yılında olabilir

 38. SDN Okuru dedi ki:

  yaw he he daha ortada araba yok

 39. SDN Okuru dedi ki:

  He yav he

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Yav he he

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Aya avm yapımı ile ilgili çalışmalar başlamış. TOKİ de konu ile ilgili çalışıyormuş.

  Daha şehir planlamasını yapamamışız uzay bilmem nesi kurulsa ne olur!
  Belki yoruma kızacaklar ama bizim halletmemiz gereken daha önemli önceliklerimiz var.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  helal be çocuklar 😀

 43. SDN Okuru dedi ki:

  devam beyler

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Umarız suistimal edilmeyen amacına uygun hareket eden bir kuruluş olur. Hayırlı olsun.

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Yerli ve milli düşmanları, saldırmanız için mükemmel bir haber daha. "Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor!" Hücum…

 46. SDN Okuru dedi ki:

  Peki ya giden geri gelecekmi

 47. SDN Okuru dedi ki:

  As bayrakları as 😀

" Türkiye Uzay Ajansı kuruluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye Uzay Ajansı kuruluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye Uzay Ajansı kuruluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "