Türkiye Uzay Ajansı ne zaman kurulacak?


07 Ağustos 2018 Salı 14:00
Türkiye Uzay Ajansı ne zaman kurulacak?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzay ve uydu çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Varank tarafından Türkiye Uzay Ajansı hakkında yeni bilgiler de paylaşıldı.

Bakan Varank: Türkiye Uzay Ajansı bu yıl içinde kurulacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye Uzay Ajansı ile uzay teknolojileri alanında ulusal boyutta yapılan çalışmaların koordinasyonunun sağlanacağını ve uluslararası ilişkileri yürüteceğini ifade ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 100 Günlük İcraat Programı ile de belirtildiği üzere ajansın bu yıl içerisinde kurulacağının ve teşkilatlanma çalışmalarının en kısa sürede tamamlanacağının altı çiziliyor. Sektörü yönlendirme, koordine etme ve uluslararası ilişkileri tek elde yönetme hedefindeki ajans bu anlamda önemli bir sorumluluk üstlenecek.

Varank ayrıca, uzay sanayinin gelişmesi ve yürütülen projeler ile programa alınan projelerin çoğalmasından dolayı uzay ve havacılık alanında koordinasyon sağlanacak ve ülkenin milli çıkarlarını gözetecek bir yapıya ihtiyaç duyulduğunu vurguluyor.

Türkiye Uzay Ajansı

Bakan, 2000’li yıllardan itibaren uydu teknolojilerinde Ar-Ge çalışmalarına başlandığı ve ilk olarak gözlem uyduları üzerinde yoğunlaşıldığını paylaşıyor. Bu süreçte BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 gözlem uyduları üretilmişti.

2014 yılı sonrasında ise TÜRKSAT ve İMECE gibi daha büyük ölçekli yerli ve milli uydu projelerine başlanırken, bu alanda uluslararası anlamda bir üst lige çıkıldığına dikkat çekiliyor. İlk milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A ise 2020 yılı sonunda fırlatılarak ise geosenkron yörüngede hizmet verecek. İMECE ise ilk milli ve yerli gözlem uydusu olacak. Uydunun tasarım aşamasında olduğu ve prototip üretimine başlandığı belirtiliyor.

Diğer taraftan TÜBİTAK Uzay bünyesindeki Optik Sistemler Araştırma Merkezi (OPMER)’in de açılışa hazır olduğu ve bu merkezin uzay kalifiye optikler ile ilgili araştırmalar ve üretimler yapacağı açıklanıyor.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

2023dw kurulcak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Türkiye için çok geç alınmış bir karar ne yazıkki…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ayranımız yok içmeye, Atla gidiyoz uzaya

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Türkiye hakkındaki önemli gelişmeleri okuyorum seviniyorum, sonra yorum kısmına geliyorum bu insanlara fazla bile diyorum. Ülkesi için önemli olan gelişmelere sevineceğine böyle yermeler anlamsız.

KerimK
KerimK
2 yıl önce

Dunya bildigin mala baglamis durumda. Arkadas dunyamizi yasanabilir bir yer yapalim once. Millet baska yasanabilir gezegenler arama ve oraya tasinma pesinde. Once dunyamizi yasanabilir bir yer yapalim, yetmezse, arariz. Hepimize yeter dunyamiz.

" Türkiye Uzay Ajansı ne zaman kurulacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye Uzay Ajansı ne zaman kurulacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye Uzay Ajansı ne zaman kurulacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)