Okunma

Parçalı Güneş Tutulması için geri sayım!


07 Ağustos 2018 Salı 15:01
Parçalı Güneş Tutulması için geri sayım!

27 Temmuz tarihinde gerçekleşen yüzyılın en uzun tam Ay tutulması yani Kanlı Ay tutulması sonrasında, sıra şimdi de bir Güneş tutulmasında. İşte, 11 Ağustos tarihinde gerçekleşecek olan parçalı Güneş tutulması hakkında detaylar.

Parçalı Güneş tutulması ne zaman?

Bu yılın üçüncü Güneş tutulması başta da belirttiğimiz gibi 11 Ağustos tarihinde gerçekleşecek. İlk tutulmanın 15 Şubat ve ikinci tutulmanın ise 13 Temmuz tarihinde gerçekleştiğini not olarak düşelim.

Güneş tutulması, Dünya ile Güneş arasına Ay’ın girmesi ile gerçekleşmesi ile meydana geliyor. Parçalı tutulma ise, Ay’ın Güneş’i kısmen örtmesi sonucu gerçekleşiyor.

Güneş Tutulması

Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Gözlemevi tarafından hazırlanan 2018 Gök Olayları Yıllığı ile bu yıl 3 Güneş ve 2 Ay tutulmasının gerçekleşeceği paylaşılmıştı. 11 Ağustos tarihindeki parçalı tutulma olayı ise bu yılın son tutulması olacak.

Maalesef bu gök olayı, bu defa ülkemizden gözlemlenemeyecek. Gözlemlenebilecek ülkeler ise; Grönland, İzlanda, Rusya ve Moğolistan, Kanada’nın kuzeyi ve Çin ile Kazakistan’ın büyük kısmı olacak. Ay tarafından Güneş’in yüzde 75’lik kısmının örtüleceği tutulma, 8:02 ile 11:30 saatleri arasında gerçekleşecek.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Parçalı Güneş Tutulması için geri sayım!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tahmin edeyim. Kesin bilmem kac yüz yılda bir görülüyordur. 😏

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  kıyametin kopacağını allahtan başka kimse bilemez

 3. Necmi dedi ki:

  Allah hayırlara vesile kılsın,dünyadaki kötülükler çoğaldı,doğal afetlerde arkasından sanki insanları uyarır nitelikte çoğaldı,ama insanoğlu nefsinin kölesi ve kurbanı olmaya devam ediyor,neymiş neden dünyanın bir tarafı zengin bir tarafı fakir,keşke fakir olsaydık afrikada zulume uğrasaydıkta,küçücük nimetlerimizin bile kıymetini bilseydik,bu dünyada mükafatlar bizde olabilir ama öbür dünyada nasıl hesap vereceğiz Allah yardımcımız olsun,işimiz çok ama çok zor bu yüzyıl insanı kudurmuş canavar gibiler,dıştan güzel görünen kötülerin sonu çok kötü olacak…

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türkiye den izlenmiyor mu😦

 5. Mataramasuko dedi ki:

  geçen gece ay tutuldu bugün güneş diyorsunuz yarın kıyamet kopabilir hazır olun

 6. Ali dedi ki:

  Bunlarda sürekli tutuluyor

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Diyosun ki tutmayın bırakın kendi haline

" Parçalı Güneş Tutulması için geri sayım! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Parçalı Güneş Tutulması için geri sayım! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Parçalı Güneş Tutulması için geri sayım! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "