Türkiye’nin yeni kamikazesi Alpagu!


25 Haziran 2020 Perşembe 23:00
Türkiye’nin yeni kamikazesi Alpagu!

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından muharebe sahasında etkin şekilde kullanılmaya başlanan kamikaze drone’lar çeşitleniyor. Döner kanat kamikaze drone Kargu teslimatlarını sürdüren STM, sabit kanatlı kamikaze drone Alpagu’ya yönelik çalışmalar da sona gelindi. Alpagu yıl sonuna doğru güvenlik güçlerinin kullanımına sunulmaya başlanacak.

Türkiye yeni kamikazesi Alpagu çalışmaları sona eriyor!

Alpagu, tek bir asker tarafından kullanılabilecek; zırhlı araçlardan, Akıncı ve Anka gibi silahlı insansız hava platformlarından atılabilecek. Türk savunma sanayisinin son dönemde en dikkat çeken ürünlerinden kamikaze drone’lar yakın zamanda çeşitlenecek.

Türkiye’ye kamikaze drone olarak bilinen vurucu insansız hava araçlarını kazandıran STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ. bu alandaki ürün çeşitliliğini ve araçların yeteneklerini artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyor. Teslimatları süren Otonom Döner Kanatlı Vurucu insansız hava aracı Kargu, meskun mahallerde olası hedeflerin tespiti ve gerektiği durumlarda görev iptali fonksiyonlarına sahipken, nihai test aşamasında olan Alpagu ise; geleneksel savaş ortamlarında hafif yapısıyla hızlı dalışlar yaparak belirlenen hedeflere hasar verici saldırılar gerçekleştirebiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından muharebe sahasında etkin şekilde kullanılmaya başlanan Kargu’dan sonra, STM, Otonom Sabit Kanatlı Vurucu İHA Alpagu için yürüttüğü çalışmalarda ise sona geldi. Ağırlığı 2 kilogramın altında olan Alpagu‘ya dünyada benzer niteliklerde yalnızca 3 platform bulunuyor.

Türkiye'nin yeni kamikazesi Alpagu!

Alpagu, küçük boyutu ve hafifliğine rağmen üzerinde hedefini etkisiz hale getirebilecek kadar patlayıcı taşıyor, çok uzak mesafelerde görev yapabiliyor ve tek bir asker tarafından kolayca taşınıp görev alanında çok hızlı kullanılabiliyor. Alpagu ayrıca üzerideki yapay zeka ve görüntü işleme kabiliyetleri, sessizliği, taşıdığı patlayıcıyı hedefe tam ulaştırma yetenekleriyle önemli bir sürpriz etkisi ve operasyonel üstünlük sağlıyor.

Zorlu bir geliştirme sürecini başarıyla tamamlayan STM, sahada yoğun testlere devam ediyor. Laçerden fırlatma, uçuş, hedef ulaşma ve etkisiz hale getirme kabiliyetleri test edilen ve iyileştirilen Alpagu, oldukça başarılı sonuçlara ulaştı. Testlerin çok kısa süre içerisinde sona ermesi ve yıl sonuna Alpagu’nun TSK kullanımına sunulması hedefleniyor.

Dünyada çok az muadili bulunan Alpagu, sahip olduğu üstün kabiliyetler yanında, sürü olarak kullanılabilme yeteneği, farklı platformlara entegre olabilmesi gibi özelliklerle rakiplerinden ayrışıyor.

Alpagu, tek bir asker tarafından kullanılabildiği gibi zırhlı araçlar üzerinden çoklu lançerlerden atılabilecek versiyonları da olacak. Alpagu’nun, Bayraktar Akıncı Taarruzi İHA, Anka gibi silahlı insansız hava platformlarından atılacak versiyonları geliştirilecek.

STM’nin gündeminde, Alpagu‘nun daha büyük, daha fazla patlayıcı taşıyabilen, daha uzun menzilli ve daha hızlı versiyonları da bulunuyor. 2 kilogramın altındaki küçük boyutlu platformu geliştirebilme kabiliyeti sayesinde daha büyük platformlar çok kısa zamanda kullanıma hazır hale getirilebilecek.

Alpagu’nun daha büyük versiyonlarına ilişkin çalışmalar sonunda 10 kilogramın üzerinde ve daha büyük hedeflere angaje olabilen platformlar üretilecek.

Bu yıl başlayacak teslimatların ardından, gelecek yıldan itibaren çeşitlenecek ürünlerle bir Alpagu ürün ailesi oluşturulması amaçlanıyor.

Alpagu ve Kargu aynı segmentte!

Öte yandan Alpagu, uzaktan algılama, görüntü işleme ve takip yeteneği olan Togan gibi silahsız İHA platformlarına entegre şekilde görev yapabilecek.

Kargu’lar üzerinde sürü harekatı kabiliyeti geliştiren STM, ilerleyen dönemde Alpagu ve Kargu’nun aynı sürüde, farklı görev tipleri için kullanılabildiği bir kullanım konseptini hayata geçirecek.

STM Hakkında

Savunma Sanayii’ne mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında çeyrek asırdan uzun bir süredir hizmet veren STM, bugün sahip olduğu temel kabiliyet ve teknolojilerini askeri deniz platformlarından uydu çalışmalarına, siber güvenlikten büyük veri analitiği ve yapay zeka uygulamalarına varan stratejik alanlarda kullanarak ülkemizin ihtiyacı olan kritik alanlarda çalışmalar yürütmektedir.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Biz yeter ki inanalım, eziklik psikolojisini üstümüzden atalım ve bazı siyasilerin kutuplaştırmalarından kendimizi sıyıralım. Herşeyi başarırız.

" Türkiye’nin yeni kamikazesi Alpagu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin yeni kamikazesi Alpagu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin yeni kamikazesi Alpagu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!