Okunma

İşte Türkiye’nin yerli askeri silah teknolojileri!


04 Şubat 2018 Pazar 19:00
İşte Türkiye’nin yerli askeri silah teknolojileri!

Son yıllarda artan terör olayları ve sınırımızda yaşananlar, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan yerli teknoloji ürünü olan silah ve ekipmanların hayati bir önem taşıdığını bir kez daha gözler önüne serdi.

TSK‘nın terör yuvalarını darmadağın ettiği, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk‘ün imzasının bulunduğu SOM isimli füzelerden, Atak helikopterine ve Koral milli elektronik harp sistemine kadar onlarca farklı araç geliştirilmeye devam ediliyor.

Son dönemde sıkça karşımıza çıkan yerli silahları ve insanların akıllarına takılan “ Altay tankı nedir? ”, “ MPT-76 nedir? ” gibi soruları detaylarıyla cevaplayabilmek için ülkemizin bazı silah teknolojilerini bu makalede sizlere aktarıyoruz.

Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği

Türkiye’nin ilk keskin nişancı tüfeği olan Bora-12 veya diğer adıyla MKEK JNG-90‘ın üretimi Makina ve Kimya Endüstrisi tesislerinde gerçekleştiriliyor. 4.8 kg ağırlığında ve 1080 mm uzunluğunda olan tüfekte, milli piyade tüfeği MPT-76 veya G3 ile benzer şekilde 7.62×51 mm NATO mühimmatı kullanılıyor.

Jandarma Lojistik Komutanlığı’nın uzun çalışmaları sonucunda ortaya çıkan BORA-12 keskin nişancı tüfeğinin ilk tasarımcısı 1990 yılında mezun olan bir Jandarma Astsubayı olan emekli başçavuş Necmi Güngör’dür

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun ilk patentli silahı olma özelliğine sahip olan tüfek, 1200 metre etkili menzile sahip. Düzenlenen yarışmalarda birçok keskin nişancı tüfeğini geride bırakan ve şu anda TSK tarafından kullanılan tüfeğin bir tanesi, 2014’te Paris’te gerçekleştirilen Eurosatory fuarında çalındı.

MPT-76 Milli Piyade Tüfeği

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin piyade tüfeği ihtiyacını karşılamak amacıyla yerli imkanlar ile MKE tarafından üretilen MPT-76‘da, tam otomatik silahların atası olarak görülen AR 15 tipi bir mekanizma kullanılmaktadır.

Dakikada yaklaşık 650 mermi atabilen milli piyade tüfeği MPT-76’da mühimmat olarak, 7.62 × 51 mm çapında mermi kullanıyor. 4,1 kg ağırlığında ve 92 cm uzunluğunda olan tüfek, 410 mm namlu boyuna sahip.

600 metre etkili ve 1200 metre azami menzile sahip olan tüfeğin, MPT-56 olarak adlandırılan, 5.56 mm çapında olan ve Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi gibi şehir içerisinde görev yapan kuvvetler tarafından kullanılan bir versiyonu bulunuyor.

Türk mühendislerin patentini aldığı bir emniyet sistemine sahip olan tüfek, nişan yolu ve el kundağında yer alan ray sayesinde, NATO standartlarında üretilen her türlü optik ürünü ve el feneri gibi aparatları ek parça gerekmeden taşıyabiliyor.

Hürkuş Eğitim ve Yakın Hava Desteği Uçağı

Vecihi Hürkuş’tan adını alan uçak, TUSAŞ tarafından Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi kapsamında geliştirildi. Tamamen dijital elektronik gösterge sistemlerine sahip olan uçak, ilk uçuşunu Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirdi.

Ayrıca, Hürkuş-B ve Hürkuş-C olmak üzere iki farklı askeri versiyonu geliştirildi. Bu sayede sadece eğitim uçağı olmakla kalmayan Hürkuş, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hafif yer taarruz görevleri için kullanılabilecek.

Maksimum seyir hızı saatte 574 km olan uçağın, maksimum uçuş irtifası ise 34700 ft. 11.17 metre uzunluğa ve 9.96 metre kanat açıklığına sahip olan Hürkuş’un, yüksekliği ise 3.70 metre.

Hürkuş-C’nin terörle mücadeleye en büyük katkısının hava harekatlarının maliyetinin azaltılması olacağı düşünülüyor Zira, küçük operasyonlarda savaş uçaklarına olan ihtiyaç azalacağı için, maliyetler aşağıya çekilecek.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ilk HÜRKUŞ’un 2018 yılında Türk Hava Kuvvetleri envanterine alınmasının beklendiği belirtilmişti.

Kasırga TR-300 Yerli Füze Sistemi

Türk Savunma Sanayisinin mihenk taşlarından ROKETSAN tarafından geliştirilen Kasırga, 100 km’ye ulaşan menzili ve 70 metre yarı çapında öldürücü etkiye sahip olan harp başlığı ile kritik bölgelere atışlarda büyük bir başarı sunuyor.

Katı kompozit yakıt teknolojisine sahip olan füze, yine Roketsan tarafından tasarlanan T-122/300 çok maksatlı çok namlulu roketatar sistemi ile veya T-300 serisi çok namlulu roketatar sistemleri ile kullanılmaktadır.

Olumsuz sıcak ve soğuk hava şartlarına ve diğer çevre koşullarına karşı oldukça dayanıklı olan TR-300 Kasırga roketleri, mühimmat yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında personelin iş yükünü minimum seviyeye indiriyor.

TUSAŞ Anka İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından geliştirilen TAI ANKA, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin orta irtifa uzun havada kalışlı bir insansız hava aracı sistemi gereksinimleri karşılamaya yönelik olarak geliştirilen ilk İHA olma özelliği taşıyor

İçerisinde ASELSAN imzalı bir yazılım bulunan ANKA, 2013 yılından bu yana aktif olarak kullanılıyor. 30000 ft seyir irtifasına yükselebilen Anka’da, infrared görüntüleme ve lazer işaretleme sistemleri yer alıyor.

Azami hızı 217 km/s olan ANKA, tam dolu depoyla uygun şartlarda 24-32 saat havada kalabiliyor. Toplam ağırlığı 1500 kg olan ANKA, dört silindirli, turbolu 155 hp gücünde Thielert Centurion 2.0 isimli motoru kullanıyor.

ANKA-S Uydudan Kontrollü İnsansız Hava Aracı

ANKA-S uydu kontrollü yapısı sayesinde sınırları ortadan kaldırarak TSK’ya büyük bir avantaj sunuyor. 25 Ekim 2013 tarihinde 10 uçaklık seri üretim sözleşmesi imzalanan ANKA-S’in ilk teslimatı geçtiğimiz günlerde yapıldı.

Diğer insansız hava araçlarının aksine, hava şartlarından etkilenmeden Türksat uydularının kapsama alanı içerisinde yer alan herhangi bir noktadan kolayca kontrol edilebiliyor. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse, Suriye sınırında görev yapan ANKA-S’i, İstanbul veya Ankara’dan kontrol etmek mümkün.

24 saat havada kalabilen ve 30 bin feet yüksekliğe çıkabilen insansız hava aracı, ASELSAN CATS elektro optik görüntüleme sistemini kullanıyor. Bu sayede yüksek çözünürlüklü görüntüleri kontrol merkezine en hızlı şekilde aktarılıyor.

Altay Tankı

Koç Grubu bünyesindeki Otokar‘ın girişimleriyle 2007 yılında üzerinde çalışmaya başlanan Altay tankı, ismini Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordusu’na komuta eden Fahrettin Altay‘dan alıyor.

Altay Tankı

Altay’ın ilk geliştirme aşamasında Güney Koreli Rotem firmasından destek alınsa da, ilerleyen süreçte proje tamamen Türk mühendislerine teslim edilmiştir.

Otokar, Aselsan, MKEK, Roketsan ve Hyundai Rotem‘in ortak çalışmasıyla geliştirilen Altay için test süreci başarıyla tamamlanırken, Otokar tarafından prototip üretimi için harcanan paranın 1 milyar doları geçtiği açıklandı.

Ortalama ağırlığı 65 ton civarında olan tank, ana silah olarak 120 mm yivsiz top ile birlikte geliyor. Bunun yanı sıra ASELSAN tarafından geliştirilen SARP silah sistemi ve ağır makinalı tüfek, Altay tankı üzerinde yer alan diğer silahlar.

Zorlu arazi şartlarına dayanabilmesi için 1500 BG V12 tip motora ve 5 ileri 3 geri vites powershift özellikli transmisyona sahip olan Altay tankı, Roketsan üretimi bor karbür temelli zırh ile korunurken, saatte 70 km hıza ulaşabiliyor.

Birim maliyeti yaklaşık olarak 5.5 – 6 milyon dolar olan 3+ nesil ana muharebe tankı Altay‘dan ilk etapta 250 adet üretilmesi hedefleniyor. Ancak, bunun için seri üretim sürecinde yaşanan belirsizliğin ortadan kalkması gerekiyor.

ATAK Helikopteri

ATAK için ilk adımlar 1995 yılında atıldı. TSK‘nın kullanabileceği, ülkemizin coğrafi ve iklim koşullarına uygun bir yerli üretim helikopter için Savunma Sanayi Müsteşarlığı görevlendirildi ve yaklaşık 12 yıllık çalışmanın ilk meyvesini vermesiyle 2007 tarihinde ATAK helikopterlerinin ihalesi gerçekleştirildi.

Atak Helikopteri

İtalyan AgustaWestland, TUSAŞ ve ASELSAN ortaklığında geliştirilen ATAK T-129 helikopteri ilk uçuşunu İtalya‘da AgustaWestland tesislerinde 28 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştirdi.

Bu kapsamda Agusta A129 Mangusta üzerinde yapılan değişiklikler ve özgün silah ve yazılım sistemlerinin entegre edilmesiyle ortaya çıkan ATAK T-129, Türkiye’deki ilk uçuşunu ise 17 Ağustos 2011‘de gerçekleştirdi

AH-1 Süper Kobra helikopterlerinden üstün olan Atak’tan, TSK envanterinde şu anda 27 adet bulunuyor. 11 helikopterin daha teslim edilmesiyle birlikte ATAK Projesi’nde Faz 2 konfigürasyonuna geçilecek.

Faz 1’de füze ikaz ve karşı tedbir atıcı sistemi, kızılötesi karşı tedbir sistemi ile MXF-484 ve 9651 el telsizleri bulunuyor. Faz 2’de ise laser ikaz alıcı, RF karıştırıcı, radar ikaz alıcı, 9681 V/UHF telsiz gibi ek sistemler olacak.

Yerli motor ve 20 mm top sistemi için çalışmalar devam ederken, Atak ile jandarma ve polis envanterinde ilk kez bir saldırı helikopterine yer verilmesine karar verilerek Türkiye tarihide bir ilke imza atıldı.

SOM Füzesi

Son zamanlarda ismini sıklıkla duymaya başladığımız SOM füzesi tamamen yerli teknolojiye dayanan bir silah. SOM füzesinin ortaya çıkış hikayesinde de yine milli duygular ve düşmandan dost olmaz mantığı mevcut.

Olası bir savaş esnasında, dışarıdan alınan füzelerin tek bir tuş ile dahi sabote edilebileceği düşüncesi SOM‘un ortaya çıkmasındaki en büyük etken olmuş.

Tübitak Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü tarafından tasarlanan ve kara, deniz ve hava platformlarından atılabilen yeni nesil SOM seyir füzesi için 2006’da başlayan geliştirme sürecine devam ediliyor.

Yaklaşık olarak 200 kilometreye yakın bir menzile sahip olan SOM füzesi, ilk defa 4 Haziran 2011 günü İzmir Çiğli hava üssünde Hava Kuvvetleri’nin 100. kuruluş yılı kutlamalarında gün yüzüne çıkarıldı.

İçerisinde bulunan GPS sistemi sayesinde fırlatıldıktan sonrada kontrol edilebilen SOM füzesi, yaklaşık 600 KG ağırlığında ve 2012 yılından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin en önemli silahlarından biri olarak gösteriliyor.

Bu yıl yerli motora geçiş nedeniyle büyük bir önem taşıyor. Zira, yıllardır yurt dışından temin edilmekte olan Microturbo TRI 40 turbojet motora yönelik çalışmalarda sona yaklaşıldı. Bu kapsamda Kale Havacılık tarafından üretilen yerli motor, bu yılın ortalarından itibaren SOM seyir füzelerinde kullanılacak.

Koral Mobil Elektronik Harp Sistemi

Aselsan tarafından geliştirilen Koral Elektronik Harp Sistemi, hedef ülke radarlarının karıştırılıp aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlıyor.

Her biri 8×8 askeri araç üzerine entegre edilmiş bir adet Radar Elektronik Destek Sistemi ve dört adet Radar Elektronik Taarruz Sistemi’nden oluşan Koral, NATO standartlarına uygun ve nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) tehditlere karşı korumalı Operasyon Kontrol Ünitesi aracılığıyla yönetiliyor.

Koral milli elektronik harp sistemi

Elektronik Destek Sistemi (KORAL ED) ile Elektronik Taarruz Sistemi (KORAL ET) olmak üzere iki ana kısımın yer aldığı sistemde, KORAL ED ile sistemin radar yayınları için tespit, teşhis, yön bulma fonksiyonları yerine getirilirken, KORAL ET ile düşman radarlarının iş yapamaz hale getirilmesini sağlıyor.

KORAL ile birlikte kullanılan Görev Planlama ve Görev Analiz Yazılımı operasyonlarda büyük bir kolaylık sağlıyor. Zira, bu yazılım sayesinde görev öncesinde bölgeye özel hazırlıklar ve analizler yapılabiliyor.

Böylece görev esnasında kaydedilen radar sinyallerinin detaylı parametre analizlerinin yapılması ve sistem kütüphanelerin güncellenmesi sağlanıyor.

Hedef ülkelerin hava savunma sistemlerinde önemli bir zafiyet oluşturan Koral’ın, Rusya’nın S-400’leri karşısında da oldukça güçlü olduğu belirtilirken, Rus yetkililer S-400 üzerinde yüzde 30’luk bir etkisi olduğunu iddia ediyor.

Kayı Sınır Güvenlik Sistemi

Afrin operasyonunun devam ettiği şu günlerde, ilk olarak Hatay sınırında devreye alınan Kayı Sınır Güvenlik Sistemi adından sıkça söz ettirdi.

Onlarca farklı elektronik algılayıcıya ev sahipliği yapan ve sınır hattını 7/24 gözetleyen sistem, bu sayede sınır hattına yaklaşmakta olan insansız hava aracı, araç ve insanları tespit ederek komuta merkezini uyarıyor. Tüm görüntülerin tek bir merkezde toplandığı sistem yasa dışı faaliyetlerin kanıtlanmasını sağlıyor.

Kayı sınır güvenlik

Bunun yanı sıra sisteme entegre edilen ve ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, sınır hattına yakın alanlardan yapılan saldırıları hızlı bir şekilde tespit ederek otomatik olarak o bölgeye odaklanıyor.

Fırtına Obüsü

Yerli silahlar arasında ismini sıkça duyduğumuz bir diğer yerli teknoloji savunma aracımız ise Fırtına obüsü. Türkiye’nin ürettiği ilk obüs olan Fırtına T-155, TSK’nın kara savaşlarındaki en etkili silahlarının başında geliyor.

Atış kontrol sisteminde ASELSAN imzalı özel bir yazılımın kullanıldığı Fırtına, 25 kilometre menzilli yaptığı atışlarda, yakın aralıklarla attığı mermilerle hedefi üç farklı noktadan vurabilme özelliğine sahip.

Türevi obüslere oranla çok daha hızlı bir sisteme sahip olan ve bu yüzdende Fırtına adını alan yerli teknoloji ürünü obüs, 30 saniye gibi kısa bir sürede atış görevine hazır hale gelebiliyor.

30 saniye içerisinde 3 top atışı gerçekleştirebilen Fırtına‘nın yer değiştirmesi de 30 saniye sürüyor. Dünyanın en hızlı obüslerinden Fırtına, yer değiştirme süresi sayesinde düşmandan gelecek karşı saldırılardan da kaçınmış oluyor.

TCG Heybeliada (F511)

Milli Savaş Gemisi projesi kapsamında inşa edilen ilk Türk gemisi olan TCG Heybeliada‘nın geliştirilme aşaması 2004 yılında başladı. Dört yıl süren bir geliştirme aşamasından sonra 27 Eylül 2008‘de Preveze Deniz Zaferi‘nin yıl dönümünde suya indirilen TCG Heybeliada, 3 senelik bir test sürecine tabi tutuldu.

15-07/28/tcg-heybeliada-f511.JPG

Ada sınıfı ve korvet tipinde bir savaş gemisi olan TCG Heybeliada‘nın maksimum hızı 30 knot olarak belirlendi. Elektronik harp ve tuzak sistemleri tarafında ise ASELSAN imzalı bir yazılım olan ARES-2N kullanıldı.

3 senelik test sürecinin ardından yine Preveze Deniz Zaferi‘nin yıl dönümü olan 27 Eylül’de Deniz Kuvvetleri‘ne teslim edildi.

Cirit Füzesi

TSK‘nın en çok kullandığı füzelerden biri olan Cirit füzesi, Roketsan tarafından geliştirilmiştir. 8 kilometrelik menzile sahip, lazer güdümlü, 70 mm’lik füzenin ağırlığı yaklaşık olarak 14 kilogramdır.

T-129 Atak, AH-1P Cobra ve AH-1W Super Cobra saldırı helikopterleri için geliştirilen ve dünyanın ilk lazer güdümlü helikopter füzesi olan Cirit, Eurocopter tarafından Eurocopter EC635 helikopterinin donatılması için de kullanılmaktadır.

Helikopterler dışında insansız hava araçları (ANKA), kara araçları ve hafif saldırı uçaklarına da kolaylıkla monte edilebilen Cirit füzeleri 2010’dan bu yana TSK‘nın envanter listesinde bulunmakta ve ismini geleneksel Türk oyunu Cirit‘ten almaktadır.

Hafif zırhlı hedeflere karşı yüksek doğrulukta çalışan Cirit, dumanı azaltılmış yakıtlı ve duyarsız mühimmat özelliğine sahip roket motoru ile üç etkiye aynı anda sahip çok amaçlı harp başlığı ve elektro mekanik kontrol tahrik sistemlerine sahiptir.

UMTAS Füzesi

Roketsan tarafından 2010 yılında üretimine geçilen UMTAS, ATAK helikopterleriyle birlikte ortaya çıkan güdümlü füze ihtiyacını karşılamak için geliştirilmeye başlandı.

15-07/28/umtas-fuzesi.jpg

Ateşle ve unut sisteminin kullanıldığı ( füzenin fırlatıldıktan sonra operatör desteği olmadan hedefi vurması anlamına geliyor. Füzenin ateşlenmeden önce hedefe kilitlenmesi ve hedefin bilgilerini kendi belleğine kayıt etmesiyle başlar. )

Füze ateşlendikten sonra operatör müdahalesine gerek olmadan kilitlendiği hedefi, hedef hareket halinde olsa bile rahatlıkla vurabilir. ) UMTAS füzeleri kızıl ötesi pasif güdümleme teknolojisiyle öne çıkmaktadır.

Şu anda T-129 ATAK ve ANKA-B hava araçlarında UMTAS füzeleri kullanılmaktadır. UMTAS füzelerinin tüm hakları Türkiye’de olup, tüm hava koşullarında sorunsuz çalışabilen bu füzeler bazı ülkelere ihraç edilmektedir.

Zıpkın

Türkiye’nin ilk yerli Kaideye Manteli Stinger‘i (KMS) olan ZıpkınASELSANtarafından üretilmiştir. Zıpkın’ın geliştirme süreci bir hayli uzun ve sancılı olmuştur. Zıpkın KMS sistemi için ilk adım 1992 yılında atılmış olsa da, uçak savarın TSK envanterinde yerini alması ancak 20 Ekim 2004‘te gerçekleşmiştir.

15-07/28/zipkin-tsk.jpg

ASELSAN tarafından tamamen yerli imkanlar kullanılarak üretilen Zıpkın, temel silah olarak atışa hazır 4 adet FIM-02 Stinger füzesi kullanmaktadır. Tüm fonksiyonları ASELSAN tarafından yazılan bir bilgisayar programı tarafından kontrol edilen Zıpkın, şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılabilmektedir.

Arma

Türkiye’nin en donanımlı zırhlı aracı olan ARMA, Koç grubu bünyesindeki Otokar tarafından geliştirilmiştir. Geliştirilmiş gövdesi sayesinde mayına ve patlamalara karşı zarar görmeyen ARMA, nükleer ve biyolojik saldırılara karşı da dayanıklı.

15-07/28/arma-tsk.jpg

2007 yılında geliştirilmeye başlanan ARMA, daha seri üretime geçmeden birçok yabancı ülkeden sipariş almıştı. 6×6 ve 8×8’lik iki farklı modeli bulunan ARMA, TSK envanterinde bulunan en güçlü zırhlı araçlardan birisi olarak kabul ediliyor.

Not: Bu makale sürekli güncellenecek olup, listeye yer almayan yerli silahlar, detaylı bilgiler ile birlikte ilerleyen günlerde eklenecektir.

:: Ülkemizde geliştirilen yerli silahlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

68 yorum - “İşte Türkiye’nin yerli askeri silah teknolojileri!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bak faslası yokmu bu ney bir havuç silha,arac,uçak ve uynu

  Na fazlasını inşala üretiriz

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vatanımızın silahları hiç kimse onları imha edemez

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Helal olsun efsanee
  Amerika ya kalmadık

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Helal olsun bunu yapan yaptıranlara can feda vatan uğruna

 5. asdfdsf dedi ki:

  KEMALİSTLERR ÇILDIRINN

  1. Türker dedi ki:

   tam olarak nesine çıldıralım. bize tank üretebilecek, telefon televizyon, uçak üretebilecek olan bir ülkeyi kurtarıp bıraktığı içinmi çıldıralım ?

 6. Yusuf Yahsin dedi ki:

  Maaşallah insallah savas ucaamizda havalarda olur yakin zamanda. Bunlar kardeslerimizin calismalariyla oldu arkadaslar. Kimse sunun bunun demesin. Saadece su var eger devlet yatirim yaparsa bu millet imkazisi basarabilir.

 7. murat soylemez dedi ki:

  hürkuş ile ilgili bir bilgiyi düzeltmek isterim ki şu anda uçan hürkuş a versiyonu dijital değil analog göstergelidir. hürkuş b versiyonu tamamen (neredeyse) dijital göstergeli olacak olup c versiyonu ise kendiliginden (a versiyonu gibi sonradan silahlandirilmadan) silahli versiyon olmasi planlanmaktadır.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  nasıl bi beyniniz var nasıl çalışıyor anlamadım arkadaş nükleer silah yapsa türkiye internette nükleer silahmı yaptım diyecek her yaptığı silahı internette mi paylaşacak şimdi burdaki kuşlar hanginiz internette benim evimde 100 milyar var diye yazıp paylaşıyorsunuz mal olmayın TSK tüm silahlarını internete yazacak kadar saf değildir zannetmiyorum sadece bizim gerizekalılar öle zannediyor ikinci konu arge çalışması yapmak proje üretmek değil hayata geçirmek önemli olan gap ın projeside demirelin ama hayata geçiren özal

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kaideye monteli stinger

 10. SDN Okuru dedi ki:

  güngelecek dünyanın hakimi olacagız

 11. SDN Okuru dedi ki:

  helal

 12. SDN Okuru dedi ki:

  yinede umut verici ama ***** hehe çevremiz kurtlar sofrası olmuşken son teknoloji nükleer başlık seri üretimine gecersek işte ozaman kimse bilegimizi bükemez diyorum

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Nükleer füzeler yapmalıyız hemde radara yakalanmayan tahrip gücü bitirici. Tankla topla bu işler olmaz devir teknoloji devri savaş zamanın da. Devreye girecek sayısız dev füzeler hemde kıtalar arası kıçımı vuracak füzeler olmasın ülkeme güven verecek hava savunma sistemleri binlerce olaca üçbeştaneyle bu işler olmaz bu ülkenin başında olsaydım neler yapardım neler

 14. SDN Okuru dedi ki:

  silah uretmek iyidir ulkeyi koruma amacli nasil ve nezaman kullanacaginda onemli

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumların hepsine baktım. İçimizde bu kadar hain varken dışarıyla niye savaşalım? Bunlar yarın savaş çıksa arkadan vurur.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  2002 yılına kadar neyimiz milli vardı (1) mili piyangomuz (2) milli takımımız(3) milli eğitimimiz (4 ) milli savunmamız vardı fakat en basiti kullandığımız dabanca bile gavur malıydı cumhuriyetimiz kurulalı kaç yıl olmuş tarih 2002- 79 – 79 yılda ne yapılmış ne ile övünecez anca kardeşi kardeşe vurdurarak yok alevi yok kürt yok sünni yok sağ sol davaları darbeler le geçti yıllarımız işte bu ülkemizi yöneten siyasetçilerin marifetleri ağızları açılsa Atatürkçülükten bahsederler bu mu Atatürkçülük sayın cumhur başkanımız iktidara geldi her şeyimizi kendimiz üretmeye başladık çok şükür iyi de olsa kötüde olsa her şey tecrübe edilerek yapılır önemli olan yapmaya başlamak ( bayo)

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Ulkemizle gururlanin destek ***** mutlu türküm diyene

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Gurur duymamız gereken tablolar

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Lan hepiniz gelmişsiniz eleştirip duruyorsunuz. Ülkemiz kendi şeyini kendi üretmeye çalışıyor siz destek yerine köstek oluyorsunuz. Ama sizin gibilerle bu ülke ilerlemez zaten. Başkasına vatan haini deyip durursunuz. Adam olun da destek verin.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  GPS sistemi, Amrikanın sistemidir, istediği zaman kapatır veya istediği yermiş gibi gösterebilir. Elinde isterse atom bombası olsun, kontrolü amerikada olan bir silah yerli değildir.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bu akepeliler olup bitenin farkında değil mi, oslo, dolmabahçe görüşmesi yaptılar çözüm süreci dediler olaylar şimdi bu noktaya kadar geldi, dışarının oyunları ise bunlar o zaman sende adamsan gelme bu oyunlara

 22. SDN Okuru dedi ki:

  araba, uçak ve işlemci de yaparsak hepimiz zengin oluruz. yabancılara sattığımız organik yiyecekler, en güzel tatil yerlerini artık bizim olur.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Yakışır ülkeme inşallah daha gelişmişlerini de yaparız

 24. SDN Okuru dedi ki:

  armayı çok beğendim bfye koysalar da iki tur binsek

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Ben atom bombası tadında ama nükleer artık bırakmayan sadece yok eden,canlı kalanlara ileride zarar vermeyen bir silah ***** mu şey istiyorum

 26. SDN Okuru dedi ki:

  valla helal olsun dışarıya bağımlılıgımız kesiliyor kesildikçede dışarı kuduruyor ve iç savaşa sürüklemeye çalışılıyor pkk vs yada gezi olayları gibi şeylerle yani dışarının oyunları hep bunlar büyümemizi istemiyor….

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Akil bedava da alan yok memlekette. Bahsi gecen projelerin neredeyse tamami akp oncesi donemde yapimina/hazirliklarina baslanmis. Kaldi ki bunun hukumetlerle bir alakasi da yok. Orta ve uzun vadede ordunun ihtiyaclari kapsaminda gelistirilen projeleri herhangi bir hukumet veya partiyle iliskilendirmek tam anlamiyle aptallik. Bunun aksini iddia edenler teknoloji haberlerini ayfon android telefonlar icin takip eden ve aldigi asgari ucretin 2 katini fiyata telefon falan alanlardir. Baska bir izahi yok bence.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Ya adamlar Tahran'dan roket fırlatsa İstanbul'u Berlin'i vuracak kapasiteye sahip. Biz bu coğrafya da İstanbul'dan atsak Kocaeliye kadar anca giden roketler ile memleketi savunuyoruz. Acaiplik var bu işte…

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Sen daha ülkendeki askeri koruyamıyorsan bu teknoloji ne işe yarıyor

 30. SDN Okuru dedi ki:

  ETO ***** anlamadiniz mi:D
  Gecmisinizi ***** dünyanin ***** yakinda yine ***** Avrupa kültürüyle yetismis,batinin herseyi en iyi bizim ise onlarin seviyesine asla ulasamacagimiza inanan bir kesim ***** de eger calisirsak onlardan cok kisa sürede daha iyi olacagimiza inanan bir kesim ***** bölmenin ayristirmanin manasi ***** yapmissa ellerine emeklerine ***** arada "FIRTINA OBÜSLERi" fransiz zihniyetine kapak ***** bu yorumu *****

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar çok boþ insan var memlekette her þeyden önce okumayý öðrenmek lazým, okumadan araþtýrmadan yok o þunu yapmýþtýr bu bunu yapmamýþtýr yazmak kolay klavyeden, biraz araþtýrýnca kimlerin hangi teknolojiyi üretip uretmedigini anlamak çok zor olmasa gerek!!! Daha çok yerli üretim ÝSTÝYORUZ

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Boşuna yemeyin birbirinizi adamlar yapmış. Bahane aramayın. Öyle ya da böyle yapmış. Tamamı yerli olan da var bi kısmı yerli olanda. Ama yapmış. Kafanıza kazınsın adamlar yapmış. Anladnız mı? Yapmış.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Akparti'ye her fırsatta iftira atan gezici, ulusalcı, chpli, mhpli, hdpli, olanlar bu haberle gurur duymasın. onlar gitsin sözcü okusun

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun dışarı bağımlılığı bitsin kendi şirketlerimiz kazansın.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkemizde askerliğini yeni yapmış binlerce gencimiz var sorun çevrenize kaçı bu silahları gördü diye. Malesef üretim konusunda yıllar önce başlayan çalışmalardan hiçbir nihai sonuç çıkmıyor. Bu çalışmaları akp ile falan ilgisi de yok zaten yapılan arge çalışmaları var ama een basitinden bir g3 piyade tüfeği bugün alman bir firmanın silahıdır ve yıllardır ülkemizin kendini savunacağı bir piyade tüfeği bile yoktur olan tasarımlardan da vaz geçilmiş herşey ortada bırakılmıştır oysaki hepimiz ülkemizde birçok tüfek üreticisi firma olduğunu bilir.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Pardonda ne olmasını bekliyordun

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Fol yok yumurta yoktu son 3-5 gündür ardı ardına olaylar patlak verdi düzmece işlerden bir vazgeçmediler bu coğrafyada önce Amerika sonra onun maşaları kendi çıkarları doğrultusunda!

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikan ağabeyleri izin vermiş mi bunlara

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Bunların dışında Kirpi, Ural gibi askeri araçlarımız ve MPT-76, UTS-15 gibi yerli üretim silahlarımız da var.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Fırsat verdikten sonra sözde milli silahlar yapılır. Hiç düşündünüz mü bu ülkenin yararına iş yapanların neden iktidarda kalamadıklarını. Ya darbeyle yada başka şekilde indirildiler. Bu adam 13 yıldır kesintisiz iktidar. Acaba neden? BOP'a yardımcı olduğu için mi? Bunu ben söylemiyorum kendi bizzat BOP'un eş başkanıyız dedi. Gözünüzü açın, oynanan oyunları görüb. Suriye'den sonra İran, İran'dan sonra Türkiye var. Geç olmadab gerekenin yapılması lazım.

 41. mr_rain dedi ki:

  Basta siyasi irade olmak uzere, dik duran, azmeden, calisan, ter doken herkesin alnindan opmek lazim. Lafla peynir gemisi yurumuyor.

 42. ExCeLLeNT dedi ki:

  Hadi hayýrlýsý baya güzel aletler çeþidinin ve sayýsýnýn artmasý dileðiyle.

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Yiğidi öldür hakkını yeme akp yi sevmem ama valla helal olsun

 44. enable dedi ki:

  Bu konuya gonul vermis arkadaslarin sevecegi videolarda mevcuttur. rnnnrn ExCeLLeNT Nickli Uyeden Alintirn rn rn Su f35 mevzulari noldu?rn rn rn rnF-35 cehpesinde yasanan aksakliklar dan dolayi proje teslimati tum ulkeler adina uzadi. Turkiye’nin de Ingiltere ile beraber kaynak kodlara tam erisim ve yerli silahlarinda montaji konusunda da bir alasmazlik yasaniyor hala. nnBu yuzden son alinan icra kararina hore ilk etapta Turkiye F35A modelinden 2 adet alacak 2018 teslim tarihi (Guya teslim ederlerse tabi.). nnBakalim hep beraber gorecegiz.

 45. SDN Okuru dedi ki:

  bir kerede şu hükümeti takdir edin bee…
  yiğidi öldür hakkını yeme demişler, dostta güven, düşmana …..
  saygılar.

 46. enable dedi ki:

  Bu konuya gonul vermis arkadaslarin sevecegi videolarda mevcuttur. rnnnrn

 47. SDN Okuru dedi ki:

  Cahilliğin lüzumu yok, yerli silah dediğiniz şey akp ile falan ortaya çıkmadı projeleri çok öncesinde hazırdı ihaleye çıkması bunlara kaldı 5 sene önce hazır dedikleri mehmetçik piyade tüfeğini kullanan kaç birlik var ? madem bu kadar yerli silah yapıyoruz kanatlandık uçuyoruz nerede bu fabrikalar arkadaşım ? bakmayın bu sitenin akp goygoyculuğuna, ne kadar tarafsız olduklarını görmek için sağ tarafta reklamını yaptıkları haber sitesinin akp havuzunun bir parçası olmasından anlayabilirsiniz. bu yorumun yayımlanma olasılığı havuz medyasında akp muhalefeti yapılma olasılığı ile aynı.

 48. SDN Okuru dedi ki:

  Malesef bir eksikte burada Avionik sistemler Türk – İtalyan olsa da motor Rolls Royce ve Honeywell markadır. Honeywell ile yapılna sözleşmede ABD yasaları gereği bulunan zorunlu şartlardan biri de bu silahın ABD senatosundan izin alınmaksızın 3. ülkelere satılamayacağıdır.

 49. SDN Okuru dedi ki:

  Kahrolsun Faşizm

 50. SDN Okuru dedi ki:

  :)) akıl olmadıktan sonra 🙂

" İşte Türkiye’nin yerli askeri silah teknolojileri! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşte Türkiye’nin yerli askeri silah teknolojileri! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşte Türkiye’nin yerli askeri silah teknolojileri! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "