Türkiye’nin yerli silah teknolojileri!


06 Temmuz 2019 Cumartesi 15:20
Türkiye’nin yerli silah teknolojileri!

Son yıllarda artan terör olayları ve sınırımızda yaşananlar, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan yerli silahlar ve teknolojilerin hayati bir önem taşıdığını bir kez daha gözler önüne serdi. Bizde öne çıkanları sizler için bir araya getirdik.

TSK‘nın terör yuvalarını darmadağın ettiği, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk‘ün imzasının bulunduğu SOM isimli füzelerden, Atak helikopterine ve Koral milli elektronik harp sistemine kadar onlarca farklı araç geliştirilmeye devam ediliyor.

Son dönemde sıkça karşımıza çıkan yerli silahları ve insanların akıllarına takılan “ Altay tankı nedir? ”, “ MPT-76 nedir? ” gibi soruları detaylarıyla cevaplayabilmek için ülkemizin bazı silah teknolojilerini bu makalede sizlere aktarıyoruz.

Milli Muharip Uçak TF-X

Milli Muharip Uçak TF-X’in adından son günlerde sıkça söz ediliyor. Bunun nedeni ise uzun süredir devam eden projede ilk somut adımlardan birinin atılarak, bire bir ölçekli mock-up’ın Paris’te sergilenmesi oldu.

1000’den fazla mühendis ile Ar-Ge sürecinin devam ettiği uçağın, 2023 yılında fabrikadan çıkması ve 2025 yılında gökyüzü ile buluşması bekleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen bu yerli ve milli savaş uçağı projesinin ana hedefi, 2030 yılından itibaren Türk Hava Kuvvetleri envanterinden çıkarılmaya başlanması planlanan F-16’ların yerini alması.

TF-X’te her biri 20 bin libre itiş gücüne sahip olan iki adet motorun yer alması bekleniyor. 55 bin feet yükseliğe çıkabilecek ve seyir hızı ses hızının iki katına ulaşacak olan uçağın, maksimum kalkış ağırlığının 27.5 ton olması planlanıyor.

Planlanıyor diyoruz, zira uçak henüz geliştirme aşamasında olduğu için teknik özellikleri netleşmiş değil.

Yerli Silahlar: Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği

Türkiye’nin ilk keskin nişancı tüfeği olan Bora-12 veya diğer adıyla MKEK JNG-90‘ın üretimi Makina ve Kimya Endüstrisi tesislerinde gerçekleştiriliyor. 4.8 kg ağırlığında ve 1080 mm uzunluğunda olan tüfekte, milli piyade tüfeği MPT-76 veya G3 ile benzer şekilde 7.62×51 mm NATO mühimmatı kullanılıyor.

Jandarma Lojistik Komutanlığı’nın uzun çalışmaları sonucunda ortaya çıkan BORA-12 keskin nişancı tüfeğinin ilk tasarımcısı 1990 yılında mezun olan bir Jandarma Astsubayı olan emekli başçavuş Necmi Güngör’dür

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun ilk patentli silahı olma özelliğine sahip olan tüfek, 1200 metre etkili menzile sahip. Düzenlenen yarışmalarda birçok keskin nişancı tüfeğini geride bırakan ve şu anda TSK tarafından kullanılan tüfeğin bir tanesi, 2014’te Paris’te gerçekleştirilen Eurosatory fuarında çalındı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

112 yorum - “Türkiye’nin yerli silah teknolojileri!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Teknoloji Dostu nic’i kullanan ücretli maaşlı propagandacı maaşına zammı aldın hırlamışsın sağa sola

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim silah yapmaya ihtiyacınızmı var arabanın birine CHP koy at gitsin o ülkeye birdaha 70 sene iflah olmaz

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence hepsi var veya yakın zamanda olacak, Türkiye savunma sanayisinde büyük bir atılım yapıyor, he çeşitli nedenler ile çok geç kalınmış bir atılım.. Ama artık neden önceden yapılmadığı ile değil de, bundan sonra gelişmiş ne yapılabileceği ile ilgilenmek gerekiyor diye düşünüyorum, geçmiş dönemdeki yöneticiler yapmamış belkide yapamamış, ama bu dönemde yapılıyor. Mevcut yönetim ile fikir ayrılığı da yaşasak bazen de eğri oturup doğru konuşmak gerek, kimin ne menfaat sağladığını tartışmak ülkeye bir yarar sağlamaz.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bütün bunları doğru olduğunu düşünmüyordum halada pek inanasım yok desem yalan olmaz nedeni bu güne kadar söylevlerin hep düzmece olduğunu Türkiye’de yaşanan adaletsizlik acımasızlık bizi yönetenlerin bulundukları mevkileri unutup onlara yakışmayan beyanları hareketleri ve asılsız iftiralarını görünce ve ülkedeki soygunları hortumları hep milletten alıp kendi milletini ikinci sınıf insan muamelesi yapılması bizim askerimiz şehit olurken Suriyelilere sunulan inisiyatifler hatta Erdoğan’ın Suriyeliler benim için Türklerden daha değerlidir demesi mensubu olduğu halkı inkar etmesi onu bu makama getirenleri aşağılaması bütün bunlar silah açısından gelişiyoruz işte bu silahları yapıyoruz diyerek gerçek samimiyetlerine inanamıyorum hele Türkiye’nin geldiği bu günkü noktada fuhuş pahalılık kendi kızına tecavüz küçük çocuklara tecavüz ve istismar kadınlara cinsel saldırılar ve mahkemelerin bunlara kayıtsız kalması hatta salıvermesi sizce ne durumda olduğumuzu anlatmıyor’mu her şeyi eskiyle kıyaslayan sizler acaba ne zaman pembe gözlükleri çıkarıp’ta esas gerçekleri göreceksiniz şu an yapılanlar adeta savaş çığlıkları değilde nedir bir İran’a Pakistan’a kuzey Kore’ye İsrail’e bakın hangisi nükleer silah veya diğer silah üretimini bizim kadar velveleye getirmiş silah fuarları niçindir sen eğer sırrını verirsen güçlü olduğunu’mu sanacaksın düşmanın ki bizde bolca sana karşı sen yaptın diye duracak değil her halde değil’mi saygılar.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Görenedir görene,köre nedir köre ne?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  daha onların iyi günleri

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  bunlar bize bi nebze yetecektir diğer ülkelerde daha etkili silah sistemleri daha cok çalışıp daha çok üretmeliyiz

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Hem silah üretmeyelim zaten hazır var alalım diyen hem de bu ülkede üretim yok diyen çok zeki bir muhalif grup var.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  sadece kaporta bize ait 🙂 motorları ve elektronik parçaları ithal.
  Allah aşkına samanı, buğdayı, kuru bakliyatı, eti dışarıdan alan, kendi üretemeyen ülkenin, silah üretiyoruz demesine inanacak saf arkadaş var mı burada….

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Saman tayfasi dolmuş

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Dışı benim içi başkasının motor olmadıktan sonra.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Canik eklenmeliydi had size kalmış

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir CHP’li olarak, bu yapılanları masraf ve rantcilik olarak görüyorum, çünkü ABD ile dost kalmamız bize dövizde düşüş aynı zamanda silah ihtiyacımızı ABD den karşılaşmamızı sağlar bu sayede ayakta kalabiliriz…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Allah akıl fikir versin.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    okumuş cahiller

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Allah sana akıl fikir versin, Türkiye’yi senin gibi düşünenlerden korusun.

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   seni troll seni ..

  4. Ziyaretçi dedi ki:

   Yani kocam Amerika olsun diyorsun.

  5. Ziyaretçi dedi ki:

   Burası da aktroll dolmuş

  6. Ziyaretçi dedi ki:

   seni canı gönülden taktir ediyorum

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkemizde hainden düşmandan bol ne var, İstanbul’un başına getirdikleri adama baksan yeter, bir inat uğruna gemileri yaktı nankörler. Nasıl ki havalimanı gibi büyük yatırımlar bu nankörleri rahatsız ediyorsa TSK’nın gücüde aynı şekilde rahatsız ediyor. Kimlerle ittifak içinde olduklarının kendileri farkında ama Reis düşmanlığı işte, Allah kimsenin başına vermesin çok bir durum : ) ALLAH TÜRK’Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN – ALLAH ASKERİMİZİN AYAĞINA TAŞ DEĞDİRMESİN

  Amin.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   AMİN

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  ❤️🇹🇷❤️

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  En buyuk heykel yapildi artvine. bunlarda biseymi….

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   ooooo tabi severler

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Hayırdır birader senin paranla mı yaptılar…sana giren çıkan ne?

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  ŞU YORUMLARI OKUYORUM DA BİZE DÜŞMAN LAZIM DEĞİL İÇİMİZDE FAZLASIYLA VAR YAZIK BU ÜLKENİN İNSANLARINA YAZIK

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   nankörler nankör ama bu nankörler olmasa iyi insanların değerini anlayamayız.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir an önce ışın kılıcı yapmalıyız.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  nükleer silah yapmalıyız mutlaka inşallah allah devletimizi milletimizi ordumuzu korusun düşmanlara karşı müzaffer etsin

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu anda burada yazdığın silahların ve mühimmatları 4 kati daha fazla bak ürün 60 i geciyor sanırım

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  MPT-76 yerine herhangibir ar-15 de aynı işi yapardı ki 7.62 mühimmatı okadar iyi bir mühimmat da değil.
  ben şahsen MPT-76 ile HK417 arasında bir fark görmüyorum.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   fark önemli değil mesele biri Alma malı diğeri TAMAMEN YERLİ

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    sen nerden bılıyon

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Bilip bilmeyen konuşuyor işte. MPT-76 diğerleri gibi değil klasmanında dünyanın en iyisi neden dersek natonun tüm testlerinden başarıyla geçen ilk ve tek piyade tüfeği çünkü. Bu da piyade silahları arasında bunu en iyisi yapar. Hkler çok sık arıza çıkarttığı için asklerimizce kullanılması bile minimuma düşürüldü.

" Türkiye’nin yerli silah teknolojileri! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin yerli silah teknolojileri! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin yerli silah teknolojileri! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!