Türkiye’nin Alışkanlıkları Değişiyor


13 Ekim 2010 Çarşamba 12:30
Türkiye’nin Alışkanlıkları Değişiyor

Motorola Mobilite Ev Çözümleri Birimi adına bağımsız araştırma kuruluşu Vanson Bourne tarafından 13 ülkede 7.500 tüketicinin katılımıyla gerçekleştirilen “Global Medya Katılım Barometresi 2010” araştırmasının Türkiye ayağı sonuçları açıklandı.

Türkiye ilk bakışta geleneksel sayılabilecek bir video tüketim tablosu sergiliyor. İzleyicilerin neredeyse yarıya yakını (yüzde 49) antenler aracılığıyla ücretsiz yayınları izlerken, çoğu tüketici de yayınları dijital, uydu ve kablo üzerinden izliyor. (Tivibu Artık Tarayıcılarda)

Yüzde 30 uydu, yüzde 26 kablo üzerinden izlenen ücretli hizmetler de benzer bir tabloyu ortaya koyuyor. Canlı yayınlar, izleyici tercihleri arasında ön plana çıkıyor.

 

Ülkemizde izleyicilerin neredeyse yarısı analog anten ile yayınlara ulaşıyor

İnternet Üzerinden

Öte yandan araştırma sonuçları, özellikle genç izleyicilerin başını çektiği ancak bununla sınırlı kalmayan ve izleme deneyimini çeşitli cihazlar ile sosyal medya üzerinden yaşayan bir kitlenin bu tabloyu değiştirdiğinin işaretlerini veriyor.

Örneğin Türk izleyicilerinin neredeyse üçte biri video içeriğini internet üzerinden izliyor.

TV Dışındaki Cihazlar

Araştırmaya katılanların yüzde 42’si, zamanlaması belli yayınların içinde, isteğe bağlı (on-demand) ve internet üzerinden gerçekleştirdikleri izleme oranlarının birbirine eşit olduğunu dile getiriyor. (Türk Video Siteleri Rehberi)

Haftalık zamanın önemli bir bölümünü TV ve video izleyerek geçiren Türk tüketicilerinin, içeriği TV dışındaki cihazlardan izleme oranı da oldukça yüksek.

Dizüstü bilgisayar %60, masaüstü bilgisayar %46, akıllı telefon (smartphone) ise yüzde 37 oranında tercih ediliyor.

 

YouTube’un yasaklanması, İnternet üzerinden video oranlarını düşürmemiş

 

Sosyal Medya İle Paylaşım

Televizyon ve video izleme deneyimini sosyal medya ile zenginleştirme yönünde gelişen trend, Türk izleyicilerini de oldukça etkilemiş durumda.

Katılımcıların yüzde 44’ü, bir televizyon programı veya video izlerken sosyal ağ, sohbet veya elektronik posta üzerinden bu konuda görüş alışverişinde bulunduğunu dile getiriyor.

Beklendiği gibi 16-24 yaş arasındaki izleyiciler yüzde 56 ile bu alandaki en istekli kesim olmakla birlikte, 55 yaş üzeri kesimin %29 gibi kayda değer bir bölümü de aynı biçimde izleme deneyimlerini internet uygulamaları ile de desteklemiş.

Alternatif Yöntemler

Örneklemde yer alanların yüzde 16’sı alternatif yöntemlerin artık izleme deneyimlerinin bir parçası haline geldiğini, yüzde 32’si sık sık kullandıklarını, yüzde 27’si ise (genellikle spor aktiviteleri olmak üzere) önemli olaylarda bu yola başvurduklarını belirtiyor.  (Gelecek Mobil Video Servislerinde)

 

Spor karşılaşmalarını izlemek için İnternet üzerindeki alternatif yöntemlere başvuruyoruz

 

Oturma Odası

Araştırma, oturma odasındaki televizyon konseptinin birincil izleme cihazı olma özelliğini hala koruduğunu ortaya koysa da (Şu anda HD televizyona sahip olan veya önümüzdeki 6 ay içerisinde sahip olmayı düşünen Türk izleyicilerinin oranı yüzde 76) katılımcıların yüzde 72’si evde ücretsiz içeriğe farklı cihazlardan erişebilmenin son derece veya çok önemli olduğunu düşünüyor.

Yüzde 35’lik bir kesim ise aynı durumun ücretli içerik için de söz konusu olduğunu belirtiyor.

Online Alışveriş ve Yorum

Araştırma sonuçları hangi yeni hizmetlerin sunulacağı konusunda da önemli ipuçları içeriyor.

Türk izleyicilerin yüzde 44’ü doğrudan televizyon veya video içerik üzerinden online alışveriş olanağına büyük ilgi gösterirken, sosyal ağlarda güncelleme yüzde 38, yeni yazılan içeriğe yorumda bulunma yüzde 37, forumlara katılma yüzde 36 ve online sohbet de yüzde 31 ile etkileyici bulunan hizmetler arasında yer alıyor. (Google TV’nin Satışı Başladı)

 

Kullanıcılar alışveriş yapmadan önce tavsiye temelli video incelemeleri izliyorlar

Tavsiye İsteniyor

İnternetteki tavsiye temelli alışverişin bu platformdaki yansıması olarak, katılımcıların yüzde 77’si izleme alışkanlıklarını ortaya koyan hizmetler konusunda daha fazla fikir sahibi olabilmeyi, sevebilecekleri program ve filmlerin önerilmesini ve kendilerinin de arkadaşlarına öneride bulunabilmeyi istediğini belirtiyor.

:: İnternet üzerinden video izleme olanakları, televizyon izleme alışkanlıklarınızı değiştirdi mi?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Türkiye’nin Alışkanlıkları Değişiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin Alışkanlıkları Değişiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin Alışkanlıkları Değişiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!