Okunma

Türkiye’nin Yeni Siber Güvenlik Planı!


09 Eylül 2016 Cuma 12:30
Türkiye’nin Yeni Siber Güvenlik Planı!

Günümüz internet çağının en tehlikeli unsurlarından biri olan siber saldırılar, firmaların milyonlarca dolar zarara uğramasına neden olabiliyor. Bu saldırılar devlet kısmında ise, gizli belgeleri ortaya çıkararak ülkeler arası krizler yaşanmasına sebep oluyor.

Siber saldırılar konusunda tedbir almak isteyen bazı ülkeler yıllar önce devlet bünyesinde özel ekipler oluştururken, ülkemizde de ciddi adımlar atılmaya başlandı. 

Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı ile Ciddi Adımlar Atılıyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı bu konuya verilen önemi gözler önüne seriyor. 

16-09/09/az2zgmjz0lfghcpn41mdoxojbzmtt_du.jpeg

Bu plan kapsamında siber güvenlik konusu, milli güvenliğe entegre edilerek özel bir güvenlik bütçesi oluşturulacak. Siber güvenlik konusunda yetkin personeller istihdam edilerek etkin bir mücadele yürütülecek.

İklimlendirme, iletişim ve enerji gibi destek sistemlerine yapılacak olan siber saldırılar ile güvenliği test edilecek. Ayrıca, kurumların sızma testlerini yaptırması zorunlu hale getirilecek. 

Bu planda yer alan en önemli madde ise, internet trafiğinin yurt içinde kalmasına yönelik adımların atılacak olması. Siber suçlara karşı hukuki ve idari yaptırımların yeniden belirlenmesini de kapsayan plan, sadece bunlarla sınırlı değil.

Yerli işletim sistemi Pardus, gizliliğin en üst düzeyde olduğu devlet kurumlarında tekrar kullanılmaya başlanıyor. Güvenlik konusunda profesyonel destek almak için siber güvenlik alanındaki firmalar, akredite edilerek kamunun sadece akredite olmuş güvenli firmalar ile çalışması sağlanacak.

:: Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce, siber güvenlik konusunda ciddi önlemler alınmasını sağlayacak mı?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Türkiye’nin Yeni Siber Güvenlik Planı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ***** uzantılı domainler neden tek bir serverda barındırılmıyor. Her kurum kendi alt yapısını oluşturuyor kaynaklarımızı boşa sarfediyoruz. Ülke olarak sadece kabinetini yapabildiğimiz sistem odalarını tek bir merkezde toplamak çok mu zor acaba ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  AYT zaten koruyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Geçde olsa yararli

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu konuda Türkiye çok geç kalmış

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar anca millet hangi adult siteye giriyor onu öğrenip kapatmaya yarar. 😀
  Pardus ta şuanda güvenlik 0 "SIFIR". Sen git debian üstüne pardus logosu yapıştır, gel sonra yerli de. Yersen.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Milli pc lazım arabadan önce

 7. SDN Okuru dedi ki:

  kendi işlemcimizi yapmak lazım. sadece yazılım yeterli olmaz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  mesai 9 5 mi?

" Türkiye’nin Yeni Siber Güvenlik Planı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin Yeni Siber Güvenlik Planı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin Yeni Siber Güvenlik Planı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "