Okunma

TV Satışları Ne Durumda?


21 Haziran 2009 Pazar 11:43
TV Satışları Ne Durumda?

Araştırmaların sonuçlarına baktığımızda küresel ekonomik krizin etkileri açıkça ortada. İşsiz sayısının artması, satışların düşmesi en önemli etkenler. Fakat bu geçici bir durum, çünkü dünya ekonomisi düzeliyor. Uzak doğuda TV fabrikaları tam gaz çalışmaya başladı. Gelişmiş ülkelerde özellikle LCD TV’lerin satış rakamlarının artması bekleniyor. Hükümetler de resmi olarak düz panel TV alımlarını teşvik ediyorlar.

LCD TV’lerin satış rakamları 2009 yılında 1.20 milyondan 1.27 milyona yükseldi. Bu değer toplam TV satış rakamları arasında önemli bir yere sahip. Genel TV piyasasına baktığımızda da LCD TV’ler toplam TV satışlarının yüzde 63’ünü oluşturuyor. Genel satış rakamı düşse de LCD TV’lerin satış rakamları periyodik olarak artıyor.

Üreticiler 2009 yılında LCD TV satış gelirlerinin, geçtiğimiz yıla göre 66 milyar dolardan 76 milyara ulaşmasını umuyor. LCD TV’lerin yeni teknolojileri satış rakamlarını olumlu yönde etkiliyor. Dünya genelinde satılan LCD TV’lerin yüzde 29’u 120 Hz modeller. Bu pastada 240 Hz LCD TV modellerinin satış rakamı ise yüzde 5’lik alan kaplıyor. Bu değerin 2013 yılında yüzde 31 olması bekleniyor.

Plazma TV’lerin de satış rakamları geçtiğimiz yıla göre yüzde 2’lik artış göstermiş durumda. Bu durum Plazma teknolojisi öldü diyenlere iyi bir cevap aslında. Üreticiler bu teknolojinin önümüzdeki günlerde daha fazla değer kazanacağını düşünüyorlar. Çünkü plazmaların en büyük zaafı yüksek güç tüketim değerleri. Üreticilerin bu değerleri yavaş yavaş düşüreceği ön görülüyor.

LCD ve Plazma TV’lerin satış rakamları artmış olsa da dünya genelinde TV satış rakamları düşmüş durumda. Bunun başlıca sebebi tüplü TV’lerin satış rakamlarının yerle bir olması. Geçtiğimiz yıllar da bu tarz TV’ler peynir ekmek gibi satılıyordu. Ekonomik kriz en çok bu tarz TV’leri tercih eden kullanıcıları vurdu. Bu durum genel TV piyasasında daralmaya yol açmış durumda.

Ama üreticileri 2010 yılının oldukça başarılı geçeceğini düşünüyor. Bunun başlıca sebebi 2010 Dünya Futbol Şampiyonası. 2008 Avrupa şampiyonasında TV satış rakamları Avrupa bölgesinde yüzde 50 arttı.

:: Önümüzdeki günlerde yeni bir TV almayı düşünüyor musunuz?

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" TV Satışları Ne Durumda? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TV Satışları Ne Durumda? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TV Satışları Ne Durumda? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "