Twitch kullanıcılarına karşı artık daha şeffaf olacak


03 Mart 2021 Çarşamba 11:15
ABONE OL
Twitch kullanıcılarına karşı artık daha şeffaf olacak

Twitch, ilk Şeffaflık Raporunu yayınladı ve yayın şirketi raporları yılda iki kez yayınlamayı vaat etti. Şeffaflık Raporu, Twitch’in güvenlik ve moderasyon sistemlerine yönelik bakış sunuyor. Rapor, güvenliği birden çok aşamaya ayırıyor; en geniş düzey Twitch’in topluluk yönergeleri, site genelinde denetleme, kanala özel denetleme ve ardından izleyicilere verilen küçük güvenlik araçları paketi.

Rapor çok fazla veri içeriyor, ancak birçok soruyu cevapsız bırakıyor

Kanal modlarının ve içerik oluşturucuların rolü sitenin genel planında vurgulanıyor. Twitch, kanalların yüzde 95’inin artık insan moderatörlerine sahip olduğunu veya AutoMod’un etkinleştirildiğini belirtiyor. Ayrıca bu durum, 1000 mesaj başına 3.2‘den 4‘e çıkarak silinen mesajlarda bir artış olduğunu gösteriyor.

Twitch, Mart 2020‘de ModView panosunun kullanıma sunulması ile birlikte, geçen yılın ikinci yarısında bir insan moderatörü atanmamış yeni kanallar için varsayılan olarak AutoMod‘u etkinleştiren bir değişiklik de dahil olmak üzere, geçen yıl yaptığı değişikliklerin çoğunu kaldırıyor.

Bu değişiklikler, içerik oluşturucular ve modları için biraz daha kolaylık sağlıyor. Ancak kullanıcılarının çoğu Twitch tarafındaki denetimi sorguluyor. Twitch, geçen yıl “içerik denetleme uzmanları” sayısını dört kat artırdığını ifade ediyor, ancak şu anda kaç kişinin Twitch tarafından istihdam edildiğini veya aslında Twitch çalışanı mı yoksa bir sözleşmeli mi olduğunu belirtmiyor. 

Twitch, raporları dünyanın dört bir yanından geldiklerinde gözden geçirmek için tam kapasite sağlamak adına birden fazla yerde çalıştığını ve 20‘den fazla dili desteklediğini ifade ediyor. Ayrıca platform raporun küçük bir bölümünü ana hatlara ayırdığını söylüyor. 

Raporda yayınlanan uyarılar, geçici askıya almalar ve nefret dolu davranışı içeriyor. Ayrıca taciz, şiddet içeren davranış, çıplaklık, yetişkin davranışları, spam ve terör eylemleri dahil olmak üzere ihlallere yönelik kalıcı yasaklarla birlikte yaptırımlarla ilgili ayrıntılara yer veriliyor.

Twitch genel olarak, yaptırımların izlenen bin saat başına 0.099‘dan 0.114‘e çıktığını söylüyor.

Rapor muazzam miktarda veri sunsa da, yayıncıların ve izleyiciler eksik olduğunu belirtiyor. Öyle ki kullanıcılar en çok yanıtlanmasını istedikleri soruların yanıtlarını bulamadıklarını iddia ediyor. Twitch’in raporuna dair Tweet’ine verilen yanıtlar, birçok kullanıcının bunun yeterli olmadığını  gösterdi.

Yayıncılar, Twitch’in Topluluk Kurallarının neden genellikle eşit olmayan bir şekilde uygulandığını sordu. Diğerleri ise neden yüksek profilli yayıncı Dr Disrespect’in yasaklandığına dair şeffaflık istedi. Yayıncının kendisine bile yasak için hiçbir neden verilmediği iddia edildi.

Rapora eşlik eden blog yazısında, “Bu rapor Twitch için türünün ilk örneğidir, bu nedenle bu raporları ileriye dönük olarak nasıl iyileştirebileceğimizi bildirmek için aldığımız geri bildirimleri yakından inceleyeceğiz” yazıyor ve kullanıcıları geribildirimlerini göndermeleri için UserVoice’a yönlendiriyor.

Twitch’in Şeffaflık Raporunu daha detaylı incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
ANAN
ANAN
1 ay önce

salam

" Twitch kullanıcılarına karşı artık daha şeffaf olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitch kullanıcılarına karşı artık daha şeffaf olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitch kullanıcılarına karşı artık daha şeffaf olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  2. 2 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  3. 3 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  4. 4 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  6. 6 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  7. 7 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  8. 8 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  9. 9 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  10. 10 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme