Twitch’ten ve Reddit’ten gelen Donald Trump atağı


30 Haziran 2020 Salı 09:59
Twitch’ten ve Reddit’ten gelen Donald Trump atağı

ABD’de yaşanan ırkçılık karşıtı protestolar yaşanıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın bu durum karşısında takındığı tavır sebebiyle önemli ölçüde eleştiriliyor. Donald Trump, Twitch ve Reddit hesapları kapatıldı.

Yalnızca halk tarafında değil aynı zamanda büyük şirketler ve markalar tarafından da bazı ataklar ile karşılaşıyor. Yakın zaman önce Twitch hesabı askıya alınan Trump’ın, bir diğer tarafta Reddit’teki hesabı da kapatıldı. Tahmin edebileceğiniz üzere bu hesapların kapatılma sebebi; ırçılık ve göçmen karşıtlığının ötesinde, kin ve nefreti kaşıyan paylaşımlar yapılması.

Donald Trump, Twitch ve Reddit tarafında hesaplarından oldu

Dünya genelinde büyük ses getiren ırkçılık karşıtı protestolar ABD Başkanı Donald Trump’ın gündemine ya hiç girmiyor ya da tam tersi yönde giriyor. Bu sebeple eleştirilen Trump, özellikle ABD merkezli şirketler tarafından yaptırımların hedefinde yer alıyor.

Bir bir hamleler yapan dev şirketler bu kapsamda, Trump’ın yaptığı paylaşımı silmeyen Facebook bile etkilendi. 200 şirketin yaptırım uyguladığı Facebook ve Trump bir yanda diğer dev şirketler bir diğer tarafta.

Yapılan yaptırımlara yakın zaman önce Amazon’un sahip olduğu Twitch de katıldı. Trump’ın Twitch hesabını kapatan şirket, kanalının nefret içeren davranış politikalarına uymadığı gerekçesiyle geçici süreyle askıya aldığını duyurdu.

Twitch’te kötü davranış olarak konumlandırılan ”ırk, etnik köken ve ulusal köken” gibi konulara uymadığı gerekçesiyle hesap askıya alındı.

Bildiğiniz gibi Trump’ın Twitch hesabı bu yılki Başkanlık Seçimi sebebiyle açılmıştı. Kısa süre içinde aynı sebeple 2016 yılında açılan Reddit hesabı da aynı gerekçe olan ırkçılık sebebiyle kapatıldı.

Reddit bu gelişmenin ardından nefret söylemi ve ırkçılıkla ilgili katı kuralları ihlal ettiği için yaklaşık 2 bin hesabı askıya aldığını ancak bunların bazılarının çok da takipçisi olmadığı için dikkat çekmediğini bildirdi.

Donald Trump’ın söz konusu hamlelerden sonra  ne yapacağı bilinmiyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Bu platformlar da iyice ahlak bekçisi gibi görünme çabasına başladı, halbuki öyle değil. Sırf Trump karşıtlığı üzerine yapıyorlar bu hamleleri. Mesela Twitter Trump’ın tivitlerine etiket koyuyor ama müstehcen video kaynıyor. Mesela Instagram’a kesinlikle üstsüz fotoğraf ya da video bile koyamaz bir kadın, anında kaldırırlar hesabı dondururlar ama Twitter kaynıyor mesela. Bunlar neyin kafasında?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

trumpın hiç bir şey yaptığı yok galiba trump baronların dediklerini yapmıyorlar
onlarda trumpa göz dağı veriyorlar
bundan önce ki abd başkanlarına verdiği gibi
koyun gibi başkan olursan obama gibi 2 kez olursun başkan

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Trump işe karışırsa açıkçası bu tarz platformların patlamasına sebep verir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Bu senaryolar çok tanıdık

" Twitch’ten ve Reddit’ten gelen Donald Trump atağı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitch’ten ve Reddit’ten gelen Donald Trump atağı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitch’ten ve Reddit’ten gelen Donald Trump atağı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  2. 2 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  3. 3 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  4. 4 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  5. 5 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  6. 6 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  7. 7 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  8. 8 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  9. 9 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  10. 10 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!