Twitter vefat eden kişilerin hesapları için çözüm arıyor


29 Kasım 2019 Cuma 19:20
Twitter vefat eden kişilerin hesapları için çözüm arıyor

Vefat eden kişilerin sosyal medya profilleri ile ne yapılması gerektiği konusunda birçok görüş mevcut. Şirketler, profilleri silmek isterken, ölen kişilerin yakınları profillerin kalmasını istiyor. Zaman zaman ölen yakınlarının profillerine girip anılarını tazelediklerini ise neden olarak gösteriyorlar. Yaşanan son olaydan sonra Twitter vefat eden kişilerin hesapları için çözüm aramaya başladı.

Twitter vefat eden kişilerin hesapları ve yakınları için çözüm arıyor

Adam Pecker ile Dean çifti, 2015 yılında Twitter üzerinde tanıştılar ve buluşmaya karar verdiler. O andan beri beraber olan çift hayatlarına gayet mutlu bir şekilde devam ediyordu. Ancak Dean, 2017 yılında nadir görülen bir kanser türüne yakalandı ve vefat etti. Adam Pecker ise anılarının bir kısmını Dean’in Twitter profilinde gezerek canlı tutuyordu. Adam, konuyla ilgili “Dean’in profili benim yas tutma sürecimin önemli bir parçasıydı. Videolarını görmek, sesini duymak beni rahatlatıyordu” açıklamasında bulundu.

Twitter vefat eden kişiler

Adam, bu hafta o anıları kaybetmekten korkmaya başlamıştı. Twitter’ın gönderdiği maile göre 11 Aralık gününden itibaren 6 aydan uzun süredir giriş yapılmayan profiller kapatılacaktı. Bu haber, kendi ismi kullanıldığı için başka bir isim ile üyelik açmak zorunda kalan kullanıcılar için sevindirici olsa da Adam gibi birçok insan için oldukça üzücü bir durumdu. Ancak gelen mail üzerine itirazların gelmesi çok uzun sürmedi.

Twitter, vefat eden kişiler için özel bir profil sunmuyor fakat geçen yıl vefat eden senatör John McCain gibi profillerin de silinmesi önem taşıyor. Dün yapılan açıklamayla, Twitter geri çekilmek zorunda kaldı ve anılara dokunmayacağını söyledi. Babasını Eylül 2015’de kaybeden Drew Olanoff bu anıların kaybedilmesinin çok zor bir durum olduğunu söyledi.

Twitter vefat eden kişilerin hesapları

Babasının Facebook hesabı bir aile yakını tarafından silindikten sonra Drew, babasına ait bütün videolar, yazılar ve fotoğrafları kaybetmişti. Konu ile ilgili Drew “Facebook ile yaşadığım durumun birde Twitter tarafında yaşamak benim için oldukça zor olurdu” açıklamasında bulundu.

Twitter’ın mevcut politikası, kullanıcıları en az 6 ayda bir giriş yapmaya zorlayıp hesapları aktif tutma eğiliminde. Fakat bu durum platformdaki ölen kişilerin yakınlarının sorununu çözmüyor. 2009 yılından beri anma seçeneği sunan Facebook ise konuyla ilgili en büyük çözümü sunan platformdan birisi. Kişinin vefat ettiği ölüm belgesi ile kanıtlandıktan sonra hesap, anma profiline dönüşüyor. Bu sayede ölen kişilerin yakınları da anılarını kaybetmek zorunda kalmıyor. Twitter’ın da gelen tepkiler üzerine buna benzer bir çözüm bulacağına kesin gözle bakılıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Twitter vefat eden kişilerin hesapları için çözüm arıyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Talep gelmediği sürece hesaplar silinmeli.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Al kaydet babanın fotolarını sende. Zaten fotoğraf arşivi olarak insta, Twitter facebook kullanıyorsan bırak silinsin. Atınca kalite rezalete dönüşüyor. Gidin adam akıllı yedekleyin. En kötü faceden indirseydin. Facebook da neyse de twitterda kullanıcı adı kalmadı. Facede aynı isim olsa ne yazar. Silsin silmesin. 10 yıldır kullanılmayan 1 paylaşım yapmamış yumurta hesap twitterda durmasık abi. Adam bırakmış, şifresini unutmş yada kullanmıyor ama duruyor boşa

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kesinlikle doğru.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ölen öldüm yazsın

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçmişi ile yaşayan bok içinde ölür. İleriye bakmak lazım. Çok ölüm gördüm. Hatıralar sadece üzer. Silsinler hesapları

" Twitter vefat eden kişilerin hesapları için çözüm arıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter vefat eden kişilerin hesapları için çözüm arıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter vefat eden kişilerin hesapları için çözüm arıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)