Okunma

Uçaklarda yüksek hızlı internet dönemi başlıyor!


12 Haziran 2019 Çarşamba 16:15
Uçaklarda yüksek hızlı internet dönemi başlıyor!

Uçaklarda sunulan internet hizmeti özellikle uzun uçuşlarda yolculara büyük bir avantaj sunarken, internet hızlarının düşük olması genellikle mesajlaşma ve internet sitelerinde dolaşma gibi temel işlevlerin gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Havayolu şirketleri tarafından sunulan interneti kullanarak YouTube’dan video izlemek pek mümkün değil. Bu sorunu çözmek için teknoloji şirketleri ile ortak bir çalışmaya imza atan havayolu şirketlerinden müjdeli haberler geliyor.

Air France uçaklarında LifiMAX teknolojisine geçiş yapılıyor!

2011’de ilk kez duyurulan ışık tabanlı internet teknolojisi LiFi, veri aktarımı için radyo sinyalleri yerine LED ışıkları kullanıyor. Havayolu şirketlerinin kullanacağı teknoloji ise Oledcomm tarafından tarafından geliştirilen LifiMax olacak.

LifiMAX ile ilk etapta dar gövdeli uçaklarda internet hızının artırılması için çalışmaların başlayacağı belirtiliyor. Çalışmalarda ulaşılan nokta, 16 Haziran tarihinde başlayacak olan International Paris Air Show’da sergilenecek.

Oledcomm bu teknoloji sayesinde koltuk başına 100 Mbps gibi oldukça yüksek hızların sunulabileceğini belirtiyor. Bu sayede yolcuların havadayken 4K çözünürlükte video izlemesi veya online oyunlara bağlanması mümkün olacak.

Bu teorik olarak ulaşılabilen hız. Yani, LifiMAX uçağa sağlanılan internetin hızını ve güvenilirliğini artırmıyor. Uçak içerisindeki dağıtımı çok daha verimli ve yüksek performanslı hale getiriyor. Bu nedenle yüksek hızlı internet çözümünü sağlamak havayolu şirketlerine düşüyor.

Oledcomm temsilcisi LiFiMAX teknolojisinin, Air France uçuşlarında yıl sonuna kadar kullanılmaya başlanacağını belirtiyor. ABD’deki iç hatlarda sunulan en yüksek internet hızının 15 Mbps olduğunu ek bilgi olarak belirtmek isteri.z
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Uçaklarda yüksek hızlı internet dönemi başlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uçaklarda yüksek hızlı internet dönemi başlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uçaklarda yüksek hızlı internet dönemi başlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "