Ücret Zamları Enflasyon Oranında Olacak


21 Ocak 2010 Perşembe 13:54
Ücret Zamları Enflasyon Oranında Olacak

Yenibiris.com, çalışanlara ve işverenlere yönelik düzenlediği ücret anketleriyle 2010 yılının nabzını tuttu. 9363 çalışanın ve 1148 insan kaynakları yöneticisinin katıldığı anketler, iş dünyasındaki profesyonellerin zam beklentisini ve şirketlerin ne oranda artış yapmayı planladıklarını ortaya koydu.

Anketlerden elde edilen sonuçlar firmaların çoğunun enflasyon oranında artış yapacağı sinyalini verirken, çalışanların da zam almak konusunda umutsuz olduğunu gösterdi.

 

Performans’a Göre Ücret

İnsan kaynakları profesyonellerinin katıldığı ankette, yüzde 40’lık bir kesim çalışanlarına sadece enflasyon oranında zam yapabileceklerini belirtirken, çalışanın performansına göre ücret artışı yapacakların oranı yüzde 25 oldu.

Bu oran, ücretlendirmede performansın giderek önem kazandığının da bir göstergesi (Kriz İnsanların Çalışma İsteklerini Etkiledi).

Yüzde 18’lik bir kesim ise “Enflasyon oranında artış yapacağız, ancak şartlara göre yıl içinde bir kez daha zam olabilir,” dedi. Bütün çalışanlara ciddi bir ücret artışı yapmayı düşünen şirketlerin oranı ise yüzde 17’de kaldı.

 

Performansa göre ücretlendirme giderek yaygınlaşıyor.


Ücretinize zam bekliyor musunuz?” sorusunun yöneltildiği anket (En Çok Aranan Meslekler Hangisi?) ise çalışanların pek de umutlu olmadıklarını gösterdi.

Yüzde 33,6’lık bir kesimin “2009’da hiç yapılmadı, bu yıl da olacağını sanmıyorum,” yanıtını verdiği ankette, “Yalnızca enflasyon oranında olur gibi geliyor,” diyenler yüzde 27, “2009’da hiç yapılmadı, artık iyi bir artış bekliyorum,” diyenler ise yüzde 22,6’lık bir oranda kaldı. Katılımcıların yüzde 16,8’i ise hiçbir fikri olmadığını belirtti.

:: Ne kadarlık bir zam bekliyorsunuz?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ücret Zamları Enflasyon Oranında Olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ücret Zamları Enflasyon Oranında Olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ücret Zamları Enflasyon Oranında Olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk! Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk!
  2. 2 Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı
  3. 3 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7
  4. 4 Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik! Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik!
  5. 5 Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video) Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video)
  6. 6 MediaMarkt dev televizyon indirimlerini başlattı! MediaMarkt dev televizyon indirimlerini başlattı!
  7. 7 Performans canavarı en güçlü 11 mobil işlemci! Performans canavarı en güçlü 11 mobil işlemci!
  8. 8 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
  9. 9 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
  10. 10 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?