Okunma

Ücretsiz Antivirüslere Güvenebilir miyiz?


25 Ağustos 2009 Salı 15:00
Ücretsiz Antivirüslere Güvenebilir miyiz?

Bilgisayar sahibi olan her kullanıcının, yaklaşık 50-100 dolar değerindeki antivirüs yazılımlarını satın almasını bekleyemeyiz. Dolayısıyla piyasada birçok ücretsiz yazılım da bulunabiliyor. Bu yazılımların, sisteminizi solucanlardan, virüslerden ve diğer zararlı yazılımlardan koruması gerekiyor. Peki bu koruma işlemlerini gerçekten yapabiliyorlar mı?

 

Bir kullanıcının, ücretsiz antivirüs yazılımlarından beklediği, en az ücretliler kadar sistemin güvenliğini sağlamasıdır. Tutucu bir kullanıcının da ilk tercihi ücretsiz bir antivirüs yazılımı olur. Bu yazılımlar, diğerlerine nazaran daha az ayar içeriyor. Kullanıcıya güvenlik konusunda müdahale etme konusunda daha az yetki veriyor. Dolayısıyla geliştirici ekip nasıl uygun gördüyse, yazılımı o şekilde kullanabilme imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Bedavaya Güvenlik

Microsoft ve Panda, ücretsiz antivirüs yazılımı üreten firmalar kervanına katıldı. Bu kervanda ayrıca birçoğumuzun tanıdığı ve belki de kullanmış olduğu Avast (Alwil), AVG, Avira, Comodo ve PC Tools bulunuyor. Bu saydıklarımızdan hangisi doğru tercih? Buna kesin ve tek bir cevap verebilmek için sistem güvenliği gurusu olmak gerekiyor. Bu sebeple, çeşitli testler aracılığıyla hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

 

Öncelikle ücretsiz antivirüs yazılımlarının genel eksiklerinden bahsedelim. Her şeyden önce, herhangi bir para vermeden hizmet aldığınız için, ve dünya çapında sizin gibi belki de yüzbinlerce insan olduğundan dolayı, kendi başınıza çözemeyeceğiniz bir sorunla karşılaştığınızda, bire bir destek alabileceğiniz birileri yok. Tabii ki kendi sitelerinin veya çeşitli sitelerin online yardım servisi var, ama dediğimiz gibi; sizin gibi birçok kullanıcı var ve onların arasından kendinize yardım edilmesi için ekstra bir uğraş harcamanız gerekiyor.

Destek

Ücretli bir güvenlik yazılımı aldığınızda ise durum biraz daha farklı. Müşteri memnuniyeti ve sürekliliği açısından, firmalar size her daim yardımcı olmayı vaat ediyor. Bu, çok büyük bir avantaj. Ücretsiz yazılımlara geri dönersek, konuyla ilgili olarak Avast, kullanıcıya elektronik posta yoluyla destek hizmeti sunuyor. Microsoft da aynı şekilde Security Essentials paketini yayınladığında bu hizmeti sunmaya başlayacak. AVG ise biraz daha farklı olarak ücretli bir telefon destek hattına sahip. Yardım çağrısı başına 50 Dolarlık bir karşılık isteyen AVG, bu konuda sınıfta kalıyor.

 

Kendi işini kendin gör” mantığını barındıran ücretsiz antivirüs yazılımları ise, Wilders Security Forums gibi, alanında uzman olan çeşitli siteleri kullanıcıya tavsiye ederek dertlerine bir çözüm bulabilmelerine ön ayak oluyor. Yine de böyle bir siteden yardım alırken, bire bir yardım almayı beklemeyin.

Güncel Antivirüs

Genel olarak ücretsiz yazılımların güncellemeleri de daha uzun aralıklarla yapılıyor. Önemli bir güvenlik açığı bulunduğunda, veya yeni ve önemli bir tehdit internet üzerinden yayılmaya başladığında ücretsiz yazılımların otomatik güncellemelerini beklemektense, bu işi kendiniz yapmalısınız. Dolayısıyla size tavsiyemiz; eğer ücretsiz bir güvenlik yazılımı kullanıyorsanız, güncellemelerini sık sık takip edin. Yazılım uzun süre güncelleme yapmadıysa, internetten yazılımın yeni bir güncellemesi var mı diye araştırın.

 

Bazı firmalar antivirüs yazılımlarının hem ücretli hem de ücretsiz versiyonlarını piyasaya sürebiliyor. Avira bunların başında geliyor. Avira’nın ücretsiz antivirüs yazılımının bazı özellikleri, ücretli versiyonuyla aynı. Bu da kullanıcıya bir güven sağlıyor. Diğer yandan bazı hizmetleri ise sadece ücretli versiyonuyla birlikte kullanıma sunuyor. Örneğin Avira’nın ücretli versiyonu http trafiğini tarıyor ve zararlı yazılımları, onlar daha sabit diskinize erişmeden engellemeyi başarıyor. Ücretsiz Avira’da ise bu özellik yok.

Ve Şimdi Reklamlar

Öte yandan, ücretsiz yazılımlar çeşitli reklam anlaşmaları gereğince sisteminize hiç de ihtiyacınız olmayan arama motoru çubukları veya sosyal ağ araç çubukları ekleyebiliyor. Bunları sonradan kaldırabilmeniz mümkün, fakat kimisi kendini kaldırmamakta inat edebiliyor. Avira’nın günlük olarak gelen pop-up reklamları can sıkıcı olabiliyor. Avast, AVG, PC Tools gibi yazılımların ücretsiz versiyonları da reklamları bir şekilde kullanıcıya sunuyor.

 

Tüm bu olumsuz özelliklere rağmen ücretsiz antivirüs yazılımları, sisteminizi koruma konusunda sınıfı geçiyor. Eğer sıra dışı bir internet kullanıcısı değilseniz, yılda minimum 50 Dolar‘ınızı kurtarabilirsiniz. Fakat internet dünyasıyla bir hayli içli dışlıysanız, kaynağı belli olmayan çeşitli yazılımlar indirip, kullanıyorsanız bu ücretsiz yazılımlara bel bağlamamanız gerekiyor.

Hangisi Daha İyi?

Gerek ücretli versiyonundan aldığı destekle olsun, gerekse girdiği testlerden olsun, ücretsiz antivirüs yazılımı olarak size tavsiyemiz Avira AntiVir Personal‘dır. Zararlı yazılımları tespit edip etkisiz hale getirme konusunda diğer yazılımları geçiyor. Yazılımın tek eksisi, kullanışsız bir arabirime sahip olması diyebiliriz. Daha düzenli ve kullanıcı dostu bir arabirime sahip olabilirdi. Avira bu eksiğini, işlevselliği ile kapatmayı başarmış. Sonuç olarak harika arabirim tasarımına sahip bir antivirüs yazılımı da olsa, güvenlik konusunda ihtiyaçları karşılayamıyorsa bir işe yaramaz.

Avira’nın birinciliğine rağmen diğer ücretsiz yazılımlar da düşünülebilir. Mesela Avira’nın her gün başınıza sardığı pop-up reklamlardan sıkılıyorsanız, Avast Antivirus Home Edition‘ı da deneyebilirsiniz. En azından reklam konusunda sıkıntınız olmaz. Performans bakımından da Avira ile yarışabilecek düzeyde olduğundan dolayı da, güvenlik konusunda da sıkıntı yaşama ihtimaliniz az olur. Avast’ın arabirimi ise, Avira’dan da kötü diyebiliriz.

Seçim Sizin

Henüz Beta aşamasında olan bir diğer yazılım ise Microsoft Security Essentials. Bu yazılım, firmanın daha önceki zamanlarda iptal edilen ücretli OneCare yazılımı ile aynı antivirüs motorunu kullanıyor. MSE henüz piyasaya dağıtılmadı. 2009’un sonlarına doğru dağıtılması bekleniyor. Beta sürümü ile yapılan testlerde ise yazılım hakkında kullanıcılara ipuçları veriyor. Sonuç: Günü kurtarır.

 

PC Tools Antivirus, Comodo Internet Security ve yeni Panda Cloud Antivirus yazılımları da elinizdeki diğer alternatiflerin başında geliyor. Panda, zararlı yazılımları analiz etmek için kendi çevrimiçi sunucularından yararlanmanıza olanak sağlıyor. Zararlı yazılımları etkisiz hale getirme konusunda da önceki sürümlerine nazaran kendini geliştirmiş. PC Tools ve Comodo uygulamaları ise tüm bu saydıklarımızın dışında bir nebze daha etkisiz kalıyor. Yapılan testlerde zararlı yazılımları tespit etme konusunda bu iki yazılımın vasat bir grafik çizmesi, şüphesiz kullanıcıyı düşündürecektir.

:: Siz hangi antivirüs yazılımını kullanıyorsunuz? Ücretsiz ise, hangisi?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Ücretsiz Antivirüslere Güvenebilir miyiz?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Nedense microsoftun daha cikmamis urunleri her zaman dergiler ve yayincilar tarafindan ovguyle anilmistir. Ve her seferinde de kotu bir urun olmuslardir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Avira super.
  Ama linux kullanmak daha kolay.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Comodo… Komple Güvenlik. Tek geçerim / tavsiye ederim. Bora.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bir de tüm bunların dışında Kaspersky var, ama Allah’ın bir kulu da ondan söz etmemiş.

  Neden, çok merak ettim, yalnızca tesadüf mü acaba, sayılan tüm antivirus yazılımlarından daha başarılıdır aslında…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllardır Avast Home Ed. kullanıyorum şu ana kadar hiç bir problem yaşamadım. Birkeresinde çök övülen Nod32 yi kurdum bir hafta geçmedi makinaya bulaşmayan kalmadı. Temizlemek için 1 hafta uğraştıktan sonra format atıp sistemi yaniden kurdum ve tekrar Avast’a döndüm. Tavsiye ettiğim ve kurduğum birçok arkadaşım var şu ana kadar virüslerle ilgili problem yaşamadılar. Bilgisayar toplarken ilk iş Avast kuruyorum. Biraz reklam yapmış gibi oldum ama gerçekten şu ana kadar makinasına Avast Home Ed. kurduğum hiç bir arkadaşımdan şikayet gelmedi.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bende avast ev kulanıcıları yazılımını kulanıyorum sürekli yeni virüslere karşı kendini güncelliyor ve ben diğer no2 ve benzeri virüs yazılımlarında avas kadar iyi tarama yapa bilen görmedim avat girdiğinz herhangibi bir web sitesine girdiğiniz anda daha sayfa açılmadan varsa virüsü yakalıyor bağlantıyı kestiriyor hayır geç kaldıysada bilgisayarınıza girmeden bağlantıyı kestirp virüsü sildiriyor arkdaşlar tavsiye ederim avast ev kulanıcıları yazılımını kulanmanızı tavsiye ederim

 7. SDN Okuru dedi ki:

  AVG yardım çağrısı başına 50 dolar istiyormuş :)Norton Antivirüs zaten yıllık 40 lira…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bence en iyisi rising tek kelimeyle harika bi program deneyin

 9. SDN Okuru dedi ki:

  2005 yılında para verip Norton aldım. Sistemimi acayip kasdı. Bende sildim. Bir süre antivirüs kullanmadım. Doğrusu iyi bir kullanıcıysanız, antivirüs yokken internette başınıza abartıldığı gibi her 10 dakikada bir birşey gelmiyor. Ama ben yinede kendimi garantiye almak istedim. Araştırdım. Avast’ı buldum. Gayet memnunum. Özellikleri neler derseniz: Türkçe, ücretsiz, reklamsız ve oto güncellemeli ve arayüzü kolay.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  avastı antivirüs yazılımı olarak nasıl kabul edebilirsiniz hayret !

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar Norton Endpoint tavsiye ederim bedava cpu yani işlemciyi ilk açılışta avg kadar kasıyor daha sonra çalıştığını unutuyorsunuz google arayın …

 12. SDN Okuru dedi ki:

  avira bence çok kötü clamwin’in bile bulduğu virüsü bulamadı geçen hafta uçurdum kendisini.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bencede avast sürekli kendini güncelliyor diğer antivürülerden daha iyi ama microsoftun cıkaracagı antivürüsü bilmiyorum denemek lazim ama tafsiyem güvenilir bir antivürüs arıyorsanız avast buna tam uygun

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Yaklaşık 2 senedir, Avira Antivir Premium kullanıyorum, ve hiç bir ücret ödemedim. Avira çok fazla promosyon yapıyor ve bunları arada takip ederseniz, 3, 6 hatta 12 aylık promosyon anahtarları alıp ücret ödemeden tam sürüm kullanmanın keyfine varabiliyorsunuz.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  hangisini tavsiye edebilirsiniz

 16. SDN Okuru dedi ki:

  antivir’i sistemi kasmaması çok hızlı virüs yakalamsı ve bazı üçretlilerden bile fazla virüs tanıyo olabilmesi bence üçretsizler arasında bir numara. iki eksiği haricinde 1. sisteminize bulaşan virüsleri silerken sisteminizin çökmesi riski çok fazla. bir pc teknisyeni olarak çok sık rasladım. 2. pc den anlamayanlar için virüs silme işlemi çok çok zor çünki insanlar hep ok demeye alıştığı için ok denildiği taktirde olduğu gibi bırakıyor sil seçeneğini tıklamazsanız. Ben en son paramı verip eset e ğeç*****

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Nod Antivirüs Asla tavsiye etmem miletdeki bu nod sevdası nereye kadar da bilmiyorum bu kadar pasif bir antivirüs koruması görmedim hayatımda

 18. SDN Okuru dedi ki:

  ewet bu yazıya aynen katılıyorum baştaki karikatüre bayıldım:)

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Linux kullanın, virüs kelimesini sadece bir tıp terimi olarak hatırlayın.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  En iyi bence AVG Free 8.5 🙂

 21. SDN Okuru dedi ki:

  avast kullanırsanız bu gibi derin düşüncelere dalmayacağınızı düşünüyorum

" Ücretsiz Antivirüslere Güvenebilir miyiz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ücretsiz Antivirüslere Güvenebilir miyiz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ücretsiz Antivirüslere Güvenebilir miyiz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "