Okunma

Ufukta Yeni Bir Mobil İşletim Sistemi Var!


18 Eylül 2010 Cumartesi 16:52
Ufukta Yeni Bir Mobil İşletim Sistemi Var!

Bir dönem Vodafone’un LiMo tabanlı bir mobil platform girişiminde bulunduğunu biliyoruz. Arzulanan başarıyı yakalayamayan bu işletim sistemi, ülkemizdeyse neredeyse hiç bilinmiyor. Fakat durum şu günlerde biraz daha farklı. An itibariyle mevcut birçok açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi mevcut olsa da pazardaki yoğun rekabet mevcut bu sayının artışını daha da teşvik edecek gibi görünüyor.

 

Brew, Bada gibi gelişmeye açık birçok hazır mobil işletim sisteminin yanına bir üye de Avrupa’lı mobil operatörlerden gelecek gibi. Vodafone, France Telekom – Orange, Telefonica, Deutche Telekom gibi dev isimler bir konuda ortak bir çatı altında buluşma hazırlığında. Avrupa’lı GSM devleri kendi mobil işletim sistemlerini tasarlamayı planlıyor. Henüz planın çerçevesi, hedefleri ve özelliklerine dair hiçbir bilgi yok ancak bu oluşumun önemli bir güç olacağı ve hali hazırda mevcut isimler için ciddi bir tehdit teşkil edeceğini tahmin etmek pek de güç değil. İlerleyen günlerde muhakkak ki daha fazla detay ortaya çıkacaktır. Bekleyip göreceğiz.


:: Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu hamle ile piyasa daha da hareketlenir mi? Ülkemizdeki mobil operatörlerin de bu oluşuma katılmasını bekler misiniz?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ufukta Yeni Bir Mobil İşletim Sistemi Var! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ufukta Yeni Bir Mobil İşletim Sistemi Var! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ufukta Yeni Bir Mobil İşletim Sistemi Var! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "