Uğur Şahin’den Kovid-19 aşı müjdesi


04 Mayıs 2021 Salı 22:44
ABONE OL
Uğur Şahin’den Kovid-19 aşı müjdesi

Ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyada aşılama çalışmaları son hız devam ediyor. Pfizer ve BioNTech aşısının mimarlarından Prof. Dr. Uğur Şahin, daha uzun süre dayanabilen yeni korona aşısı üzerinde çalışmaya başladıklarını açıkladı.

Uygun sıcaklıkta uzun süre dayanabilen yeni korona aşısı, şu an için onay aşamasında. Eğer bu aşı, kullanılmaya başlanırsa koronavirüs salgını ile mücadelede ciddi avantaj sağlayacak.

Uğur Şahin: ”Yeni aşı 6 ay boyunca dayanabilecek”

Mevcut koronavirüs aşıları, Ankara‘da bulunan bir aşı depolama merkezinde muhafaza ediliyor. Biontech aşılarının yanı sıra Çin aşısı Sinovac da burada tutuluyor. Tüm aşılar belirlenen sıcaklıkta 7 gün 24 saat izleniyor.

Biontech aşıları -80 derece sıcaklığındaki depolarda saklanıyor. Öte yandan aşının sıcaklığında yaşanabilecek herhangi bir değişim, aşının ömrünü doğrudan etkiliyor. Bu nedenle yeni aşı üzerinde çalışmaya başladıklarını açıklayan Uğur Şahin, projelerinin gerçekleşmesi durumunda aşının buzdolabı koşullarında 6 ay kadar dayanabileceğini ifade etti.

Uğur Şahin

BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin yaptığı açıklamada,

”İlk (aşı) formülümüz -80 derecede saklanmak ve taşınmak zorundaydı. Bu süreçte henüz onay almamış yeni bir formül üzerinde çalışmaya başladık. Bu yeni versiyon aşı 2 ila 8 derece arasında saklanabilecek. Bu aşının dağıtımcılara ulaşacak paketlerini hazırlamaya başladık. Büyük ihtimalle bu derecelerde saklandığında 6 aylık bir raf ömrüne de ulaşacağız.”

“Bizim ekiplerimiz aşının üretimini artırarak harika bir iş yaptı ve şu an 3 milyar doza doğru ulaşıyoruz. Çok fazla teknik sorun yaşamadığımız ve teslimat takviminde bir sıkıntı olmadığı için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Sanırım mRNA dan vazgeçip inaktif aşı geliştirmeye karar verdiler

" Uğur Şahin’den Kovid-19 aşı müjdesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uğur Şahin’den Kovid-19 aşı müjdesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uğur Şahin’den Kovid-19 aşı müjdesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!