Okunma

Ultrasonik kurutma makinesi geliştirildi!


03 Temmuz 2017 Pazartesi 16:00
Ultrasonik kurutma makinesi geliştirildi!

ABD’de evlerin yüzde 80’inde çamaşır kurutucu bulunuyor ve evdeki elektrik tüketiminin yüzde 4’üne neden oluyor. Bu durum, faturalarda toplam 9 milyar dolarlık bir tüketime denk geliyor. Tüketim miktarı göz önüne alındığında günlük sıradan ihtiyaçlarımızı karşılarken bile daha verimli yöntemlere ihtiyaç duyuyoruz.

Ultrasonik dalgalar ile çalışıyor

Mevcut kurutma teknolojilerinde elektrik enerjisi kullanarak kıyafetlere ısı sağlanıyor ve ısı ile su molekülleri çamaşırdan buharlaştırılıyor. Bakım gerektiren bu teknoloji önemli bir elektrik faturası gideri oluşturuyor.

Oak Ridge Ulusal Laboratuarı’nda (ORNL), ABD Enerji Enstitüsü Bina Teknolojileri Bürosu ve GE Appliances’daki araştırmacılarının ortak çalışması ile yeni bir kurutma teknolojisi geliştirildi. Bu teknoloji ile kurutma süresi 20 dakikaya düşerken, çamaşır kurutma işleminde yüzde 70 daha az enerji tüketimi sağlandı.

Isı yerine ultasonik dalgaların kullanıldığı bu teknoloji, giysilerdeki suyu kurutan bu yüksek frekanslı dalgaları üretmek için piezoelektrik transdüserleri ve özel amplifikatör kullanıyor. Ultrasonik kurutucunun bir diğer önemli özelliği, oda sıcaklığında işlev görmesi ve geleneksel kurutucular tarafından üretilen sıcak hava yerine “serin bir buhar” bırakması.

Enerji ve maliyet tasarrufları düşünüldüğünde özellikle büyük ölçekli çamaşır kurutma tesislerinde bu teknolojinin kullanılması hedefleniyor.

::Ultrasonik kurutma makinesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ultrasonik kurutma makinesi geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ultrasonik kurutma makinesi geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ultrasonik kurutma makinesi geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "