Upload Hızımızın Yükselmesi Gerek!


27 Kasım 2012 Salı 11:00
Upload Hızımızın Yükselmesi Gerek!

BTK‘nın verilerine göre 2008 yılında 6 milyon genişbant internet abonesi bulunuyorken bu sayı, dört yılda yaklaşık üç kat artışla 2012 yılı ikinci çeyrek sonu itibariyle 18,3 milyonu bulmuş durumda.

Genişbant interneti, teknolojinin otoban yolları olarak adlandıran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım‘ın hayalinde ise orta vadede her eve en az 100 Megabit internet var.

Bu alanda ciddi çalışmalar yapılıyor. Başta Türk Telekom olmak üzere Turkcell Superonline ve Vodafone‘un sürdürdüğü ilerlemeler, genişbant internet kullanıcı sayısını artırmak için önemli yatırımlar içeriyor.

Adil kullanım kotası yükseltildi, tüketiciler memnun oldu

Yapılan yatırımların yanı sıra, ekonominin itici gücü olan halihazırdaki genişbant internet kullanıcılarının durumunu incelemek de çok önemli. Türk Telekom‘un gerçekleştirdiği bazı iyileştirmeler, tüketiciler tarafından olumlu karşılanmıştı.

Bunlar arasında adil kullanım kotasının yükseltilmesi ve kota bittiğinde hızın 1 Megabit yerine 3 Megabit‘e düşürülmesini sayabiliriz.

Şimdi sıra geldi Upload (yükleme) hızına…

Genişbant internet kullanıcıları şu anda 1 Megabit upload hızına sahipler. Bu hız, internet kullanıcılarının sağlıklı haberleşmesi ve içerik üretmesi için bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor.

Bulut bilişimi destekliyor

Kullanıcı sayısı giderek artan bulut bilişim hizmetlerinden sağlıklı bir şekilde faydalanmak için de daha yüksek upload hızlarına ihtiyaç var. Cisco‘nun tahminlerine göre 2016 yılında global veri trafiğinin yıllık 6,6 Zetabit‘e ulaşacağı ön görülüyor.

6,6 Zetabit‘in ne anlama geldiğini tahmin edemeyebilirsiniz. O nedenle bazı örnekler vermek, bu kapasiteyi anlamak için daha fazla yardımcı olacaktır.

6,6 Zetabit;

92 trilyon saat müzik akışı, 16 trilyon saat web konferansı, 7 trilyon saat çevrimiçi HD video akışına eşit. 

Türk Telekom‘un ve diğer internet servis sağlayıcılarının bu alanda tüketicileri sevindirecek gelişmeler üzerinde çalıştığını ve bu gelişmeleri sıcağı sıcağına okurlarımıza duyuracağımızı aktaralım.

:: Upload hızımızın 1 Megabit olması hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

105 yorum - “Upload Hızımızın Yükselmesi Gerek!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  2016 yılından bildiriyorum. Değişen bir şey yok. 15 yıldır yerimizde sayıyoruz.

  32mbit download 2mbit upload hızım var. Ayda tamı tamına 170TL ödüyorum çünkü paketim kotasız ve 100 metre uzakta olan sokaktan buraya fiber getirmiyorlar. Getirseler de zaten kotasız paket fahiş fiyatlara ve upload hızları 4mbit gibi yerlerde sürünen hızlar. Ukrayna'da kotasız 150Megabit Download, 30megabit upload ayda 50TL'ye denk deliyor.

  Adamlar benden 15 kat daha fazla gönderme hızına, 5 kat daha fazla indirme hızına sahipler ve benden 3 kattan daha az para ödüyorlar.

  Teşekkürler Türkiye.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar BEnim yükleme Hızım Çok Düşük Youtube Ye Vİdeo Yuklenmiyor o kadar düşük ne yapılmalı yardımcı olursanız sevinirim

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz sözde 16 mbps'yi 6.5 mbps kullanıyoruz, 1 haftada kota doluyor ve 3e düşeceğine 2.5'a düşüyor. Yani yuvarlarsak (hatta tam olarak hesapladım) 🙂 3.43 mbps'ye aylık 69 tl veriyoruz.. Bağlantıda sürekli yaşanan iniş çıkışlar da cabası.. Tamam upload konusu da çok önemli fakat şu downloadı adam gibi stabil verin ilk önce.. Bu arada şu an youtube video upload ediyorum ve dün de başıma gelen olay; upload hızım 0.6 olmasına rağmen 200 kb civarında seyrediyor. Hatta dün 200-500 arası gidip geldi sürekli.. Yalnız sanırım sadece youtube üzerindeki bir dalgalanma, çünkü diğer sitelerde oldukça kötü (yani normal seviyesindeydi)..

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Şuanda heryerde fiber ***** DSL kullanmaktayız.Ben de dsl kullanı***** 16/800kbit. Upload hızım 1mbit bile değ***** mb dosyayı internete yüklemem 20 dakikamı alı***** lu görüşmelerimde ses kesikliği, video donukluğu, çözünürlük gibi sorunlarım ***** 80 kb/sn gibi rezil bir durumdayız ***** hızlarını 256 kbps lerden 16 mbps lere kadar çıkardılar ancak uploadı nedense pek önemsemediler.

  Umarım kısa zamanda fiber yayılır ve upload hızları en az 10 mbit civarlarına kadar yü***** yılında böyle bir rezillik Türkiye’ye yakışmıyor.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  gelişememişliğin göstergesi

" Upload Hızımızın Yükselmesi Gerek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Upload Hızımızın Yükselmesi Gerek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Upload Hızımızın Yükselmesi Gerek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?