USB’nin mucidinden USB tasarımı ile ilgili itiraf


25 Haziran 2019 Salı 16:28
USB’nin mucidinden USB tasarımı ile ilgili itiraf

USB, yıllardır hayatımızda ve neredeyse tüm teknolojik aletlerimizde kullanıyoruz. Her gün defalarca kullandığımız ve teknolojik aletlerimizi birbirine bağlamaktan tutun da, enerji aktarımına kadar birçok alanda işimize yarayan bu dikdörtgen tasarımlı giriş, neden kullanılması zor bir şekilde üretildi? Tek seferde takabileceğimiz bir giriş yapılamaz mıydı? USB’nin mucidi Ajay Bhatt’tan USB tasarımı ile ilgili itiraf geldi.

USB takmanın bu kadar zor olmasının sebebi sizi şaşırtabilir

Herhangi bir cihaza USB girişini takmak için oldukça zorlanıyoruz. İlk taktığımızda girmeyen USB, ikinci seferde de girmiyor ve ilk takmaya çalıştığımız haline getirdiğimizde rahatlıkla giriyor. Böyle zor ve şanssız bir tasarımın sebebi ise USB mucidi tarafından itiraf gibi bir röportaj ile açıklandı.

90’lı yılların başında, IBM ekibinin başında olan Ajay Bhatt, tasarımın yıllardır insanlara zorluk çıkardığının farkında olduğunu ve bu tasarımı gerçekleştirmesinin tek sebebinin maliyet olduğunu söylüyor.

USB tasarımı gerçekleştirirken daha kolay yollar aradıklarını belirten tasarımcı, konu hakkında hemen karar vermediklerini söyledi. Bhatt, USB tasarımı hakkında, yuvarlak giriş dahil birçok seçeneği denediklerini ancak bu seçeneklerin hem zor hem de maliyetli olduğunu da sözlerinde belirtti.

Yapılan çalışmaların ardından kolaylık sağlayan tasarımın 2 kat maliyetli olmasından dolayı seçilmediğini ve son olarak günümüzdeki USB girişi tasarımını seçtiklerini belirten Ajay Bhatt, USB girişinin yıllardır insanlara zorluk çıkarmasının üzücü olduğunu da itiraf etti. Bhatt ayrıca bu işlemin olması gerekenden daha zor hale getirdiklerinin farkında olduğunu belirtti.

Günümüze kadar gelen USB’nin dikdörtgen ve takması zor tasarımı ilk olarak 1998 yılında Apple gibi firmalarca kabul gördü. Apple gibi büyük teknoloji firmalarının böyle bir tasarımı kabul edip, bilgisayarlar ve diğer cihazlarında da kullanmasının ardından USB tasarımı bugüne dek kullanıldı.
yazarFurkan Karaca

Henüz yolun başında olan Furkan, çok çalışıyor ve bayağı bir eğleniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “USB’nin mucidinden USB tasarımı ile ilgili itiraf”

 1. erk dedi ki:

  Her seye de bir elma eklemeseler olmaz!

 2. Anonim dedi ki:

  Görevimiz Tehlike 4’te Etan Hant Bilgisayar ekranına değdirir değdirmez bilgi alış verişi yapıyordu. Daha iyisi var. ama eskinin kaymağını yedikten sonra yenisini piyasaya sokacaklar.

 3. Anonim dedi ki:

  usb üstündeki boş delikler size bakıyosa doğru taktınız demektir

  1. Mami dedi ki:

   Adaptör ters takılıysa bu sefer dolu gözler yukarı bakıyor ve doğru takmış oluruz akıllım.

 4. Anonim dedi ki:

  Enteresan

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Saçmaaa

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  USB takamayanda ne biliyim.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Anam kolay hiç bişey yok bu dünyada 😂
  Ayrıca ben hiç zorlanmıyorum

 8. Anonim dedi ki:

  Daha iyisini yapan varsa çıksın…konuşması kolay…o dönemde yapılan buydu

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  usb neyse de micro usb.. berbat en iyisi tpye-c ve lighting

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Mantıklı, kalıp maliyeti ve çift yönlü uygulama detayı arttırabilir.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Haberi anlayarak okursan Usb çıktığında demiyor. 1998 yılında Apple gibi büyük teknoloji firmaları tarafından kabul edildi diyor.

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Amerikada aplle büyüktü sadece

 13. Anonim dedi ki:

  Tabi bizde inandık…

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apple mı ? Usb çıktığında apple büyük filan değildi

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Değil mi Apple çok fazla ünü vardı o zaman en iyi pcleri üretiyordu

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Apple iPhone u çıkarmasaydı batıyordu ve şuanda iPhone ile dünya devi oldu

" USB’nin mucidinden USB tasarımı ile ilgili itiraf konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere USB’nin mucidinden USB tasarımı ile ilgili itiraf ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda USB’nin mucidinden USB tasarımı ile ilgili itiraf ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "