Uzaktan çalışanlara güvenlik için 10 temel kural


28 Nisan 2021 Çarşamba 13:45
ABONE OL
Uzaktan çalışanlara güvenlik için 10 temel kural

Pandemi ile iş hayatımız da değişti. Uzaktan çalışma yeni bir model olarak şirketler tarafından benimsedi. Öyle ki salgın bittikten sonra da uzaktan çalışma modeline devam edeceğini açıklayan şirketler bile var. Peki ya siber güvenlik?

Şirketler, işlerini uzaktan yapabilen çalışanları için çalışma modellerini değiştiriyor. Sadece büyük ölçekli kurumlar değil, çalışan sayısı az olan şirketler de buna ayak uydurmaya çalışıyor. Bu süreçte şirketlerin güvenlik departmanlarına büyük iş düşüyor. Çünkü güvenlik sorunu daha da önemli hale geliyor.

Güvenli çalışma için 10 öneri

Her şirket içerisinde bilişim uzmanı ya da departmanı olmayacağı göz önüne alındığında şirket çalışanlarının güvenlik için alacağı önlemlerin hayati önemi bulunuyor. Bu alanda önde gelen markalardan olan ESET, güvenli uzaktan çalışmada dikkat edilmesi gereken 10 temel kuralı sıraladı.

ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal, siber suçluların uzaktan çalışan şirketlere yönelik olarak gerçekleştirdiği saldırılara dikkat çekti. Fidye ve ‘oltalama’ saldırılarının basit yöntemlerle ve temel güvenlik bilgileriyle azaltılabileceğini paylaşan Akbal kullanıcıların dikkatsizliği ve tedbirsizliğiyle de vakaların arttığını paylaştı.

ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal

ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal.

COVID-19 salgını ile birlikte, evden çalışanların bilgilere uzaktan erişimi, işletmelerce ele alınması gereken en önemli konulardan biri olduğunu vurgulayan Akbal, çalışanlara hem kendilerinin hem de şirketlerinin siber güvenliği için temel bilgilerin verilmesinin önemli olduğunu söyledi. Asım Akbal uyulması gereken 10 temel kuralı şu şekilde sıraladı:

· İş cihazlarında muhafaza edilen bilgileri şifreleyin.

· Cihazlara uç nokta güvenlik yazılımı yükleyin ve bu yazılımın güncel kalmasını sağlayın.

· İşletim sistemi ve uygulamalar da dahil olmak üzere, cihazların da güncel kalmasını sağlayın.

· Ev ağlarını koruma altına alın ve düzgün şekilde yapılandırın.

· Genel ağlara ya da Wi-Fi erişim noktalarına bağlanırken daima bir VPN kullanın ve hassas bilgilere erişmekten kaçının.

· Verilerinizi düzenli aralıklarla yedekleyin.

· Cihazlarınızı parolalarla korumaya alın ve oturumunuz açıkken cihazlarınızın yanından ayrılmamaya özen gösterin.

· Cihazlarınızda hırsızlığa karşı koruma özelliğini etkinleştirin.

· Önemli hesaplarınızı korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın.

· Daima teknik destek sorumlularının iletişim bilgilerini el altında bulundurun ve güvenlik olaylarını derhal rapor edin.

Bir şirket içerisinde çalışma şeklini değiştirmek tüm çalışanları kapsayan bir süreçtir ve zaman alır. Ama doğru eğitimle çalışanlar uzaktan çalışmanın risklerini hemen anlayabilir ve bunlardan nasıl kaçınacaklarını ya da bunları nasıl önleyebileceklerini öğrenebilirler.

Her ölçekteki şirket için kapsamlı güvenlik çözümü

ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal her şirketin kolayca kullanabileceği ürün paketlerini pazara sunduklarını da belirterek ESET PROTECT Advanced’i şirketlere çözüm aracı olarak önerdiklerini paylaştı. ESET PROTECT Advanced ürün grubu ile hepsi bir arada siber güvenlik yönetim çözümü sunuyor. Kullanımı kolay bulut tabanlı konsol ile şirketler uç noktalarını fidye yazılımlarından ve sıfır gün tehditlerinden koruyabiliyorlar. Tam Disk Şifreleme özelliği ile cihazların disklerini şifreleyerek şirket verilerini üçüncü kişilerin erişimine kapatabiliyorsunuz.
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Uzaktan çalışanlara güvenlik için 10 temel kural konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzaktan çalışanlara güvenlik için 10 temel kural ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzaktan çalışanlara güvenlik için 10 temel kural ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?