Okunma

Uzay Kampı için iki Türk öğrenci ABD’ye gitti!


22 Mart 2019 Cuma 14:17
Uzay Kampı için iki Türk öğrenci ABD’ye gitti!

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 41 ülke her yıl Huntsville, Alabama‘da bulunan ABD Uzay ve Roket Merkezi’ne öğrenci yolluyor. Buraya giden öğrenciler, iki haftalık program kapsamında bilim ve teknolojiye dair birçok yeni şey öğreniyor. Aynı zamanda bu alanlarda kariyer yapmaya teşvik ediliyor.

Uzay Kampı için ABD’ye gittiler!

16-18 yaş arasında öğrencileri ağırlayan ABD’deki programa bu yıl da ülkemizde iki öğrenci gitti. Akademiye katılan Işık Baran Şandan (16) ve Alp Yurter (16), kendi okullarındaki STEM projelerine olan ilgilerini ve tutkularını destekleyecek deneyimlerle ülkemize dönüş yaptı.

Öğrenciler program kapsamında astronot simülasyonları, uzay mekiği görevleri ve ay yürüyüşü eğitimleri alıp; roket yapımı, kodlama ve test etme gibi çeşitli ekip oluşturma zorluklarını deneyimleyerek STEM liderlik becerilerini geliştirdi. Ayrıca, dijital becerilerini geliştirebilmek adına bilgisayarla düşünme yöntemini ve bilgisayar bilimlerini de kullandı.

Honeywell’in yönettiği burs programından dönen iki Türk lise öğrencisi, edindikleri deneyimi ‘Hayatlarının en iyi haftası’ olarak tanımladı. Hem öğrenip hem de eğlenen gençler programla birlikte uzaya bakış açılarının da değiştiğini söyledi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Uzay Kampı için iki Türk öğrenci ABD’ye gitti!”

  1. Sen dedi ki:

    Bende böyle konulara meraklıyım

  2. Anonim dedi ki:

    Helal olsun. Bu çocuklara destek çıkmak lazım

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Çok iyi bir deneyim. Acaba öğrenciler nasıl seçiliyor. Benimde çocuğum ultra meraklı bu konulara.

" Uzay Kampı için iki Türk öğrenci ABD’ye gitti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay Kampı için iki Türk öğrenci ABD’ye gitti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay Kampı için iki Türk öğrenci ABD’ye gitti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "