Okunma

Uzay tozunun 3D haritası oluşturuldu!


28 Mart 2017 Salı 08:30
Uzay tozunun 3D haritası oluşturuldu!

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nın enerji departmanlığı bilim adamları tarafından galaksimizin uzay tozunun 3 boyutlu haritası oluşturuldu. 3 boyutlu uzay tozu haritasını oluşturmaktaki temel amaç ise galaksimizde bulunan her bir tozu dikkatle çizmek ve böylece derin uzay görüntüsünü temizleyerek evrenin hızlanan genişleme oranını ölçmek.

Uzay tozu nedir?

Kozmik tozlar, genellikle milyarlarca yıl önce ölen yıldızlardan geriye kalan bir enkaz belirtisidir. Bir yıldızın ömrü sonlanırken kütle kaybı yaşar. Bu tozlar, kütle kaybını yönlendirerek yıldız oluşumunun erken safhalarında rol oynar ve gezegenleri oluşturur. Dünya atmosferi içerisinde bulunan gezegensel toz, gündoğumu ve gün batımında turuncu ve kırmızı ikonik tonları oluşturur.

3D toz haritası

3 boyutlu toz haritası, Samanyolu galaksimizde binlerce ışık yılı uzaklığa kadar uzanıyor. Bu toz haritasının ana hedeflerinden biri, Karanlık Enerji Spektroskopi Enstrümanı (DESI) projesine yardımcı olmaktır. DESI projesi, 2019 itibariyle evrenin hızlanan genişleme oranını ölçmek için geliştirilmişti. Bu projeyle, 30 milyondan fazla uzak galaksinin haritasının çıkarılması amaçlanıyor, ancak bir toz bile ihmal edilecek olursa harita üzerinde eğilmeler meydana gelecek.

17-03/28/uzay-tozlarc-shiftdelete.jpg

Kızılötesi spektroskopi adı verilen bir teknik, doğal olarak gökle ilgili cisimleri tozları dilimlemek için kullanıldı ve bir yıldızın rengine ilişkin daha doğru bir açıklamaya ulaşıldı. Aşağıdaki video, Samanyolu’nun galaktik düzleminde binlerce ışık yılı uzaklık boyunca uzanan tozun 3 boyutlu animasyonunu sunuyor. Bütün kozmik tozlar hesaba katıldığında, gökbilimcilerin ve meraklıların bir gün evrenimizin gizemlerinden bazılarını keşfedebileceğine inanılıyor.

:: Uzay tozları hakkında sizin düşünceniz nedir?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Uzay tozunun 3D haritası oluşturuldu!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Kaptanın seyir defteri gibi olmuş. Derin konu güzel haber. Teşekkürler.

" Uzay tozunun 3D haritası oluşturuldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay tozunun 3D haritası oluşturuldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay tozunun 3D haritası oluşturuldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "