Okunma

Uzaylılar gerçekten bize tehdit oluşturabilir mi?


13 Mart 2018 Salı 18:00
Uzaylılar gerçekten bize tehdit oluşturabilir mi?

Hiç şüphe yok ki şu anda dünyada bir sürü bilgisayar güvenliği meselesi var. Bunlardan biri ise Ransomware adı verilen, fidye almak veya şantaj kurmak üzerine kurulu olan bir yazılım. Her ne kadar kötü amaç uğruna tasarlanmış olsa da, sürekli yeni sürümlerinin piyasaya sürüldüğünü görüyoruz. Ancak yazılım, CPU‘lardaki donanım sorunlarını kullanarak kötü amaçlı kişilere verilerinizi çalma yeteneği veriyor.

Bu ve bunun gibi etkenler yüzünden dünyadaki en büyük şirketlerin, hizmet reddi saldırılarına maruz kalmaları sağlanabiliyor. Ransomware ve bunun gibi kötü amaçlı yazılımların dışında, dünya dışı varlıkların gezegenimizdeki (BT) bilişim altyapısına neler yapabileceğinden de bahsetmek biraz daha can sıkıcı olabilir.

Peki insanoğlu bu sorunla başa çıkabilecek mi?

Michael Hippke ve John G. Learned tarafından yazılan bir makalede araştırmacılar, yabancı bir uygarlığın mesajını, kodların içine gömülü bir şekilde kasıtlı veya istemeyerek dünyayı yok edebileceğine dair çeşitli yolları açıklıyor. Bu yollar çok basit ve kullanımı kolay olmakla beraber, yabancı (AI) yapay zekanın insanlık ile müzakereye başlayabildiğini ve özünde sosyal mühendislik seviyesinde bir saldırı düzenleyebileceğini gösteriyor.

Önerilen çözümlerden biri, yabancı iletileri çözmek amacıyla kullanılan, ancak diğer ağlardan izole edilmeyen ve gerekirse uzaktan yok edilebilir bir bilgisayarın, ayın üzerinde hapishane tarzı bir üst şeklinde inşa edilmesi. Mevcut araştırmalar, işe yaramayacak şekilde tasarlanmış olmaları gibi tahminlerin yanında, üst seviye bir (AI) yapay zekanın insan bekçilerini ikna edebilmelerini veya kandırmalarını mümkün kıldığını gösteriyor. Bu probleme karşı elle tutulur bir önlem olmamasıyla beraber araştırmacılar, genel riskinin düşük olduğunu düşünürken eğlenilebilecek bir seviyede konu olduğunu da belirtiyorlar.

Kötü niyetli işgalciler kavramını araştıran çok sayıda kitap ve film olduğu için bu konu pek de yeni olmamakla beraber belli bir kitleyi de heyecanlandırmıyor değil.

:: Bu ilginç teori hakkında siz  ne düşünüyorsunuz?
yazarKıvanç Akbudak

Gazi Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde eğitim gören Kıvanç, teknolojinin her alanına ilgi duyuyor. Özellikle mobil teknolojiler ve girişimcilik konularında kendini geliştirmeye devam eden Kıvanç, artık ShiftDelete.Net'te yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Uzaylılar gerçekten bize tehdit oluşturabilir mi?”

  1. Kerim dedi ki:

    Guldum haci. Diger gezegenlerden gelen varliklarda bilgisayar oldugu ne belli haci. Bu tur bir makale yayinlayan gereksiz insanlar acaba insanligin uretebilecegi veya bir canlinin uretebilecegi en teknolojik cihazin bir bilgisayar oldugunu mu dusunuyorlar. :)))

" Uzaylılar gerçekten bize tehdit oluşturabilir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzaylılar gerçekten bize tehdit oluşturabilir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzaylılar gerçekten bize tehdit oluşturabilir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "