Uzmanlar Zoom yorgunluğu için uyardı


07 Mart 2021 Pazar 15:18
ABONE OL
Uzmanlar Zoom yorgunluğu için uyardı

COVID-19 salgını ile beraber iş toplantıları ve sosyal aktiviteler Zoom gibi görüntülü sohbet platformlarına kaymaya başladı. Bununla ilgili olarak Stanford Üniversitesi araştırmacıları internet kullanıcılarını uyardı! Uzmanlara göre bu görüşmeler, fiziksel toplantılara göre insanları daha fazla yoruyor.

Pandemi ile birlikte dünyanın farklı noktalarında birçok şirket uzaktan çalışma sistemini tercih etmeye başladı. Artık iş toplantıları Zoom üzerinden gerçekleştirilirken, şimdi bu konuya ilişkin oldukça kayda değer bir makale yayımlandı. Stanford’dan gelen makalede görüntülü sohbetlerin insanda zihinsel bir hasara neden olabileceğine işaret edildi. Ayrıca bu yorgunluğun nasıl azaltılabileceğine yönelik de çeşitli ipuçları paylaşıldı.

Stanford Profesöründen Zoom Yorgunluğu’na ilişkin uyarı

Stanford Sanal İnsan Etkileşimi Laboratuvarı‘nın (VHIL) kurucu direktörü olan İletişim Profesörü Jeremy Bailenson, video konferans uygulamalarının insanda yarattığı psikolojik sonuçları inceledi. Yaptığı araştırmaların sonucunda Profesör, Zoom ve benzeri uygulamaların insan üzerinde fiziksel toplantılara nazaran daha fazla yorgunluk bıraktığını saptadı.

Zoom

Çarpıcı makalesiyle dikkatleri üzerinde toplayan Bailenson, bu psikolojik problemi ‘Zoom Yorgunluğu‘ olarak adlandırdı. Technology, Mind and Behavior dergisinde yayımlanan makalede, uzun görüntülü sohbetlerin meydana getirdiği dört önemli sorundan bahsedildi.

Uzun görüntülü sohbetlerin zararları

Jeremy Bailenson’a göre fazla uzun süre Zoom’da bulunmanın yarattığı dört ana problem var. Bunlardan ilki aşırı miktarda yakın göz teması kurmaktır. Gerçek hayatta bir insan ile bu kadar yakından temas kurmak, insan beynine çiftleşme ya da çatışmayı çağrıştırır. Bunun için Profesör, mevzubahis programlar arayüzlerini değiştirene kadar ekran boyutunu olabildiğince küçültmenizi tavsiye ediyor.

Zoom’un zararları konusunda bir başka husus ise görüntülü konuşmalar esnasında gerçek zamanlı olarak kendinizi görmek… Bailenson bunu gerçek dünyada sürekli aynaya bakarak konuşmak şeklinde yorumluyor. Sorunun çözümü ise basit: Sohbet esnasında kendi fotoğrafınıza sağ tıklayıp kendinizi görmeyi gizleme butonunu işaretleyebilirsiniz.

Zoom

Zoom yorgunluğu üçüncü olarak gündelik hareketliliğimizin kısıtlı kalmasına dayandırılıyor. Bunun önüne geçmek için Jeremy Bailenson kısa aralıklarla kameranızı kapatmanızı öneriyor. Belirli periyotlarda evin içerisinde yürüyüşe geçip konuşmacıları dinlemeniz tavsiye edilmekte.

Makalede son olarak Zoom yorgunluğunu tetikleyen yoğun bilişsel yükten söz ediliyor. Bailenson yüz yüze iletişimde sözsüz anlaşmanın doğal olduğunu; bu sayede jestler ve mimiklerle de ifademizi kuvvetlendirebileceğimizden bahsediyor. Ancak görüntülü sohbetlerde bu tip durumlar mümkün değil. Bunun için uzun toplantılarda muhakkak sesli sohbet araları verilmesi gerektiği vurgulanıyor. Belirli periyotlarda kameralar kapatılarak telefon görüşmeleriyle devam edilmesi gerektiği ekleniyor.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

çok doğru biz öğrenciler sabahtan 9.30’dan öğlen 13.50’e kadar ders işliyoruz bazı arkadaşlarım ise sabahtan akşama kadar işliyor. ve doğal olarak insanın bünyesi yorgun oluyor halsizleşiyor.

Miraç Mustafa Şişman
Miraç Mustafa Şişman
1 ay önce

ben miraç yazılıma meraklı biriyim yazılım girişimim olmadı yavaş yavaş yapmaya başladım ama bilgisayarım yeterli değil bana yardımcı olurmusunuz

" Uzmanlar Zoom yorgunluğu için uyardı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzmanlar Zoom yorgunluğu için uyardı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzmanlar Zoom yorgunluğu için uyardı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!