Vatan Bilgisayar: ”27 bin kişinin bilgileri çalındı”


12 Ekim 2020 Pazartesi 14:15
Vatan Bilgisayar: ”27 bin kişinin bilgileri çalındı”

Veri ihlalleri hakkında yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. Vatan Bilgisayar yaklaşık 27 bin kişinin bilgisinin çalındığını duyurdu. Türkiye’nin bilinen teknoloji marketlerinden birisi olan Vatan Bilgisayar veri ihlaline uğradı. Aktarıldığı kadarıyla konuyla ilgili incelemeler resmi olarak başlatılmış olsa da veri ihlalinden şu ana kadar 27 bin 143 kadar, vatanbilgisayar.com üyesinin etkilendiği söylendi.

Vatan Bilgisayar veri ihlali ile gündeme geldi: 27 bin kişinin verileri çalındı aktarıldı

Yaşanan ihlal kapsamında Vatan Bilgisayar’ın İnternet sitesinde hesabı olan kişilerin şifre ve kullanıcı adlarına erişildiği söyleniyor. Veri ihlalinden etkilenen kişilerin, üye olurken kullanılan kullanıcı adı, e-posta adresi ve şifrelerinin ele geçirildiği belirtiliyorken, bu ihlalden tam 27 bin 143 üyenin etkilendiği söylendi.

Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na (KVKK) kişisel veri ihlali bildiriminde, konuyla ilgili olarak bir paylaşım yapıldı, paylaşımda şu detaylar yer alıyor:

”Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir” hükmünü amirdir.

Vatan Bilgisayar veri ihlali-Vatan Bilgisayar 27 bin kisinin verileri-calındı

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Kurumumuza gönderilen kişisel veri ihlali bildiriminde özetle;

İhlalin; başka bir kaynaktan elde edildiği değerlendirilen kullanıcı adı (e-posta) ve şifrelerin veri sorumlusunun internet sitesinde geçerli olup olmadığının denenmesi sonucu, başarılı olan kullanıcı adı ve şifrelerin bir web sitesinde yayınlanması şeklinde gerçekleştiği,

Giriş denemelerinin Vatan Bilgisayar mobil arayüzünde kullanılan bir web servis altındaki api ile programatik olarak denendiği,

İhlalin 05.10.2020 tarihinde saat 01:30’da gerçekleştiği ve bir güvenlik firmasından gelen uyarı e-maili ile 05.10.2020 tarihinde saat 17:04’te tespit edildiği,

İhlalden etkilenen kişisel verilerin www.vatanbilgisayar.com üye kullanıcı adı (e-posta adresi) ve bu kullanıcıların www.vatanbilgisayar.com’da yer alan şifreleri olduğu,

İhlalden 27.143 vatanbilgisayar.com üyesinin etkilendiği,

İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak [email protected] uzantılı e-posta adresinden bilgi alabileceği ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 09.10.2020 tarih ve 2020/789 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun İnternet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” deniyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Vatan Bilgisayar: ”27 bin kişinin bilgileri çalındı””

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Kapınızı iyi kilitleyin, ev adresleriniz de gittiyse birileri yaptığınız alışverişler için yoklayabilir. 🙂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Farkına varmalarını mucize olarak nitelendirebilirsiniz… ülkedeki çoğu site dandik yapıda ve şifrelerinizi ve bilgilerinizi şifrelenmemiş bildiğiniz ‘text’ olarak saklıyorlar, ki bu bir açık suçtur. Şimdi bir de ‘kredi kartı bilgilerinizi’ saklıyalım modası çıktı heryerde…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Masterpass altyapısını kullananlarda bir sıkıntı yok. Kendi üzerinde saklamasın da.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Burada vatan bilgisayarın bir suçu yok. Okuduğunuzu da mı anlamıyorsunuz. E-Posta ve şifreler başka bir sitenin veri tabanından çalınıyor ve tek tek program aracılığıyla ***** sitesi üzerinde deneniyor ve 27 bin hesaba giriş yapıldığı ortaya çıkıyor. Vatan Bilgisayar’da tek kaynaktan yapılan bu girişleri gördüğü için de olayı aydınlatıyor. Her zaman dediğimiz gibi her sitede farklı bir şifre kullanmanız gerekiyor lakin günümüzün internet dünyasında bu çok zor. Bu nedenle çok güvenilir bulmadığınız internet siteleri için en azından ikinci bir şifre oluşturun. Bu siteler için x şifresini, daha güvenilir siteler için de y şifresini kullanın.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Doğru

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yazıklar olsun

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Vatan ta ta ta tan bilgiler çalındı dı dı dı.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bi sen eksiktin Vatan Bilgisayar

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Boş eve hırsız girmez ….

" Vatan Bilgisayar: ”27 bin kişinin bilgileri çalındı” konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vatan Bilgisayar: ”27 bin kişinin bilgileri çalındı” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vatan Bilgisayar: ”27 bin kişinin bilgileri çalındı” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!