Okunma

Veri Depolamada Kurumsal Eğilimler


12 Şubat 2014 Çarşamba 09:40
Veri Depolamada Kurumsal Eğilimler

Kurumsal ve bireysel Webhosting, alan adı ve e-mail hizmetleri sunan SadeceHosting‘in Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Emre Narin veri depolamada kurumsal eğilimler ve güvenlik seviyesindeki farkındalık seviyesine açıklık getirdi. Narin, veri merkezlerinin önemine ve bu merkezlerin güvenlik seviyesinin yüksek olmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Veri depolamada kurumsal eğilimler neler? Her ölçekte her sektörde şirketin öncelikleri nasıl sıralanıyor?

Emre Narin: Veri depolama çözümlerinin iş sürekliliği açısından taşıdığı önem şirketlerin ölçeğine ya da faaliyet gösterdikleri sektöre göre değişen bir olgu değildir. Zira bilgi ve veri her kurumun en önemli değeridir. Bilgi ve verinin sağladığı kaynağın kesintiye uğramadan şirketlerin iş süreçlerini sürekli olarak beslemesi gerekmektedir. Bu nedenle uluslararası güvenlik standartlarına sahip, alan ve destek açısından da üst düzeyde hizmet sunan veri merkezleri, kurumların 3. partilerden destek aldığı veri depolama hizmetlerinde aranan kan görevini görüyor.

Güvenlik konusunda hangi önceliklerle hareket ediliyor ve felaket kurtarma konusunda farkındalık seviyesi ne düzeyde sizce?

E.N: Kurumların iç iletişim, ortak çalışma, ürün ve sipariş takibi olmak üzere farklı alanlardaki iş sürekliliği gereksinimleri için veri depolama hizmetlerini tercih ederken göz önünde bulundurmaları gereken en önemli husus güvenliktir. Bu nedenle hizmeti sağlayan veri merkezinin yazılım ve fiziksel şartlar bakımından güvenliğinin yanı sıra soğutma ve güç donanımlarının da iş sürekliliğinde kesintiye mahal vermeyecek nitelikte olması kesin bir gerekliliktir.

:: İş sürekliliği açısından veri depolama çözümlerine Türkiye’de yeteri kadar önem verildiğini düşünüyor musunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Veri Depolamada Kurumsal Eğilimler”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bilgilendirme icin tesekkur

" Veri Depolamada Kurumsal Eğilimler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Veri Depolamada Kurumsal Eğilimler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Veri Depolamada Kurumsal Eğilimler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "