Okunma

Veriler mi Telefonlar mı Daha Önemli?


20 Nisan 2014 Pazar 12:00
Veriler mi Telefonlar mı Daha Önemli?

Yapılan bir ankete göre katılımcıların %56’sı, fotoğraf ve belgelerinin pahalı bir cihazdan daha değerli olduğunu belirtti. Buna rağmen kullanıcıların %50’sinden fazlası, kötü amaçlı bir yazılım saldırısı sonucu kaybettikleri veriyi geri kazanamıyor.

Sizce hangisi daha değerli: pahalı bir bilgisayar ya da cep telefonu mu yoksa bilgisayarın sabit diskinde ya da cep telefonınun hafızasında bulunan çocuğunuzun bulanık bile olsa çekilen ilk fotoğrafı mı? Dizüstü bir bilgisayar mı yoksa bilgisayarınızın hafızasında saklanan en yakınlarınız, en sevdiklerinizle paylaştığınız e-postalar mı?

Işıl ışıl son model bir tablet mi yoksa eski arkadaşlarla bir araya geldiğinizde cihazın kamerası ile kaydettiğiniz görüntüler mi? Katılımcıların çoğu tercihlerinde tutarlıydı – bir cihaz ne kadar pahalı olursa olsun kişisel bilgiler çok daha önemli.

Kaybeden kayboluyor

Bilgisayar kullanıcılarının çoğu, cihazlarında bulunan verileri, cihazların kendisinden daha önemli olarak nitelendiriyor; ancak değerli bilgiler kaybolmaya devam ediyor. Yapılan bir ankete göre her beş kötü amaçlı yazılım saldırısından biri kişisel verilerin kaybına yol açıyor ve saldırıya maruz kalanların %61’i kaybettikleri verileri kurtarmayı başaramıyor.

Siber suçlular kişisel verileri çalarak kullanıcının çevrimiçi finansal işlemlerini yönlendirmek veya kritik bilgilerle fidye talep etmek gibi hileli planları uygulayabiliyor. Mobil cihazların yaygın kullanımı bu durumu iyileştirmiyor; her yeni akıllı telefon veya tablet, dolandırıcılara yeni bir saldırı imkanı veriyor.

:: Cihazlarınızda güvenliğe ne kadar önem veriyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Veriler mi Telefonlar mı Daha Önemli?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  TELEFON .

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Veriler kesinlikle daha değerlidir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Veriler daha önemli pahalı cihazı alabilirsin fakat eskiden kalan fotoğrafı yeniden cekemezsin.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Su resimdeki adamin yaptigi seye ne deniyordu

 5. orcnd dedi ki:

  Yanlış hard diske format atmış biri olarak tek bir şey söyleyebilirim "ANLAYAMAZSINIZ"

  google drive gibi hizmetler artık bunun önüne geçiyor. fakat türkiyedeki internetin upload hızının çok düşük olması sebebiyle büyük dosyalarda sıkıntı yaşanabiliyor. umarım yakın zamanda senkron internet hızlarına geçiş yaparız ve bulut depolamadan tam anlamıyla faydalanabiliriz.

 6. neskalii dedi ki:

  Veriler daha değerli ama telefonumda değersiz değil hani

 7. SDN Okuru dedi ki:

  facebook senkronizasyon, google yedekleme yada bulut yedekleme kullanıyorsanız, telefon sizin izin daha değerli olacaktır.

 8. Rambo_FT dedi ki:

  Her zaman veriler daha değerlidir. Bir iPhone’dan milyonlarca üretilir ama çektiğiniz fotoğraf sadece 1 tanedir bir daha üretilemez.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında tamamen silinmiyorlar. O veriler işlenirken ne zaman işlendikleri telefon hafızasında tutuluyor. Sadece o kaybolduğunu sandığımız resimleri nasıl kurtaracağımızı bilmiyoruz. Mac te de windows ta da aynı durum var hem de yıllardır. Cep telefonu içinde bir şeyler olmalı mutlaka

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında tamamen silinmiyorlar. O veriler işlenirken ne zaman işlendikleri telefon hafızasında tutuluyor. Sadece o kaybolduğunu sandığımız resimleri nasıl kurtaracağımızı bilmiyoruz. Mac te de windows ta da aynı durum var hem de yıllardır. Cep telefonu içinde bir şeyler olmalı mutlaka

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bence cihaz çok çok daha pahalı çünkü benim hiçbir verim “sadece” cihazımda değil. Bilgisayarımda da telefonumda da kopyası olmayan veri yok. Her verim OneDrive ve Google Drive’da yedekli. Fotoğraf çekiyorum, anında OneDrive’a yedekleniyor. Daha sonra telefondan silinirse silinsin.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  tabi ki her ikiside birine paha biçemezsin diğerine ağzını açtırtmam…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Veriler daha önemli. Aynı telefonu yeniden, hatta daha ucuza bulabilirsin

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Telefon’un gider yenisini alirsin, fakat fotograflar icin böyle bir sansimiz yok.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  resimdeki varlığı gören 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  harddiskim yandı, yenisini aldım ama içindekiler bulunmaz verilerdi

 17. ASMU dedi ki:

  Bence sd kartım daha değerli, zira öğle fotoraflar varki asla çekilemez

" Veriler mi Telefonlar mı Daha Önemli? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Veriler mi Telefonlar mı Daha Önemli? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Veriler mi Telefonlar mı Daha Önemli? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "