Okunma

Visual Basic Dersi 4


29 Kasım 2007 Perşembe 22:00
Visual Basic Dersi 4
Microsoft firması son birkaç yıldır .NET Framework adı verilen sınıf kitaplığını ücretsiz olarak dağıtmaktadır. Bütün .NET Framework sürümlerinde hazır sınıflardan başka Visal BASIC, C# ve C++ derleyicileri de bulunmaktadır. Başka bir deyişle yalnızca .NET Framework’ten yararlanıp Visal BASIC veya C# dilinde uygulamalar geliştirmek mümkündür. Ne ki Not Defteri veya başka bir editörle Visal BASIC programları yazıp DOS penceresinde derlemek zahmetli ve günümüz şartlarında iğneyle kuyu kazmak gibidir. Daha önce yayınlanan Visal BASIC ile ilgili 2 derste Not Defteri ile konsol uygulamaları geliştirip Visal Basic’e alışmaya çalışmıştık.

Çözüm ise Microsoft ürünü Visal Studio adı verilen program geliştirme aracından veya IDE’den yararlanmaktadır. Visal Studio paketi ile hem Web uygulamaları hem C# hem C++ hem de Visal Basic dilini kullanan uygulamalar geliştirmek mümkündür. Microsoft firması 2004 yılından itibaren programlama dillerine özel ve Visal Studio’nun kısıtlı özelliklere sahip sürümlerini hazırlayıp ücretsiz olarak dağıtmaya başladı. Bu sürümlere Express Edition adı verildi. Visal Studio 2005 için konuşmak gerekirse Visal Studio 2005 ile .NET Framework 2.0 destekli ve istenilen programlama dilinde uygulama geliştirmek mümkün iken Visal Basic’e özel Express Edition ile ancak Visal Basic uygulaması geliştirmek mümkündür. 

Bu söylenenlerden yola çıkarak Visal Basic için hazırlanmış Express Edition hakkında şunlar söylenebilir: Not Defteri ile uygulama geliştirmek istemeyenler ve Visal Studio 2005’i edinemeyenler Express Edition’la idare edebililer. Bu metni kaleme aldığım günlerde Microsoft Express Edition’ların 2008 sürümlerini hazırlayıp dağıtmaya başlamıştı.

Bu derste Visal Basic için hazırlanmış Express Edition 2005’in program geliştirme ortamı hakkında kısaca bilgi verile
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Visual Basic Dersi 4”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  eellerie sağlık hadi durma kutla bu zafer senin yüreğine sağlıkkkk 🙁 emeğe saygıı-büyük)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşım sana birkaç soru verecem eğer yaparsan
  hll sana
  1.soru:form :10 ögrencinin adını soyadını yazmasını saglayacak ve bu ögrencilerı
  diziye aktaracak.
  2.soru:form :ekrandan girilen bir ad soyadın adın %20 si ile Soyadın %30 unu birleştirecek
  3.soru :form :bir otobüste 7 çocuk vardır.her cocugun 7 cantası var. her cantada 7 kedi var her büyük
  kedinin 7 kedisi var bunu diziye katar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  mehmet yanık yoruldu galiba yazı gelmiyo artık 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Beğendim, elinize emeğinize sağlık…

  sedran 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  süper

 6. SDN Okuru dedi ki:

  güzel çalışma.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Elinize sağlık.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ne kadar yararlı olur ki böyle bölük pörçük programlama yazıları süreklilik olmadan…

" Visual Basic Dersi 4 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Visual Basic Dersi 4 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Visual Basic Dersi 4 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "