Okunma

Vodafone 3G’li Tablette Israrlı


17 Ocak 2012 Salı 14:14
Vodafone 3G’li Tablette Israrlı

Her öğrenciye tablet bilgisayar verilecek olan Fatih (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi – [email protected]) Projesi ile ilgili eleştiriler giderek artıyor. Kısa bir süre önce ilk ihalesi yapılan Fatih Projesi‘nde ilk etapta seçilen illerdeki okullara tablet bilgisayarlarla eğitime hazırlanıyor. İhalenin ilk ayağında General Mobile tarafından üretilen tablet bilgisayarlar kullanılacak. 

Ancak dünyada bir ilk olan proje ile ilgili eleştirel sesler de yükselmeye başladı. Son olarak Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Süel, dağıtılacak tabletlerde 3G özelliğinin olması gerektiğinin altını çizdi.

İstanbul’da bugün yapılan internet basınına özel bir toplantıda konuşan Hasan Süel, tabletin, akıllı cep telefonunbir sonraki ayağı olduğunu belirtti. Fatih Projesi ile ilgilendiklerinin altını çizen Süel, uygun şartlar olursa ihaleye katılmak istediklerini de söyledi.

Süel sözlerine şöyle devam etti: ‘Projede kullanılacak tabletlerde mutlaka 3G özelliği olmalı. Çünkü tabletlerin verimli kullanılması içcin bu şart. Biz, ihale şartnamesi uygun olsaydı katılmak isterdik. Ancak 3G şartı bulunmuyor bu yüzden katılmadık. Gelecek mobil genişbantta olacak.”

TABLET 3G’Lİ OLMALI

Tablette mutlaka 3G teknolojisinin kullanılması gerektiğinin altını bir kez daha çizen Süel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim Vodafone olarak görüşümüz, emin olduğumuz konu 3G’ninde olması lazım. Tabi bunu Vodafone olarak söylediğimiz zaman bunun etki alanı var bir de bunun bağımsız olarak araştırılıp belli çalışmalar neticesinde söylenmesi gerek. Bunun kararını tabiî ki teknoloji değil milli eğitim politikası verir. Biz burada bütün Fatih projesi ile ilgili konuları teker teker gittik bakanlar dahil anlattık, sebebini söyledik. Onlar da değerlendiriyor şu an. Bir pilot alımı oldu ve alınan tabletlerde 3G özelliği yoktu. Tablet konusu ilk gündeme geldiği an o günden itibaren tüm buradaki paydaşlarla temas halindeyiz.”

3G’nin güvenlik ve konum gibi teknolojileri desteklediğini belirten Süel, projeye makul tarife sunarak katkıda bulunabileceklerini de belirtti. Fatih Projesi‘nin büyük bir proje olduğunu belirten Süel sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için eğitim alanında teknolojinin kullanılması açısından stratejik öneme sahip bir proje. Biz Vodafone olarak bu projeyi yakından takibe başlamamız daha çok akıllı tahtadan ziyade tablet konusu gündeme geldiği zaman oldu. O yüzden bizim odağımız tablet tarafında. Çünkü bizim de bu ülke de bu projeye katkıda bulunabileceğimiz alanın bu olduğunu düşünüyoruz.”

100 KİŞİDEN 75’İ 3G’Lİ TABLET ALIYOR

Türkiye’de tablet satın alan 100 kişiden 75’inin 3G’li versiyonları tercih ettiğini açıklayan Süel, bu rakamın iki sene sonra yüzde 80 hatta 90’lara çıkabileceğini belirtti. 15 milyon tabletten bahsedildiğini ifade eden Hasan Süel, bu yüzden kesinlikle 3G kullanılması gerektiğini söyledi. Süel 3G’nin faydalarını da şöyle sıraladı: “3G bir kere lokasyon bazlı hizmetler veriyor. Yani örneğin Maslak bölgesindeki okullara bir bilgilendirme verecekseniz 3G sayesinde bunu yapabiliyorsunuz. Hava durumu, bölgesel haberler, okulun, bakanlığın öğretmen iletişimi her yerde her zaman yapılabilmesi de önemli. İkinci olarak güvenlik geliyor. 3G’de konum tespiti yapılabiliyor.

YERLİ ÜRETİM ÖNEMLİ

Fatih Projesi‘nde yerli üretimin konuşulduğunu ifade eden hasan Süel, bunu yaparken bölge ülkelerini hesaba katıp ihracat potansiyellerine uygun teknolojiler üretmek gerektiğini söyledi. Vodafone olarak Mısır’a 3G şebekesi kurduklarının altını çizen Süel, en çok ilginin kırsal kesimde olduğunu belirtti.

Süel sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi ben Mısır’a 3G’si olmayan bir tableti götürsem bunun teknolojik verimliliği, eğitim etkinliği ne kadar olacak, çok düşük olacak. Dolayısıyla gerek Türkiye’de gerekse çevre ülkelerde Fatih projesinin verimli bir şekilde kullanılması, eğitime fayda sağlayabilmesi için biz tabletlerde 3G özelliğinin bulunması gerektiğini düşünüyoruz.”

:: Fatih Projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “Vodafone 3G’li Tablette Israrlı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bence olması daha iyi olurdu

 2. madmex dedi ki:

  ya aslında evet , simkart yuvasının bile olmasına gerek yok , Öğrenciler zaten sadece okul içinde kullanacaklar , 3G şuan lux .

 3. mcgoxel dedi ki:

  devlet 3g yonga maliyetinin birkaç katını sizlere fatura etsin ondan sonra eyvallah …

 4. SDN Okuru dedi ki:

  2023 ten felan bahsediliyor da bu tablet dedikleri 23 demi kullanılmaya baslanacak sanki. bide bakanmıkdır nedir teknolojiden bihaber sacma sapan konusmasa daha iyi olur.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes cıkar peşinde arkadas nasil bir dunyada yasiyoruz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Şu anda 3G ye luzum yok.
  Lütfen ısrarcı olmıyalım.
  Bu proje ticari değil milli bir projedir .

 7. srhtix dedi ki:

  Bence 3G ye gerek birçook yerde telefon doğru düzgün çekmiyor. Kapsama alanı olan

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın halkımız eğer bu talep kabul edilse bile çocuklarımızın sağlığı için gerekirse protesto amaçlı çocuklarımızı okula dahi gö***** para kazanacak diye göz göre göre çocuğumun sağlığını riske ***** bir vatan çocuğunun saçının teli bile wodafonenin piyasa değerinden milyonlarca kat daha değerlidir.

 9. antiateist dedi ki:

  şirketlerin düşündükleri para,para. 3g nin,gencecik bedenlerin bulunduğu okul ortamında yayması muhtemel radyasyon etkisini hesaba katsalar,biraz insaflı olsalar,çok mu zarar ederler?!

 10. futureng dedi ki:

  Vodafone kendi kesesini düşünüyor. Artık her okulda-cafede wireless var. ve öğrenci için yeterli. extra 3G demek tabletler üzerinde daha fazla radyasyon ve manyetik alan demektir.. Local wireless sinyali GSM sinyalinden daha az güçte olacağından, en azından daha az zararlı diyebiliriz..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  experin yeni tabletleri ne oldu bir haber yapın sayın editör?
  saygılar sevgiler…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  3G olmazsa her öğrenci evine adsl girecek. Bu da kan emici ttnete yarayacak.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bu vodafone’da biyere sürecek akıl yok, arkadaş bu açıklamayı yapınca fırsatçı olduğun anlaşlılacak farkında değil misin. Delikanlıysan desene 3g ‘li tablet alınsın interneti bizden. Artist

  Heee bu arada tableti ne yapacak bu öğrenciler

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Wodafoneye artık gülü***** daha şu anki potansiyele hizmet veremezken okadar öğrenciye nasıl hizmet ***** sınıfta her öğrencide bir hat olduğunu düşünmek bile ***** evde çocuğumun eline zararlı diye telefonu vermiyorum zatı şahaneleri 3 G den ***** ne anlıyorum bundan Wodafone eğitim öğretimin derdinde değil tek derdi ***** sağlıkmış eğitimmiş gerisi ***** işin korkunçluğunu küçücük çocukların her birinin elinde birer mikrodalga fırın ( 3 G Aynı etkiyi yapıyor beyne daha çok zararı var).Artık siz karar verin.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar nasıl daha fazla hat satarız müşteri kaparız derdindeymiş gibi geldi bana

 16. SDN Okuru dedi ki:

  dogal olarak herkez çıkarına konusuyor

 17. tahir40 dedi ki:

  Sen tabletlere 3G isteyeceğine vatandaşa 4G desteği ver… 4G telefon var ama doğru düzgün 3G altyapısı bile yok bir çok yerde…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  tamamen pazarlama mantığıyla yapılmış bir açıklama. 3g nin ne işi var okulda. bırak 3g yi tableti napacak bu öğrenci? ne kadar teknolojik bir ülkeyiz ki de tabletle eğitim yapıcaz? daha ders kaydını internet üzerinden halledemeyen üniversiteler varken lisede/ilköğretimde tablet mi kullanılacak? bırakın hayalleri. realist olun biraz.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ben kendime 3g tablet almam. kaldı ki öğrencilere 3g tablet gerekmiş. ne para delisi insanlar var ya. vodafone para kazansın diye tüm türkiye her ay en az 30-40 tl versin. başka derdi var mı vodadonun. bence herkes kazandığı paranın aldığı maaşı da vodafonla paylaşsın.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  CEPNET İ TEKRAR AÇIN PARASINI DEVLET ÖDESİN 7,99 TL 😀

 21. SDN Okuru dedi ki:

  sadece 4G… diğer genişbantlar fıssss…

 22. disobedient dedi ki:

  üstünden reklam yapacaklar
  Fatıh Projesinde bilmem ne yaptık falanç Karşıyım. Wireless neyine yetmeyecek.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  3G olmasın. Türkiye’de 3G hizmeti verebilen onu geçtim internet hizmeti verebilen ne GSM operatörü yok. Evlere DSL internet sağlayan internet şirketi de yok aslında. Biz internetin ne olduğunu öğrenemeden ölebiliriz.

 24. Jojoba dedi ki:

  haklılık payı var ama bu ekstra maliyet olurdu tablet için.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  3G hızla alakalı , İnternet çıkışı olmayacaksa tabletin ne anlamı var,
  İnternet çıkışı olacaksa da 3G şart 100kbit kime yeter.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Ayip!! Bari boyle bir konuda firsatci ***** yi gerektiren hicbir durum ***** lazim olursa wifi dan baglansin.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  bence 3g’ye gerek yok wireless olması yeterli.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  tabletler sınıf dışında aktif olmayacak 3g yi rüyanızda görün

 29. SDN Okuru dedi ki:

  bir de o kadar çok 3g hattı dolu sınıflarda okullarda RoH değerleri kanser oluşturma katsayısını kaça çıkartır!!

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes para kazanma derdinde koyucan 3G yi kullancan Vodoyu. Bence 4G koysunlar ileriye dönük lazım olur.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  ya 3 g ile sınıf içi eğitimin ne alakası var.

 32. Nemre dedi ki:

  Adam Haklı, 3G olursa Öğrenciye Hat Satacak Zatı Şahaneleri, Onun Derdinde

" Vodafone 3G’li Tablette Israrlı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone 3G’li Tablette Israrlı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone 3G’li Tablette Israrlı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "