Vodafone dijital stratejisini nasıl oluşturuyor?


21 Ocak 2019 Pazartesi 13:29
Vodafone dijital stratejisini nasıl oluşturuyor?

Aslında Vodafone Arama Ürün Yöneticisi Nick Wilsdon konuyu en baştan çok güzel bir şekilde özetliyor: “Veri, sahip olabileceğim en değerli şey. Veri benim para birimim. Girişimleri, yeni iş fırsatlarını desteklemek için hangi araç bana güvenilir veri sunabiliyorsa, onu faydalı buluyorum. Ardından bu girişimlerin sonuçlarını ölçmek için gerekli raporlar devreye giriyor. SEMrush, tüm bunları sunan güçlü bir platform”

Merkezi Londra’da bulunan uluslararası İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone Group plc Asya, Afrika, Avrupa ve Pasifik’te 26 ülkede hizmet veriyor ve şirketin 50’den fazla ülkede ortakları bulunuyor. Vodafone Global Enterprise bölümü, 150 ülkede kurumsal müşterilerine telekomünikasyon ve IT hizmetleri sunuyor.

SEMrush, Vodafone dijital stratejisinde önemli rol oynuyor!

26 ülkede faaliyet gösteren ve dünyanın en büyük telekomünikasyon devleri arasında yer alan Vodafone’un tüm bölgelerdeki SEO ekipleri, büyümeye paralel olarak sürekli genişliyordu. Pazarların farklı gelişim aşamalarında olması, standartlaştırmaya ve ortak operasyon platformlarına duyulan ihtiyacı artırdı ve bu ihtiyaç ekiplerin birbirleriyle uyumunu sağlamak için kritik hale geldi.

Bugün tüm Vodafone SEO ekiplerinin rapor üretme, sayfaları izleme vb. gibi standart bir uygulamaya sahip olacağı noktaya doğru ilerlediklerini kaydeden Vodafone Arama Ürün Yöneticisi Nick Wilsdon, SEO amaçlı kullanılan daha önceki uygulamanın, Vodafone’un yeni yüksek standartlarını karşılamadığını şu sözlerle anlatıyor: “SEO ekiplerimiz, SEO analizi konusunda teknik olarak kısıtlı kapasiteye sahip olduklarını hissettiler. Büyük bir şirketin, bu ölçekteki web sitesini denetlediğinizde, denetleyebileceğiniz URL’lerin sayısı konusunda bir limitiniz olmasını istemezsiniz.” Şirket içerisinde karşılaşılan zorlukların dışında, Vodafone’un dünya çapında giderek daha rekabetçi olan bir pazarda olduğuna dikkat çeken Wilsdon: “Pazarlama bütçelerinde tasarruf ve verimlilik sağlamak istiyorduk. Kanallarımızda en yüksek verimi nereden alacağımızı düşünmek zorundaydık” diyor.

Bugün SEMrush suite, Vodafone’un dijital pazarlama stratejisi için en iyi seçim olduğunu kanıtlamış durumda. Bölgesel ekiplerin SEMrush’a çok hızlı uyum sağladığını söyleyen Wilsdon, “SEMrush, ekiplerin dahil olması sürecinde çok güçlü – çok iyi düşünülmüş, ortak bir platform sağladı ve her ekip kolay bir şekilde entegre olabildi. Bölgesel ekiplerin platformu kurmaları ve ihtiyaç duydukları raporları oluşturmaya başlamaları hiç uzun sürmedi” diyor.

Diğer bir önemli konu ise en düşük maliyetle trafik büyümesiydi. V-sim tarafından desteklenen “Nesnelerin İnterneti” ürünleriyle VStore’u açmak, Vodafone için büyük bir girişim oldu. Piyasaya sürerken normalde bir ajanstan destek alınırdı, fakat bu sefer ekip İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya’daki tüm ürünler için SEMrush ile anahtar kelime araştırması yaptı.

Öncelikli anahtar kelimeleri bulmanın 4 dil için başarılı bir şekilde optimizasyon yapılmasını ve harcamaların en aza indirilmesini sağladığını kaydeden Wilsdon, “SEO kanalı, artan medya maliyetlerini dengelemek için çok etkili oldu. Optimize edilmiş SEO ve PPC kampanyaları için anahtar kelime seçimi sayesinde trafikte üç kat artış elde ettik” diyor.
Wilsdon’un ekibi için Vodafone App endekslemesini sağlamak da büyük bir projeydi. İlk olarak, kullanıcıların yüzde 65’inin masaüstünde hala “Vodafone giriş” yazdığı fark edildi: Müşterilerin mobil yolculukları basitleştirilmeliydi.

Ekip, kullanıcı deneyimini geliştirdi. Uygulama aracılığıyla, MyVodafone‘a ve Vodafone Giriş sayfasına giden anahtar kelimeler için arama hacimleri bulundu. Bu terimlerle ilgili anahtar kelime verileri, Google sonuçlarını uygulamadaki ilgili ekranlarla yönlendirmeye yaradı ve bu sayede uygulama indirme sayılarını ve etkileşimleri artırdı.

SEMrush, bir kurum için kritik önem taşıyan veri odaklı kararları ve ekiplerin verimli işbirliğini de mümkün kılıyor. Vodafone’da belirli bir ekip, kendi uygulamalarında bir özellik geliştirmeye devam etmeye karar verdiğinde, öncelikle bu özellik için arama talebini, kullanıcıların ne aradıklarını ve sebeplerini öğrenir.

“Veriler, ekiplerin işlerinin öncelik sırasını belirlemesine yardımcı oluyor. Pazarlama ve Geliştirme ekipleri çok yakın çalışmadığı için bu önceliklendirme eskiden mümkün olmuyordu” diyen Wildson, “Gerçekten sahip olabileceğim en önemli şey veri. Veri benim para birimim. Bana içgörü getiren her türlü inisiyatifi, işi, projeyi desteklemem gerekiyor. Daha sonra bu girişimleri ölçmek söz konusu olduğunda, raporlar kullanışlı hale geliyor. SEO aktivasyonuna gelince: 20 yıldır SEO yapan biri olarak SEMrush ile hala anahtar kelime araştırması yapmaktan zevk alıyorum. Ve bunu başka hiçbir araç hakkında söyleyemem!” diyor.

SEMrush tarafından desteklenen çapraz ekip işbirliğinin bir başka örneği, bir AMP sayfaları projesiydi. Wildson’un SEO ekibi, bu AMP sayfalarının başarısının ve ölçümünün geliştirme ekiplerine raporlanmasını sağladı. Bu, çalışmalarının trafik artışına büyük katkıda bulunduğunu gösterdi. Örneğin, İngiltere’de yüzde 27‘lik bir büyüme bu sayede gerçekleşti.

– SEMrush, şirketin birçok departmanı için veriye dayalı kararlar alabilmesini sağlıyor.

– Vodafone kullanıcılarının markadan beklentileri konusunda sunulan değerli veri sayesinde, pazarda daha başarılı olabilecek ürünlerin geliştirilmesine odaklanıyor.

– SEMrush’ın sunduğu özellikler sayesinde, web sitesi trafiğinde üç basamaklı artış sağlanırken buna ek olarak reklam giderlerini daha doğru yönlendirebiliyor.

– Pahalı reklam kampanyaları yapmak yerine Vodafone, SEMrush sayfa optimizasyonu ile kendi uygulamasını ya da yeni ürünün tanıtımını yapabiliyor. şirket, SEMrush sayesinde PPC anahtar kelimeleri çok daha iyi seçebiliyor.

– SEMrush, Vodafone bölge ekiplerine raporlama ve takip için ortak bir platform sunuyor.

– SEMrush, Vodafone grubunun tüm pazarlarda tek tip raporlama ve takip sistemine geçmesine yardımcı oldu. Buna ek olarak, farklı Vodafone ekiplerinin beraber çalışabilmeleri için olanak sağladı. Böylelikle pazarlama ve geliştirme ekiplerinin üretim öncesi ve sonrası daha etkin çalışabilmeleri sağlandı.

SEMrush, gelişmiş bir dijital pazarlama platformu olarak ön plana çıkıyor. 7 günlük ücretsiz SEMrush hesabı için SEMrush.com’u ziyaret edebilirsiniz.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Vodafone dijital stratejisini nasıl oluşturuyor?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Vodafone red abonesiyim.
  Uzun süreli yurtdisi seyahatlerinde abobeligimi donduruyorum.
  Eskiden bu işi çağrı merkezi yapardi.
  Lounge kullanıp, uçağa giderken bu işlemi yaptırırdım.
  Şimdi bunu iptal edip, cep merkezlere yaptırıyorlar.
  Cep merkezde işlem dakikalarca sürüyor. Ayrıca aboneliği dondurur iseniz, bu sefer lounge kullanmıyorsunuz.
  İğrenç bir uygulama.
  Not: yurtdisi dönüşte telefonu çağrı merkezini arayarak acturabiliyorsunuz. Bu kötü niyetle hareket edildiğinin kanıtı.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Taahhüt suz fiyatları ucurdular. Aynen türk telekoma geçtim. Tavsiye ederim. Çekim sorunu yok

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi güzel destan gibi yazmışsınız da her hafta bu çarkıfelekten ”sürpriz” çıkıyor. Ona bir çare bulsunlar. 🙂

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Aslında vodafone nun telefona sınırsız internet verebiliyor pass adlı paketleri var ve gayet fiyatları makûl düzeyde vodafone yakında telefonlara sınırsız internet vermeye başlayabilirmi? Pass detayları mesela youtube aylık sınırsız 29 tl intagram facebook twiter aylık 20 tl bence fiyatlar baya uygun ve ben bununla sınırsız internete giriyorum geçen ay 128 gb internet kullanmıştım sadece 50 tl ye (pass alarak) peki ya shiftdelete ekibi bunun hakkinda ne düşünüyor? (Cevaplarınızı merak ediyorum)

" Vodafone dijital stratejisini nasıl oluşturuyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone dijital stratejisini nasıl oluşturuyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone dijital stratejisini nasıl oluşturuyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk