Vodafone Türkiye’den Açıklama


24 Kasım 2012 Cumartesi 19:58
Vodafone Türkiye’den Açıklama

07 Kasım 2012 tarihinde yapılan Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK) toplantısında, bir operatörün şikayeti üzerine “En çok tavsiye edilen operatör” reklam filmimizde iddianın dayanağı olan GFK Türkiye’nin yaptığı araştırmanın metodolojisinin uygunluğu sorgulanmıştır.

Konuya ilişkin olarak yapılan değerlendirmede, pazar araştırmaları sektörünün uzman kurumunun araştırmanın metodolojisinin uygunluğunu doğrulaması üzerine, iddiada bir sorun tespit edilmemiş ve 14 Kasım 2012 tarihinde reklamın yayına devam edebileceğine karar verilmiştir.

Bu süreci takiben şikayetçi operatör reklamın durdurulması yolunda tedbir kararı verilmesi talepli olarak dava açmıştır. Mahkemeden tedbir kararı alamayan operatör davadan feragat etmiştir.


Böylece Mahkemece davası reddedilen operatör Reklam Özdenetim Kurulu’nun mahkemeye intikal etmiş bir konuda karar verme yetkisi olmadığını bilmesine karşın tekrar Reklam Özdenetim Kurulu’na müracaat ederek durdurma talep etmiştir.


Son noktada, Reklam Özdenetim Kurulu, 21 Kasım 2012 tarihinde reklamın yayınına söz düzeninde küçük bir değişiklikle devam edilmesi yönünde karar vermiştir. Şirket ilkeleri ve iş etiği gereği, reklam iletişiminin tüm aşamalarında Reklam Özdenetim Kurulu’nun karar ve yönlendirmelerini dikkate alan Vodafone Türkiye, istenen değişikliği yerine getirerek “En Çok Tavsiye Edilen Operatör” reklamına devam etmektedir.Yine aynı şikayetçi operatörün 12 Kasım 2012’de Reklam Özdenetim Kurulu’na yaptığı başvuru üzerine yapılan değerlendirme sonucunda, reklam filminin, Vodafone’un uluslararası bir şirket olarak Türkiye dışındaki ülkelerde yaygınlığına ve bu bağlamda sunduğu avantajlara dair herhangi bir yanıltıcı mesaj içermediği sonucuna varılmıştır.


“Türkiye’deki rakip operatörlerden fazladan 200.000 çekim noktası” mesajının dünya haritası eşliğinde verilmesi Özdenetim Esasları’nın “Doğruluk” başlıklı beşinci maddesine aykırı nitelikte görülmemiştir. Bu reklamımız da yayınlanmaya devam etmektedir.


Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.


Vodafone Türkiye
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Vodafone Türkiye’den Açıklama”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hepiniz sallıyorsunuz
  – Amerikadan hızlı internet diyorsunuz antalya, uşak, denizli v.s birçok ilde bulunuyorum işim gereği speed test yapıyorum 3 mb geçtiği yer nadir 1mb altına düştüğü 3g olmayan merkez yerler de cabası . Reklam verdiğiniz dergiye test yaptırıyorsunuz v.s
  şirket hattı vodafone , kişisel turkcell ne emily ne de emine nin hızını göremedik daha

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Vodafone adamsın

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  bence 3g hizi ile ilgili reklamlari uydurma istanbulun gobeginde telefonum 5 megabiti gecmedi.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Her operatörü çeşitli dönemlerde deneyen birisiyim. Zamanında kontratlı olarak iPhone aldığım için şuan Vodafone kullanıyorum ama aynı zamanda iş telefonumda Turkcell kullanıyorum. Turkcell’i hep pahalı bulurdum ama incelediğim zaman arada kalitesine değecek az bir fark var. Vodafone fena değil ama hala Turkcell kadar iyi değil üstelikte olabileceğini sanmıyorum. Kontratım bittikten sonra Turkcell’e geçmeyi düşünüyorum, bir süredir iki hattıda yakından kullandım ve öyle verdim kararımı 🙂

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  yıllardır vodafone kullandım ama turkcelldeki farklılıkların hiçbirini ben diğer operatörlerde göremedim .. kim ne derse desin pahalı ama turkcell .. ucuz etin yahnisi anca bu kadar olur.. vodafone de konuşurken hat kesilmelerinden ses gitmelerinden bıktım artık turkcellde daha öle bişey başıma gelmedi bir sene olacak .. arada çok fark var arkadaşlar müşteri temsilci farkını sölemeden de gemiycem ..

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  reklamlar reklamlar izlemeyin tv yi en son ne zaman tv izledim bilmiyorum.. film mi izliyecen ac pc inden izle dizi mi izliyecen reklamsiz izle ne o tv de bi dunya yok su kadar direk diktik neyin kafasini yasiyon sen cekmiyor iste avea da vodafone de.. odadaki arkadas bir ay once vidafone gecti net h. de iken hizli E. ye dustumu ki cok dusuyor o zaman da opera mini den bi sayfaya bile giremiyor baglanti hatasi aliyor. bende tukcelldeyim E. de bile olsa sayfalar aciliyot yani surekli onlineyim..

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Siz sürekli reklam yapacağınıza SMS, İnternet, Konuşma Paketlerinin fiyatlarını biraz düşük tutsanız zaten herkes Vodafone’a geçer.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  4 çekeri de engellemek istemiş ve başarmışlardı

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  1 yildir vodafone kullaniyorum. Ama cok pismanim biliyomusunz ? Daha önceden vodafone gecmedim diye ! Yazik onca yıl türkcelle verfiğim fazladan paralara

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Uydurmuşlar kılıfına

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  kimse kusura bakmasın yıllardır pahalı hizmet veren turkcelli halt etmek adına bazen aşırıya kaçabiliyorlar verdikler hizmetler karşısında. örneğin bb kullnacısına çift apn açıp bunun kullanımda hiçbir bilgi vermeden fatura tutarının kabarmasına neden olabiliyorlar. (vodafone) çekim gücünde bir nebze turkcellden önde olsalarda bu onları hiç bir zaman mükemmel yapmıyor…

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Kim ne derse desin çekim problemi yaşamayacağınız bi yerde yaşıyorsanız avea şu an tek ben vodafone kullanıyorum ama avea fiyat konusunda çok iyi diğerlerine göre tabiki kötünün iyisi ama yapacak bişey yok şu an

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu mesajı Avea 3g ile yazmam ne kadar ironik lan bizim evin hızından daha iyi hız veriyor buda hız testi 😀 *****

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Özet plz

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Açıklamada açık açık demiş ki insanları reklamlarla kandırıyoruz ama çaktırmamaya çalışıyoruz, zaten reklamın mantığı budur.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  turkcell e kapak 😀

" Vodafone Türkiye’den Açıklama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone Türkiye’den Açıklama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone Türkiye’den Açıklama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!