Okunma

Volkswagen Türkiye fabrikası açılıyor


26 Haziran 2019 Çarşamba 13:12
Volkswagen Türkiye fabrikası açılıyor

Alman otomotiv devi Volkswagen’in açacağı yeni fabrika için Türkiye seçeneğini de değerlendirdiğini geçtiğimiz günlerde sizlere duyurmuştuk. Bulgaristan seçeneğini de değerlendiren Volkswagen Türkiye fabrikası için müjdeli haber sonunda geldi.

Volkswagen CEO’su Herbert Diess‘in 19 Haziran Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelirken, Ankara’da yapılan yoğun görüşme trafiği sonrasında fabrikanın Türkiye’de kurulmasına karar verildiği açıklandı.

Volkswagen Türkiye fabrikası açılıyor!

Türk otomotiv sektöründe son 22 yılın en büyük yatırımı olan bu fabrika için 1.3 milyar euro harcanacak. 2022 yılında faaliyete geçmesi beklenen fabrikanın, 4 – 5 bin kişilik bir istihdam oluşturması bekleniyor. Henüz bir açıklama yapılmasa da, fabrikanın Manisa’da inşa edileceği belirtiliyor.

14 yıldır Türkiye’ye yatırım yapması için mücadele edilen Volkswagen Grubu’nun açacağı bu fabrikada Skoda ve Seat için üretim yapılacak. Alman Handelsblatt gazetesine göre VW yönetiminin fabrika için Türkiye’yi seçmesinde, Türkiye’de işçilik maliyetlerinin Doğu Avrupa ülkelerine kıyasla düşük olması oldukça etkili.

Türkiye’de birçok markanın fabrikası bulunuyor. Hyundai, Toyota, Fiat, Renault, Mercedes-Benz, MAN, Otokar, Anadolu Isuzu ve Temsa ülkemizde üretim gerçekleştiren markalar arasında yer alıyor. Ülkemizde otomotiv yan sanayisinin oldukça güçlü olduğunu da belirtmeliyiz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

69 yorum - “Volkswagen Türkiye fabrikası açılıyor”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  J

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Torbalı da hazır kurulu bir yer var imkan var neden Torbalı da üretime bir buçuk yıl erken başlamak varken ülkeye ekonomi yönünün den fayda sağlaması gerekirken neden üç yılda üretime gececek bir yer planlaması yapılıyor neden siyaseti herşeye karıştırırsınız…

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Koskoca ülkede manisadan başka bi yer bulamadılar mi ya

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bursa da otomobil fabrikasında çalısıyorum bildiğiniz rezillik neredeyse bir çok şey Manuel yapılıyo
  Yani demek istediğim bunlar bizi her yönden sömürüyolar modern sömürgecilik bu otomobil fabrikasında çalısanların hakkı 3 binler değil 7-8 binlerle başlamalı. Bantda çalısanlar beni çok iyi anlar önümde su var suyu içemiyorum siz düşünün nefes bile alamıyosunuz

 5. Anonim dedi ki:

  Fabrikada sadece montoj mı yapılacak yoksa bazı parçaları da burada mı üretilecek?

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Abi ne yaşıyorsunuz ki siz ? Yok gelecek burada fabrika açacak 12 saat çalışacak sonra 2020₺ maaş verecek yazmışlar ya :):) Şuan Toyota da çalışıyorum molalar dahil 8 saat sosyal imkanları özel sağlık sigortası üstüne ikramiyeler genel yardım paraları sene de 16-17 maaşa yakın para alıyorsun. 3100₺ den az para alan görmedim senede 16-17 ile çarp bakayım bunlar yeni başlayan personel maaşları üstelik nakliye şirketleri olsun yedek parçalar olsun çoğunu yite senin ülkenden alacak mecburen dediğin gibi işçilik ucuz olabilir fakat ağır sanayi olduğu için gereken kurallara kanunlara uymak zorunda ve de elinde adam tutmak zorunda 5000-6000 kişiden bahsediyorsunuz.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ya bu kadar mal bu kadar araştırmadan yorumlar yapıyorsunuz asgari ücret verecekmiş manisada jant fabrikasında çalıştım şu anda çalışan arkadaşlarımda 3500 tl ortalama maaş alıyo bu marka ve ağır sektörde wolswagen asgari ücret versin manisada çalıştıracak insan bulamaz milket enayimi

 8. Anonim dedi ki:

  honda gıdıyor wv gelıyor bısey degısmez

 9. Anonim dedi ki:

  BURSA otomotiv başkenti ama bursa belediyeciliği ticaretten anlamayan kişilere bırakılınca tekstil gibi otomotivi de kaptırdı , ülkemizde olacağı zaten belliydi türkiye gibi bir tecrübe varken ?

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence kurulmaya en müsait yer Zonguldak. Yeni liman yeni endüstri alanı. Filyos liman projesine bence wv fabrikası yakışır. Merkezdeki nüfus bence kırsala doğru dağotılması gerekiyor. Zonguldak bende en avantajlı şehir

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dünya bu büyüklükteki yatırımları kapmak için yarışırken bazı yorumlar çok komik kalıyor.

 12. Anonim dedi ki:

  parmağı olan yazmış da yazmış. Herkesin ağzında bir işçiliktir gidiyor. Adamlar parayı Almanya’dan yollamayacak, buradaki şirket TL kazanacak TL dağıtacak. Kurulmasının daha stratejik nedenleri var, örneğin doğu pazarına açılma imkanı, devletin yatırımcıya sunduğu imkanlar, Türkiye pazar payını artırmak… Herkes işçi kafasında olduğundan bir işçiliktir gitmiş. Bi tanesi de kalkmış akparti yazmış, yarıldım güldüm. Ekonomimiz rezil durumda olduğu için şimdi yatırımcılara her türlü yalakalık yapılıyor, adamlarda akıllı, böyle sıkışık durumda bir ortam varken fırsatı değerlendiriyor.
  Kısacası ülkemize hayırlı uğurlu olsun, hem yeni istihdam hem araç fiyatlarında minik de olsa düşüş demektir.

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne hortumu??? Kanalizasyon borusu bağladılar…

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yandık. Alınacak bir vw vardı. O da mundar oldu artık

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Seat ve Skoda diyorlar. Wosvagen değilmiş

  1. Anonim dedi ki:

   Skoda ve Seat, Volkswagen grubuna ait.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Seat ,Skoda ve Audi Volkswagen grubu altında. Ayrıca Porsche, Scania, lamborghini, man, bentley gibi markalar da Volkswagen grubu altında..

 16. Anonim dedi ki:

  neden açıyorlar fabrikayı burada ? dünya kadar teşvik alıyor da onun için, üzerine bir para vermedikleri kalıyor. Yer veriyorlar, elektrik- su beleş, vergi de indirim (hatta yok gibi) ucuz işçi (Hemde çok ucuz), gümrük vergileri çok ucuz, üstelik ürettiği arabanın çoğunu burada satıyor ya da buradan ulaşım daha ucuz, üstelik karını alıp ülkesine gidiyor ( yeni bir yatırım yok). Okul falan açıp yeni insanlar yetiştirseler o da yok, kalifiye elemanı kendi getiriyor; bizimkiler hamalliye hizmetlerine bakıyor. Kapitalizm dedikleri budur işte.

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çorum gazetelerinde fabrika çoruma açılabilir diyorlardı

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  D segment yapılacak d Türkiye de ilk insallah

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ak parti akkkkk

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İstihdam ve eğitim (kalifiye eleman sayısı ölçüsünde) sağlaması güzel bir şey. Burda işin inceliğini öğrenen uygulayıcı kişiler ilerde milli markalarda da çalışabilir. Ucuz işçilik olayı şu an ekonomik durumun kötü olduğunu gösterse de ucuz işçiliğe rağmen kimsenin gelmemesi daha da kötü bir gidişatın habercisi olurdu, buna şükür, gayret bizden tevfik Allah’tan…

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Guzel söylüyorsunuz ama zaten nitelikli elemanların çalıştığı fabrikalar mevcut. Yok onlar calisicakda yerli otomobile gecicek. Bu insanlar zaten niyetli geçmeye. Önce bir yerli otomobil fabrikası kurulsaydi..

 21. Anonim dedi ki:

  Volkswagen: Keko Edition gibi isimlerle görürmüyüz acaba ? Nitekim Tofaş’ı Şahin,Doğan,Kartal olarak gördük. Fiat ı da, Tipo,Uno olarak gördük ve Türk otomobilleriymiş gibi benimsedik, bağrımıza bastık aynı inceliği Volkswagen den de bekliyoruz.

 22. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Manisa’da benim büyüdüğüm köye kurulacak Almanlara çeşkeş çekmeseler bari

 23. cemal34 dedi ki:

  Bedavaya işçi çalıştıracağı İçin acıyor yoksa maaliyet pahalı olsa asla gelmez.

 24. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hiçbir otomotiv fabrikası asgari ücret vermez. Bi tarafınızdan uydurmayın. Otomotiv fabrikaları ağırdır. Millet aptal mı? Sigortalı tezgahtarlık yapar fabrikada çalışacağına. Acıtasyona gerek yok. Yok mühendisler 800 avro filan. Elin kurunu düşünme sen. Yatırım yatırımdır. Dolaylı yoldan etkileyeceği çevreyide düşünmek lazım. Devlet düşmanlarına duyurulur

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Işin en üzücü yani, devlet desteği. Devlet türkülerin kuracağı fabrikayı destekledi mi? Adamlar 22 yıldır açılan en büyük fabrika olduğunu söylüyor. Biz hep yol köprü.. Üzerinde gidecek markamız olmadıktan sonra yolu napalim..

 25. Anonim dedi ki:

  Nedense her krizde otomotiv devlerinden birileri ülkemizde fabrika açıyor.

 26. X Man dedi ki:

  Bırakın şu asgari ücret geyiğini. Maaşı nerde alıp nerde harcadığın mühim. Euro alan o parayı kendi ülkesinde harcıyor. Sen yazın meyve sebzeyi neredeyse bedava alırken onlar Narın tanesini 1€ ya alıyor. Azıcık fersetli düşünün, cahilliğinizi saklayın. Bir insan Türkiye de 4-5 bin lira alan paşa sayılır. Zenginden ne eksiğimiz var?

  1. Anonim dedi ki:

   bi tane bilgisayar parçası bir araba fiyatına denk geliyor? bir tane elektronik parça üreten türk firması söle isim yapmış bir türk markası söle susacam.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Kafalar kıyak

  3. boyieee dedi ki:

   Sen bu zeka seviyenle bir de insanları cahillikle mi suçluyorsun? Türkiyede 4-5bin lira ücret alanlar ne zevkler yaşıyor sorma. Cidden yaşamak nedir bilmiyorsun. Passat başlangıç fiyatı 183bin TL yurtdışında ise 17500euro. sen 5bin alsan hiç yemeden 3 yıl para biriktirirsen bu aracı alabiliyorsun. Düşün asgari ücretin 2,5katı para kazanmana rağmen. Almanyada asgari ücretli (1500euro) aynı aracı 11 ayda alabilir.

 27. Anonim dedi ki:

  Yerli oto yapılmaya çalışır Alman malı durunca yerlisi çöz denir, Alman fabrika kurmaya çalışır tabi işçilik ucuz. Sormak lağzım bu ülke nasıl kalkınır.

 28. Anonim dedi ki:

  niye hep batı illeri doğu güneydoğu karadeniz bölgeleri neden seçilmiyor

  1. Anonim dedi ki:

   manisa limana yakın. hammadde ve parça gemiyle gelecek montaj fabrikada olacak. vw ürettiği arabada kullanılacak türk malı oranı %2-3 geçmez. manisa ise nüfus çok 🙂
   doğuya kurdum fabrikayı. liman yok dolayısıyla hammadde ya gemiyle gelip karayolu ile doğuya ulaşcak en iyi şartta bile mersinden kara ile 500-750 km arası. uçak maliyeti olur kapasite vs.

   o yüzden manisa genç kardeşim eğer bu yorumu ortalama yetişkin yaşta yazdıysan ülkenin özeti zaten bu. üretmiyoruz çalışmıyoruz ekstra olarak da OKUMUYORUZ. cahilleştik toplum olarak.

 29. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Batmakta olduğumuzun göstergesi ucuz işçilik olduğu için açıyor fabrikası aynı bütün dünya markalarının fabrikalarının neden çinde olduğu gibi ? Bilmem anlatabildimmi ?

  1. Anonim dedi ki:

   Çin batan bir ülkemi?

   1. Anonim dedi ki:

    çin batan bir ülke değil tabiki ama insan yoğunluğu sebebiyle işçilik çok ucuz..

  2. Anonim dedi ki:

   Çin battı zaten demi çok haklısın

  3. Anonim dedi ki:

   anlatamadın.

 30. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Elin adamı ülkemize fabrika açıyor diye seviniyoruz. Burayı seçecek tabi onlar için bedavaya işçi, nakliye derdi de olmucak herşey ucuz, en çok kar ettiği fabrikalardan biri olur. 300-310 Euro aylık maaş yapıyor. Mühendise bile 800 900 Euro verecek neden başka ülke de 1500 2000 euro vererek işçi, 4000 5000 euro ya mühendis çalıştırsın ki.

 31. Anonim dedi ki:

  Aslinda bu almanya icin bir basari onlar icin ucuz isci sagliyoruz burada asgari ücret 2000 küsür adamlar icin 350 euro gibi bir sey kendi ülkesinde en az 1500 euro ödüyor iscisine. Bizim icin sadece istihdam saglar. Asil önemli olan kendi markamizi yaratmak ve diger ülkelere ayni böyle fabrika acmak

 32. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Buradan gelecek gelir sadece devlete yarar. Sen yine kıymanın kilosuna 40-50 tl ödeme yaparsın. Patatesi, soğanı 5-10 tl den alırsın.

 33. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Handelsblatt gazetesine göre VW yönetiminin fabrika için Türkiye’yi seçmesinde, Türkiye’de işçilik maliyetlerinin Doğu Avrupa ülkelerine kıyasla düşük olması oldukça etkili.

  Buradan anlaşılıyor ki Türk insanına verilen değerin az olması. Günün 12 saati çalış aldığın maaş 2000 tl. Yurtdışında 8 saat çalış aldığın maaş 2000€ (asgari ücretler ele alınarak yazılmıştır.)

  Adamlar da işi biliyor. Bende olsam Türkiye’ye fabrika açarım. Az maliyet çok iş misali. Bu çalışma sistemine kimse el atmıyor. Belki büyük fabrikalar belirli saatler şartı ile çalışmak zorunda. Fakat esnaf diye belirttiğimiz genellikle Eminönü’nde ki işverenlerin işçiler yeri geliyor 15 saat çalışıyor. Temel nerede bozuldu acaba.

  1. X Man dedi ki:

   Yalancının! Nerdeymiş asgari ücret 2000€,uzaydamı? Ohhh ne ala, sen Alman gibi maaş iste ama Türkiye de harca. Insanda beyin olmayınca böyle hesap yapar.

  2. karadeniz45 dedi ki:

   Bu adamin yazdigi hic birseye inanmayin ot icmis ucuyor yine

 34. Anonim dedi ki:

  ülkemiz için güzel bir gelişme, darısı çinden taşınan amerikan teknoloji firmalarına

 35. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Skoda ve seat üretilecekmiş,vw kendi araçları neden üretilmeyecek

 36. Teknoloji Dostu dedi ki:

  VW EN COK PARAYİ BURDAN KAZANİYOR FABRİKAYİ DAHA ONCE ACMASİ GEREKİYORDU.

 37. Anonim dedi ki:

  tok kapı sesçileri derneği zafer çığlıkları atıyor şuan, duyabiliyorum 🙂

 38. Anonim dedi ki:

  mehmet bey honda fabrikasını geçtiğimiz günler de kapattı. yazınızı düzeltebilirsiniz.

  1. Mehmet Ali Ertunç dedi ki:

   Geri bildiriminiz için çok teşekkürler.

   1. Anonim dedi ki:

    fabrika hala aktif. hemen kapatılmayacak.

 39. Anonim dedi ki:

  Tabi adamlar uyanık asgari ücret 2,020 TL ülkemizde. Buda yaklaşık güncel kurla 307,79 € yapıyor. Verecekleri maaş buyken niye açsınlar Avrupa ülkelerinde? Yoksa verecek 2000 € maaş…

  1. Anonim dedi ki:

   sunu anlayan birisini görmek güzel

  2. Emre dedi ki:

   Çok net, güzel bir şekilde ifade etmişsin. Bazıları da seviniyor ooo VW Türkiye’ye fabrika açıyor diye. Adam kendi çıkarları için Türkiye’yi tercih ediyorlar ülkemize hayran oldukları için değil.

 40. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hayırlı olsun inşallah doğuda biyerde yaparlar da insanlar İstanbul’a falan göç etmek zorunda kalmaz bide zaten bunlar euro zenginleri asgari maaş yerine 3000 3500 gibi bı maaşla calistirirlar insanları 3500 lira 500 euro bile yapmıyor sanırım neyse hayırlısı olsun

 41. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İyi süper ✔👍

 42. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hayırlı olsun , umarız ekonomik bir faydası olur

 43. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adam orada işçiye 1500 euro 2000 euro verecek burada senin mühendisin 5000-6000 tl alacak 1000 euro bile değil ülke üretmeyen çin gibi birşey

  1. Anonim dedi ki:

   Ekonominin kötüye gidişinin çok net bir kanıtı. Herkes çok seviniyor ama durum çok içler acısı…Ucuz işçilik artık Türkiye’ de…

   1. Anonim dedi ki:

    Aynen.

  2. X Man dedi ki:

   Domatesi 1 liraya al ondan sonra ucuz çalışıyoruz de. Alman 2000€ alıyor domatese 2,50€ ödüyor kira 1000€+100€ceryan+Sigorta+Cep=Kaldı geriye baba!!!

   1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Helal sana beee on numara kafan var. 🙂

  3. Grnm dedi ki:

   Yan sanayisinide yavas yavas sana kaydiracak lojistik destek icin. Dolayisiyla senin ureticin uretecek ve de gelisecek.

  4. MrKonyar dedi ki:

   X-man nerede domates 1 lira? Orada da 2.5 euro değil üfürme. Ayrıca öyle bakarsan bizde benzin 7 lira onlarda 1.5 euro bizde telefon ortalama 4bin lira onlarda 500 euro nasıl saçma sapan bir kiyas olmuş ya. Kimin cebine baba kalıyor saçmalamayın artık lütfen ya kimde aptal değil.

   1. Anonim dedi ki:

    Ne 500 Eurosu burada 4 lira olan telefon orada 350 Euro falan

  5. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Ucuz kafa ucuz işçilik daha ne olsun memluk değişmez bu kafayla

" Volkswagen Türkiye fabrikası açılıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Volkswagen Türkiye fabrikası açılıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Volkswagen Türkiye fabrikası açılıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "