Okunma

VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?


21 Mart 2014 Cuma 12:10
VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?

Her ülkenin internet çıkış kapıları vardır. Ülkedeki internet servis sağlayıcılar ise bu kapılardan dünyaya çıkış yaparlar. Bazen internette yaşanan genel yavaşlamaların sebebi bu kapılarla alakalıdır. 

Eğer internette bir yavaşlama varsa, genel olarak VPN kullanımıyla bu yavaşlığı atlatabiliyorsunuz. Çünkü VPN, sanal olarak bulunduğunuz ülkede değil de, başka bir alanda internete giriyormuş gibi sanal bir tünel yaratmakta.  

Sadece bu kadar da değil. Yasaklanan sitelere erişim ve daha az iz bırakarak internette gezmek gibi pek çok artısı olan VPN ile ilgili tüm bilgiler makalemizde.

Bu yazımızda VPN tanımını yapacak, VPN hakkında az bilinen şeyleri açıklayacağız. İşte pek çok kişinin aklına takılan VPN nedir? NPN nasıl çalışır? gibi soruların cevapları.

VPN nedir?

Kimileri için yasaklı sitelere girmenin bir yolu olan VPN, aslında bu amaca hizmet etmek için tasarlanmadı.

Açılımı Virtual Private Network olan VPN Türkçe de Sanal Özel Ağ olarak adlandırılmaktadır.

VPN, temel olarak ağlara uzaktan erişim sağlayan bir sistemdir. Yani VPN kullanıcısı, bulunmadığı bir noktadaki ağa erişebilir, veri aktarımında bulunabilir. 

VPN nasıl çalışır?

VPN istemcisi, iki nokta arasında sanal bir ağ sürücüsü oluşturur. Daha sonra kullanıcıya karşıdaki ağdan bir IP verir. Kullanıcı bu IP ile izin verilen bağlantılara erişebilir.

VPN tarafından oluşturulan ağ sürücüsü şifreli olduğu için, uzmanlar kullanıcının var olduğunu bilir. Fakat ağdan iletilen veriler, ağın şifreli olması nedeniyle tanınmaz.

VPN türleri nelerdir?

2 çeşit VPN türü vardır. Bunlar uzaktan erişim ve siteden siteye olarak bilinir.

Uzaktan erişim VPN, çalışma ortamında olmayan VPN kullanıcısının, internet aracılığı ile özel ağ üzerindeki sunucuya erişmesini sağlar. Siteden siteye VPN ise, iki farklı kuruluş arasındaki ortak bir ağ üzerinden, yönlendirilmiş bağlantı kullanımını sağlar.

Sonuç olarak VPN, sadece yasaklı sitelere girmek için geliştirilen bir sistem değildir. VPN, kullanıcıların sanal ağlar oluşturmasını ve bu ağlar ile işlerini kolaylaştırmasını sağlar.

VPN nasıl kurulur?

Belli başlı ücretli ve ücretsiz VPN uygulamasını bilgisayara ya da mobil cihazınıza indirip kurabilirsiniz. Tunnelbear, Hotspot Shield VPN gibi belli başlı uygulamaları indirebilirsiniz.

Ücretsiz VPN hizmetlerinde belli bir hız kotası vardır. Daha hızlı bağlanmak için üst paketleri satın almanız gerekiyor.

Ayrıca Google Chrome gibi tarayıcılarda, ZenMate gibi VPN eklentileri kurup, bilgisayara program kurmadan tarayıcı üzerindeki işleri VPN ile hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz.

DNS değiştirme ve VPN nedir, nasıl kullanılır?

:: VPN çözümü kullanıyor musunuz?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

40 yorum - “VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?”

 1. Anonim dedi ki:

  merhaba, telefonuma gelen bir uyarıyla vpn kurulmaya çalışıldıgı bildirildi(ios). herhangi biri telefonuma uzaktan erişip böyle birşey yapabilir mi?

 2. A.BOSTAN dedi ki:

  Ansiklopedik Vpn tanımı yapıyorsunuz. Başlıktaki verilen izlenim ise vpn programlarını tanıtacakmış gibi.
  Bir de vpn kerin güvenilirlik-güveilmezlik yönleri irdelenmemiş.
  Bazı vpn lerin zararlı yönleri atlanmış.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bütün sosyal medyayı kökünden yasaklasınlarda kurtulalım bari, bir gün yasak bir gün açık olmuyor böyle. Twitter, facebook, instagram, whatsapp, linkedin, snapchat, viber, vine, skype, line ……vs…… hepsini enlleyin bence. Çocuklar ders çalışsın engelleyinde.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  DEVLET Bu çirkin yoldaki VPN ye engel olmalı..milleti ahlaksızlıklara sürüklüyor…ve kesin yasak edilmeli…onun bunun ……..şuyunu buyunu seyretmek insan ahlakına sığmaz..ve GÜNAHI KEBAİR,***** GÜ*****.
  ne kadar meraklı insanlar varmış ülkemizde..gizli yollarla pislik kadınları ve erkekleri seyrediyorlar..ahirette acısı çok büyüktür..yeri cehennemdir..
  bakın işte..ölüm o kadar insanlara yakın ki ..gittiğiniz yer mezarda da azabı yüklenirsiniz..hadisi şerifte..peygamberimiz buyuruyorki..KABİRLER YA CENNET BAHÇELERİNDEN BİR BAHÇE VEYA CEHENNEM ÇUKURLARINDAN BİR ÇUKURDUR..ruh için..rüya ile eşittir..harama el dil bel uzatmayınız..kendinize ateşi getiriyorsunuz..Allah bir ayette buruyorki..ZAT,İ ALA,M..HİÇ BİR KULUMA HAKSIZLIK ETMEZ..ZULUM ETMEZ..KULLARIMA İKİ CENNETİ DE NASİP ***** HER KULUM İÇİN CENNET VE CEHENNEMDE BİRER YER AYIRDIM..KULUMUN TERCİHİ HANGİSİ İSE İRADESİNE ***** TERCİHİNİ YERİNE GETİRECEĞİM… işte en açık ve net şekilde Allah kuluna bildirdiği TEMEL GERÇEK… hala açık olarak ve pişmansız ve imansız ölmenin sonu kulun tercihidir.
  VPN. ile haramları seyredersen o haramlarında vebalini ve günahını yüklenirsin..son pişmanlık fayda vermez..ve yine ALLAH HER KULUNUN GÜNLÜK YAŞANTISINI KENDİSİNE SORACAKTIR..hz. ömer diyorki..BUGÜN ALLAH İÇİN NE YAPTIN?? kul ise onun bunun rezaletlerini seyrettim..diyecektir..derisi,,eli ayağı,gözü,kulağı ve kalbi velhasıl bütün AZAİ MÜRETTEBAT..bütün organları konuşacaktır..kendinize 3 günlük dünya için sınırsız hayat için külhanları tercih etmeyiniz..Allah,tan korkunuz..
  NOT….SYN. SDN..bu yorumumuzu Allah rızası için yayınlayınız.işlerinizde de başarılar dileğiyle…..saygılarımızla.. bir Allah kulu..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş internet bi sizde yavaş galiba ben telefondan da evdeki internet tende gayet hızlı seri dolaşabiliyorum tüm sosyal siteleri ve genel siteleri anlamadım açıkcası bukadar zahmet neden..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  işte kafası çalışan bi adam

 7. SDN Okuru dedi ki:

  DNS ve VPN gerçekten ise yarayan güzel şeyler…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  biliydim

 9. SDN Okuru dedi ki:

  tochvpn kullanın win10da

 10. SDN Okuru dedi ki:

  vpn zor iş, uğraşılmaz

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Çapulcu da girmeyiversin

 12. SDN Okuru dedi ki:

  VPN Nedir?
  Vpn Türkiyede terör olaylarından sonra sosyal medyanın kapatılması sonucu hükümetin erişim yasağı ile terör ile mücadele sonucu son zamanlarda ortaya çıkan yasak delme programıdır
  Teknik terimlerle kafa karıştırmayın

 13. SDN Okuru dedi ki:

  iyi de ülkenin çıkışından dolayı internet yavaşsa bizde başka ülkeden vpn kullansak bile yine ülke çıkışından bağlantı yaptığımızdan dolayı daha yavaş olmaz mı ülke çıkışı doluysa ya da bir ülke ye erişimde sıkıntı varsa vpn ile de yavaş olur ve ülke içindeki sitelere nasıl bağlanırız yine yavaş

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayar için güvenli bir vpn programı önerebilir misiniz?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  21.03.2014 15:47 güzel açıklama yapmışsın

 16. SDN Okuru dedi ki:

  abi videyoyuda engelllediler

 17. SDN Okuru dedi ki:

  3. Dünya ülkesinden bir sonraki alt basamağı üretip 4. Dünya ülkesi oluyoruz

 18. SDN Okuru dedi ki:

  youtube dan sonra twitter da türkiyenin 3. dünya ülkesi olmadığını anlar da akıllanır umarım. Helal sana RTE

 19. SDN Okuru dedi ki:

  PROGRAMI VAR HACİ TÜRKİYE GİRİLMEYECEK SİTE TANIMAM . 😀
  SADECE İNTERNET YOKSA GİREMEM 😀 😀 =p

 20. SDN Okuru dedi ki:

  SOSYAL MeDYA BIR ULKENIN INTERNET KURALLARINA ITAAT ETMEYEREK KULLANICI INFORMASYONUNU VERMIYORSA KAPATILIR. ANA SEBEP TAM ACIKLANIRSA SORUNUN COZUMU BULUNUR.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  14:43

  oylar az çıkarsa suriye’den oy ithal etmek, sahtepusula basmak, parayla oy satın almak yok ama, kabul?

 22. SDN Okuru dedi ki:

  mesela twitterden. bu haberi paylaşan yazara. ana avrat küfür etse sülalesinden girse avrupasından çıksa,hiç tanımadığı biri. mahkemeye şikayette bulunamaz bulunsa bile hakaret eden kişiyi tespit edemezler. neden peki twitterin türkiye bürosu yok. ve ip adreslerini ***** te işte bu yüzde erişim engeli ***** et, yalan haberlerle milleti sokağa dök kamu ve özel mallarına zarar ver hainlik ***** adresini iste ***** seçenek mi var.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  bence başbakan bize bilgisayar kullanmayı öğretmek istio:D

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Ne olsa başbakana lafı atıyorlar. Sizi aşar bu konular. Bırakın fanatizmi, anarşizmi. Bu ülkeye hizmet etmek isteyenlere engel olmayın. Beğenmiyorsanız, sandık var. Oy vermezsiniz olur biter.

 25. fraud3 dedi ki:

  sanırım dnslerinde teknik olarak engellenmesi mümkün ama proxyde böyle bir şey oluyor mu bilmiyorum? eğer oluyorsa proxyden sonra yapılabilecek neler var merak ettim internette pek bir bilgi yok bu konuda bilgisi olan var mı

 26. SDN Okuru dedi ki:

  aşmak önemli değil bu engellemeden nasıl kurtulunur o yapılmalı engelemeleri aşamıyacagınız zamanda gelicek köprüden önceki son çıkıştayız

 27. crista7 dedi ki:

  chrome da zenmate eklentisini kullanıyorum memnunum …

 28. TMac1 dedi ki:

  vpn lerde güvenli değil,sonuçta onlarda pc den giriliyor,program sahipleri şifrelerinizi gö***** sitede okudum bunu ayrıntısıyla.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Başbakan kendi sonunu kendisi hazırlıyor resmen

 30. ykaduman dedi ki:

  Eskiden youtube kapatıldığında öğrenmiştik bir çok şeyi başbakan o zamanlar nasıl gireceğimize dair tüyo bile vermişti uzak olduğumuz bir durum değil

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Adamın dibisin 🙂 21.03.2014 12:03

 32. SDN Okuru dedi ki:

  DNS ‘nizi değil başbakanı değiştirin.

" VPN Nedir? Nasıl Kullanılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere VPN Nedir? Nasıl Kullanılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda VPN Nedir? Nasıl Kullanılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "