Vuvuzeladan Kurtulma Yolları


18 Haziran 2010 Cuma 11:30
Vuvuzeladan Kurtulma Yolları

Güney Afrika’da düzenlenen 2010 Dünya Kupası ileride maçlarıyla, golleriyle ve şampiyonuyla olduğu kadar vuvuzelaları ile de hatırlanacak. (Vuvuzela bu stadlarda çalınıyor)

Güney Afrikalıların bu üflemeli çalgısı çıkardığı yüksek ve rahatsız edici sesle dünya çapında milyonlarca futbolseverin kabusu olmuş durumda.

90 dakika boyunca sürekli çalan vuvuzelalar bazılarının kabusu oldu

Maça giden seyircilerin 90 dakika boyunca sürekli çaldığı vuvuzelalar, ekran başındakilerin maç keyfini öldürüyor. Vuvuzelanın yasaklanması taleplerinin reddedilmesi üzerine, seyirciler kendi çözümlerini üretmeye çalışıyorlar.

Yayıncıların çabası

Bir stadyum dolusu arının vızıldamasına benzer bir ses çıkaran vuvuzelaların sesi gelen şikayetlere rağmen yayıncılar tarafından tam olarak kaldırılamıyor. Bunun sebebi ise bu aletlerin çıkardığı sesin frekansı ile insan sesinin frekansının çok yakın olması. Bu da vuvuzela sesinin kısıldığında maçı anlatanın sesinin de kısılması anlamına geliyor.

Tribün sesini kısmak da tam bir çözüm değil

Maçı anlatanın sesi ayrı yerde kaydedildiği için, tribün sesini ayrıca kısmak mümkün fakat bu da televizyonda maç seyretme atmosferini yok ediyor.

Yayıncıların ellerinden pek bir şey gelmese de evdeki televizyonunuzdaki vuvuzela sesinden belli bir seviyeye kadar kurtulmak mümkün.

Tiz ayarı

Vuvuzela sesini azaltmak için televizyonunuzda equalizer özelliği ya da en azından tiz ve bas sesleri ayarlama imkanı olmalı.

Burada yapacağınız ayarlamalarla arı vızıldamasına benzeyen bu sesten bir seviyeye kadar kurtulabilirsiniz.

Tiz ayarını sonuna kadar kısın

Vuvuzela sesini engellemek için deneyebileceğiniz ilk şey tiz (treble) sesleri sonuna kadar kısmak. Tizleri sonuna kadar kısmak spikerin sesini de büyük ölçüde ortadan kaldıracağı için bunları belli bir seviyeye kadar yükseltebilirsiniz.

Equalizer ayarları

Eğer televizyonunuzda detaylı bir ekolayzır ayarı varsa bunlarla oynayarak vuvuzela sesini en düşük seviyeye getirebilirsiniz.

Uzmanlar vuvuzelanın sesinin 466 Hz frekansında olduğunu belirlemişler. Buna göre ekolayzırda 300 Hz ve ona yakın olan değerleri en düşük seviyeye getirmek bir çözüm olabilir.

Equalizer ayarları ile vuvuzela sesinden biraz kurtulabilirsiniz

Ayrıca diğer seslerden de biraz fedakarlık edebilirim diyorsanız 120 Hz, 500 Hz, 1 kHz, 1,5 kHz, 3 kHz ve 5 kHz seviyelerini de düşürebilirsiniz.

Kesin bir çözüm olmasa da ekolayzır ile yapacağınız denemelerin bir yere kadar çözüm sunacağını söyleyebiliriz.

Surround ses sistemleri

Televizyonunuza bağlı bir 5.1 ya da benzeri bir ses sistemi kullanıyorsanız, vuvuzela sesinden kurtulmak için yapabileceğiniz farklı bir şey var.

Tribün sesleri daha çok çevre hoparlörlerinden geldiği için ses sisteminizde sağ ve sol uyduları kapatıp vuvuzela sesini en aza indirebilirsiniz.

Uyduları kapatmak bir çözüm olabilir

Merkez hoparlörler öncelikle spikerin sesine odaklı olduklarından, sadece bunları kullanırsanız vuvuzela sesinden bir seviyeye kadar kurtulabilirsiniz.

Anti-Vuvuzela Filter

Bu yöntemler dışında internette vuvuzela sesini ortadan kaldırdığını iddia eden yazılımlar var. Bunlardan en ünlüsü Anti-Vuvuzela Filter adlı bir yazılım.

Bu dosyanın pek bir işe yaramadığı söyleniyor

Aslına bakılacak olursa bu yazılım sadece bir MP3 dosyasından ibaret. Vuvuzelanın frekansını engelleyecek özel bir ses dosyası olduğunu söylenen bu dosyayı maç oynarken arka planda çalmak gerek.

Ancak bu MP3 dosyasının hiçbir işe yaramadığı, hatta vuvuzelaların sesini daha da artırdığı yorumları da yapılıyor.

:: Vuvuzela sesinden rahatsız oluyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Vuvuzeladan Kurtulma Yolları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vuvuzeladan Kurtulma Yolları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vuvuzeladan Kurtulma Yolları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!