WhatsApp açığı mesaj içeriklerini tehdit ediyor!


08 Ağustos 2018 Çarşamba 17:30
WhatsApp açığı mesaj içeriklerini tehdit ediyor!

WhatsApp sahte haberlerin yayılmasını engellemeye çalıştıkça maalesef yeni sorunlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Check Point tarafından ortaya çıkartılan WhatsApp açığı ise oldukça korkutucu. Yeni güvenlik açığı kullanılarak mesajlara müdahale edilip içeriklerinin değiştirilebildiği ifade ediliyor.

WhatsApp açığı ile mesaj içerikleri değiştirilebiliyor!

Güvenlik şirketi Check Point araştırmacıları, bilgisayar korsanlarının WhatsApp güvenlik protokolündeki bir açıktan faydalanarak mesaj içeriklerini değiştirdiğini tespit etmiş durumda. Bu taktik sayesinde, sahte haber içeriklerinin tüm dünyada yayılmasının mümkün hale getirildiğinin altı çiziliyor.

WhatsApp, dünya çapında 1.5 milyardan fazla kullanıcı ile oldukça önemli bir konumda. Ayrıca, her gün 65 milyardan fazla mesaj gönderildiği ve bunun da güvenlik açığından faydalanmak isteyecek kötü niyetli kişiler için devasa bir potansiyel saldırı vektörü olduğuna dikkat çekiliyor.

WhatsApp açığı

Güvenlik açığı sebebiyle WhatsApp şifreleme süreci konusunda da tartışmalar başladı. Yani mesajlaşma platformunun her gün gönderilen milyarlarca mesaj, fotoğraf, arama, video ve diğer içerikleri aslında koruyamadığı konusunda endişeler arttı. Check Point, WhatsApp tarafından kullanılan protokollerin dönüştürülebilir ve erişilebilir olduğunu, bu sayede hangi kuralların kullanıldığının görülebildiğini ve istendiği şekilde değiştirilebilir olduğunu vurguluyor.

Bu sayede bilgisayar korsanları bir kullanıcının bir grup sohbetteki mesaj içeriğini değiştirebiliyor veya bir grup sohbetinde alıntı özelliğini kullanarak göndericinin kimliğini değiştirebiliyor. Bunlara ek olarak, başka bir grup katılımcısına özel bir mesajın herkese açık olarak gönderilmesi, hedef alınan katılımcı buna yanıt verdiğinse ise mesajın herkes tarafından görülebilir hale gelmesinin de mümkün olduğu vurgulanıyor.

Güvenlik şirketi konuyla ilgili olarak WhatsApp ile iletişime geçmiş durumda. Sanıyoruz ki platform en kısa sürede bu ciddi açığa bir çözüm üretecektir.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Kerim
Kerim
2 yıl önce

Ben bunu burada bir sure once soylemistim zaten. Sonra elemanlar bana ucdan uca sifreleme var, oyle sey olmaz gibisinden bir yigin zirvalik saymislardi. Biri birsey soyluyorsa dogrulugunun arastirilmasi gerek. Yok yere tartisma cikarilmamasi gerek :))) Neyse benim yazdiklarim da komik durdu.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Yaratıcıları istifa etmiş Signal messenger o kurmuş daha ne olsun

" WhatsApp açığı mesaj içeriklerini tehdit ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp açığı mesaj içeriklerini tehdit ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp açığı mesaj içeriklerini tehdit ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!