Okunma

Wi-Fi’den 100 Kat Hızlı Teknoloji: Li-Fi


25 Kasım 2015 Çarşamba 12:45
Wi-Fi’den 100 Kat Hızlı Teknoloji: Li-Fi

Estonya‘da bulunan Velmenni şirketi, yaptığı açıklamada laboratuvar ortamından çıkarıp ofislerinde test ettikleri Li-Fi teknolojisi ile 1Gbps’lik hızlara ulaştığını söyledi.

Geleceğe yön verecek bir çalışma

Araştırmacılar 2011 yılında labaratuvar ortamındaki çalışmalarında 224 Gbps hız ile veri aktarmayı başarmalardı. Ancak ışık tabanlı Li-Fi ışınları, Wi-Fi gibi duvarlardan geçmediği için düşük menzil ile bağlantı sağlıyor. Li-Fi teknolojisinde veriler nanosaniyeler içinde yanıp sönen ve ışıkları insan gözüne gözükmeyen LED’ler yardımıyla iletiliyor, böylece yüksek hızlara erişilebiliyor. Li-Fi teknolojisi akıllı ev aletleri için de yeni bir dönem başlatmayı hedefliyor. Odaları aydınlatmanın yanı sıra oluşturacağı network ile evdeki elektronik eşyaların kontrolünü de sağlayacak.

15-11/25/li-fi-images.jpg

Li-Fi teknolojisi hızla gelişiyor

Velmenni şirketi dışında, Oledcomm ve Li-Fi teknolojisinin mucidi Harald Lass da kurduğu pureLiFi şirketi ile bu teknolojiyi herkes tarafından kullanılabilir bir hale getirmek için çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor. Lass’ın bu teknoloji ile yaptığı TED konuşmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

:: İnternet Tarayıcınızı Test Edin
yazarVolkan Taş

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olan Volkan, gelişen teknolojiyi ve yenilikleri SDN ailesi ile paylaşıyor. Sıkı bir futbol takipçisi ve wingsuit hayranıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Wi-Fi’den 100 Kat Hızlı Teknoloji: Li-Fi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Radyo frekansından iyidir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu teknolojiyi apple üretmişti zaten …

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bi kere bizim evlerde kullandığımız internet hızı maksimum 16mbps (tabi paketinize göre değişir ) Wi-Fi nin bir PC ye verebileceği en yüksek hız 54 mbps Şimdi benim PC im li fi destekliyo modemim destrkliyo internet bizim 16mbpsTr de bunlar olmaz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İkna edici gelmedi bana pek. çipi telefonlara ve ışığa hangi maliyetle entegre edeceklerini bilmiyoruz ama tahmin ediyorum ki ucuza mal olmayacaktır bütün yeni teknolojiler inovasyonlar gibi…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  radyasyondan ölmeyelim diye ve hız için tasarlandı zaten

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Super ama evlerde kullanılmaz geniş bis yerlerde olur…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  hep radyasyon bunlar ha wifi ha lifi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  sadece şirketleri için güzel bir adım çünkü ev ortamında karanlıktada oturmak istiyor insan şirketler ise devamlı aydınlık

 9. SDN Okuru dedi ki:

  tamam güzel de hepsi belki yararlı da olacak ama etrafımızda ne kadar böyle şeyler varsa vücudumuzu tüketiyor. daha dün ormana yolum düştü girer girmez vücudum rahatladı direnç kazandım. teknoloji bizi bitiriyor emin olun yararlı ama zararlı da

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bu ilerde her telefona uyumlu mu olacak ?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  duvardan geçemediği sürece Wi-Fi rakibi olamaz… ama büyük ofislerde tüm networkü kablodan kurtarır… bence harika bir iş başarmışlar….

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Radyasyondan ölücez.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Li mi fi?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Akk olmazsa almam

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Tarzini sevdim dostum devam et.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Neden tek ben yorum yapıyorum

" Wi-Fi’den 100 Kat Hızlı Teknoloji: Li-Fi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wi-Fi’den 100 Kat Hızlı Teknoloji: Li-Fi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wi-Fi’den 100 Kat Hızlı Teknoloji: Li-Fi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "