Okunma

Wi-fi hızı 100 kat artabilir!


11 Ağustos 2017 Cuma 07:00
Wi-fi hızı 100 kat artabilir!

Bilim adamlarının yüksek frekanslı dalgalar kullanarak karmaşık veriler gönderebildiklerini kanıtlamasıyla, günümüzünmobil şebekelerinden 100 kat daha hızlı olan ultra hızlı wi-fi’nin gelişiminin önündeki engel kalıyor.

Hızlı wi-fi için terahertz dalgaları

ABD’deki Brown Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden araştırmacılar, mevcut ses ve veri sinyallerini kablosuz olarak iletmek için mikrodalgalar yerine terahertz dalgalarını kullandı. Sıradan iletime kıyasla çok yüksek hızlarda ve çok düşük hata oranlarıyla ayrı veri akışları iletebilen terahetrz dalgaları ile saniyede 50 gigabayt hızında video gönderimi yapılabildi. Çoğu kablosuz ağda bu hızın 500 megabayt olduğu düşünüldüğünde, terahertz dalagaları ile çalışan wi-fi 100 kat daha hızlı bir veri iletimi sunuyor.

Geliştirme çalışmalarının olumlu sonuç vermesi halinde, birçoğumuzun şikayetçi olduğu wi-fi hız problemi artık geride kalabilir. Bunun için her ne kadar alternatif li-fi teknolojisi geliştiriliyor olsa da hayatımıza tam anlamıyla girebilmesi zaman alacak gibi görünüyor.

17-08/11/wi-fi-hizi-shiftdelete.jpg

Terahertz dalgaları, mikrodalgalara kıyasla daha yüksek frekanslara olduğu için veri taşımada daha büyük bir kapasiteye sahiptir. Saniyede 10 gigabit’e kadar hatasız iletim yapılabildiği, 50 gigabit seviyelerine geldiğinde hata oranında artış yaşandığı ancak günümüz iletişim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan hata düzeltme sistemleri ile bu sorunun da aşılabileceği belirtiliyor.

:: Yeni wi-fi teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Wi-fi hızı 100 kat artabilir!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ttnet varken bunu yapsan ne fayda

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hickimse de demiyoki, simdiki wifi lerin bile henuz kanserojenik etkisi tam arastirlmamisken bunun insan saglligina kimbilir nasil etki eder!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yaşasın 16mbps hızımı artık 10 kat hızlı 16mbps kullanabilirim.. haberin ta..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  akk varken 100 bin megabit olsa ne yazar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Wifi açısından sıkıntı yok internet yavaş olduğu için sonsuz hızı da desteklese bir şey değişmeyecek.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  uydudan veri alamaz mı? her yerde wifi yokki.
  aynı tv. yayınları gibi..
  galiba daha o teknik dünya da yok..
  ultraviola dalgalarını wifi sinyallerine çevirmek mümkün değilmi?
  örnek..bir köye git..orda wifi yok. yada açık alan bir tepeye çık orda wifi yok..uydudan singal ve wifi alması çok iyi olur,
  yada sinyal varsa dahi wifi yok..
  neyse ben yazmıyayım..sistemin anatomisini..yani biliyorum..yazmıyorum..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  dedikodu ve gıybet sitesinden başka dedikodu…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  100mbit interneti 2.4 ghz routerla sağlayıp ondan sonra speedteste 70 mbit görünce efem bu gayet normal diyebilen şirkete superonline denir kendiniz başka bir router alamazsınız kullanamazsınız çünkü Sol interneti Dayarlar silah gibi

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş okadarına gerek yok bize artık yurt dışındaki alt yapıyı yapsalar yeterli!! Türk Telekom yüzünden internet altyapısı şu zamanda rezalet başka birşey değil!!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Merzili 10 cm dir herhalde. 5GHz dalgalarda bile merzil hatrı sayılır oranda azalıyor.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Varsayim yani. Muhtemel bile degil. Ama blog yaziliyor bu konuda. :))

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yapılmasi 1 yıl Türkiye'ye gelmesi 3 yil.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Hoşafnet internetinizi organik hoşaf suyu ile veriyoruz 10000 kat dha hızlı iletim akk yok

  all rigths reserved by Hoşa hola (Coca Cola)

" Wi-fi hızı 100 kat artabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wi-fi hızı 100 kat artabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wi-fi hızı 100 kat artabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "