Okunma

Tükürükle çalışan pil üretildi!


09 Ağustos 2017 Çarşamba 07:30
Tükürükle çalışan pil üretildi!

Bakteriler tarafından çalıştırılan piller, elektriğe erişimin kolay olmadığı yerlerde önemli bir avantaj sağlıyor. Binghamton Üniversitesi araştırmacılarının son geliştirdiği pil tasarımı, yalnızca vücut sıvılarını ve bir damla tükürük kullanarak bir LED ışığını çalıştırmayı başardı.

Mikrobiyal yakıt hücresi kullanıldı

Bakteri bazlı bu tür piller, mikrobiyal yakıt hücreleri (MFC’ler) üzerine kuruludur. Bu hücreler, elektron üretmek için moleküller arasında elektronları değiştiren indirgeme / oksidasyon reaksiyonlarını gerçekleştirmek için bakteri kullanır. Reaksiyonu tetiklemek için gereken bakteriyi daha önce idrar ve kirli sudan sağlayan araştırmacılar, bu kez tükürük ile bunu başardı. Bu son nesil kağıt piller, dondurularak kurutulan eksoelektrojenik hücrelerden yapılmış MFC’leri kullanıyor ve tükürük eklendiğinde sadece birkaç dakika içinde güç üretiyor. Dondurarak kurutma tekniğinin cihazın uzun süre kullanılabilir durumda kalmasını sağladığı belirtiliyor.

17-08/09/kagit-pil-shiftdelete.jpg

Ekibin yaptığı test çalışmalarında santimetrekare başına birkaç mikrowattlık güç yoğunluğu elde edebildi. Bu da bir LED ışığı açmaya yetecek kadar güç üretilebildiği anlamına geliyor. Araştırmacılar, cihazın gelişmekte olan ülkelerde tek kullanımlık cihazlara güç sağlamak için kullanılabileceğini ve bu cihazların aynı anda birkaç dakika mikrodalga düzeyinde güç talep edebileceğini umuyor.

:: Tükürük ile çalışan kağıt pil hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Tükürükle çalışan pil üretildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  artık millet telefona işeyecek.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ne var yani bizim de hoşafımız var…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Organik hoşaf sürsek çalışır mı?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yararlı iş mi kalmadı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Lama gibi sağa solamı tükürcez. Tükürükçü hocalara yan iş çıkmış oldu.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkemizde tutar bu

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Şu tahta çöpe sarılan macun sloganı şimdi tam yerini bulmuş yala yala bitmez

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Milletin diline kuvvet

 9. SDN Okuru dedi ki:

  hep demiştirim vücüt sıvıları boşa gitmesin diye. en sonunda bulundu yüz yılın icadı olabilir. cicirmı bişey vardı ondan daha faydalı olacaktır

 10. SDN Okuru dedi ki:

  napcaz bunlarımı yalayıp gezıcez butun gun

" Tükürükle çalışan pil üretildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tükürükle çalışan pil üretildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tükürükle çalışan pil üretildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "