Wibree ve Bluetooth Bir Araya Geliyor


12 Haziran 2007 Salı 13:00
ABONE OL
Wibree ve Bluetooth Bir Araya Geliyor
Nokia tarafından veri iletim bant genişliği gerektirmeyen uygulamalar için sunulan Wibree teknolojisi, Bluetooth’un bir alt standardı olma yolunda ilerliyor. Nokia ve Bluetooth geliştiricileri arasındaki görüşmeler, düşük güç tüketimine sahip bir Bluetooth standardının Wibree üzerinde yapılandırılacağı işaretini veriyor. Çünkü kişisel alan ağı (PAN, Personal Area Network) uygulamaları için Bluetooth hem fazla kaçıyor, hem de fazla güç tüketimine sahip. Wibre’den yola çıkılacak teknoloji birçok uygulama için daha makul ve yeterli bantgenişliği sağlayacak hem de daha az güç tüketimine sahip olacak.

Wibree; mesela yani…

Güç Gereksinimleri Üzerine

Bluetooth teknolojisinin şimdiki yapısı telefonlarda birkaç metrelik mesafelerde yeterli hızlarda veri aktarımını mümkün kılıyor. Öyle ki stereo kulaklıkları müzikçalara veya bilgisayara Bluetooth ile bağlayıp kayıpsız şekilde müzik dinleyebiliyoruz.

Diğer taraftan yüksek yoğunluklu olmayan veri iletimi için Bluetooth birkaç beden fazla geliyor. Örneğin şık bir saat yapıp bu saatin zamanı bilgisayarınız aracılığıyla internetteki zaman sunucularıyla eşitlemesini ve randevularınızı göstermenizi istiyorsunuz. Bluetooth‘u o saatin içine soktuğunuzda yanında da küçük bir yeldeğirmeni hediye etmeniz gerekebilir. Tamam biraz abartılı bir örnek oldu.
Wibree bu tür gücün önemli olduğu durumlarda devreye giriyor. Örneğin kablosuz klavye ve farenin keskin bir iletişim hattına sahip olması ana deli gibi pil tüketmemesi istenilen durumlarda Wibree ve benzeri uygulamalar oldukça ön plana çıkıyor. Yeni teknoloji Bluetooth’un %10 ila %20’si arasında güç tüketerek en üst düzeyde 1 MBit/s veri iletim hızı sunabiliyor. Bu birlikteliğin ilk işi sanırız uyumluluk sorunlarını ortadan kaldırmak olacak.

Nokia elindeki standardın sadece kendisine kalmaması ve yaygınlaşması için Bluetooth şirketler birliğiyle ortaklığa gidiyor. Gerçi ilk başından beri Wibree standardı "açık" olarak nitelendiriliyordu; ama sorsanız MemoryStick de açık bir standart ama Sony ile tüketiciler arasına sıkışıp kalmış durumda. Nokia küçük balığını büyük balığa arkadaş ederek bizce doğru bir hamle yapıyor. 2008 gibi Bluetooth yavrusu yongalara sahip ürünleri piyasada göreceğimizi umuyoruz.

Bilgi İçin: Wibree
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Guzel olmus ***** sorunlarinida ortadan kaldirsalar cok guzel olcak

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

GELİŞTİRİLMESİ KİŞİSEL DATA TRANSFERLERİ İÇİN OLDUKÇA KULLANIŞLI VE BEN BU TEKNOLOJİ SAYESİNDE SESLİ İLETİŞİMİN DE GELİŞİM GÖSTERECEĞİ İNANCINDAYIM TEŞEKKÃœRLER

" Wibree ve Bluetooth Bir Araya Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wibree ve Bluetooth Bir Araya Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wibree ve Bluetooth Bir Araya Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!