Wikileaks, Savaş Sırlarını Yayınladı


27 Temmuz 2010 Salı 09:30
Wikileaks, Savaş Sırlarını Yayınladı

Gizlilik karşıtı bir site olan ve geçtiğimiz aylar içerisinde ABD’ye ait askeri videoları İnternet ortamına sızdıran Wikileaks adlı sitenin yayınladığı yeni belgeler tüm dünyada büyük olay yarattı. (ABD’de Çocuk Pornosu Skandalı)

Wikileaks, geçtiğimiz gün Afganistan’da ABD’nin önderliğinde yürütülen savaş hakkında 75 binden fazla gizli belgeyi yayınladı.

Wikileaks yetkilileri ele geçirdikleri belgeleri sitelerinde yayınlamalarının yanı sıra Amerikan The New York Times, Alman Der Spiegel ve İngiliz The Guardian gazetelerine gönderdiler. Bu gazeteler belgelerin gerçek olduğunu doğruladılar.

2004’ten bugüne kadar yaşanan tüm olaylar sitede bulunuyor

 

Açıklanmamış Olaylar

The Guardian gazetesi belgeleri “Afganistan’da kaybedilmekte olan savaşın yıkıcı bir portresi” olarak niteledi. Sızdırılan belgelerde, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin rapor edilmemiş olaylarda yüzlerce sivili nasıl öldürdüğü, Taliban saldırılarının giderek arttığı ve NATO komutanlarının Pakistan ve İran’ın Taliban’a destek verdiğini düşündükleri bilgileri yer alıyor. (Mobil İletişime Taliban Yasağı)

Tüm Detaylarıyla Savaş

Afgan Savaşı Günlüğü (Afghan War Diary) adıyla yayınlanan 76.900 adet belgenin yanı sıra Wikileaks yetkilileri 15 bin adet yeni belgeyi de yayınlayacaklarını açıkladılar. (Nazilerin Gizli Teknolojileri)

Afganistan’da 2004 yılından günümüze kadar devam eden savaş durumunun tüm detaylarının gözler önüne serildiği belgelerin toplam boyutu 100 MB’ı buluyor ve tamamının indirilebilmesinin yanı sıra, site üzerinden de okunabiliyor.

 

Olaylar tüm detaylarıyla sitede yer alıyor

 

Ölü ve Yaralı Sayısı

Belgelerde 2004’ten bu yana yapılan tüm operasyonlar detaylı bir şekilde anlatılıyor. Kaç kişinin öldüğü, kaç kişinin yaralandığı bilgileri de bu belgelerde bulunabiliyor. (Hummer’ın Yerini Alacak Araç)

Sivil Ölümleri

Bugüne kadar açıklanan olay, ölü ve yaralı sayısının gerçeği yansıtmadığı Wikileaks belgelerinde ortaya çıkıyor. Özellikle, yaşanan sivil ölümlerinin halka açıklanmadığı ve olayların gizlendiği belgeler incelenince ortaya çıkıyor. (Kaçak Elektrik İçin Askeri Çözüm)

 

Savaşta en çok zarar görenler şüphesiz ki siviller

 

Task Force 373

Belgeler arasında bazı detaylar ise insanın kanını donduracak cinsten. Task Force 373 adlı bir birimin aldığı emirler doğrultusunda yargısız infaz yapma hakkına sahip olduğu belgelerde ortaya çıktı. (Uzaktan Kumandalı Savaş Uçağı)

Task Force 373′ün operasyonlarından birinde, bir El Kaide liderini takip ederken 7 çocuğun öldürüldüğü, bir diğerinde ise 7 tane Afgan polisinin vurulduğu belirtiliyor. Bu gibi örneklere belgeler arasında sıkça rastlanıyor.

ABD Karıştı

Çok gizli askeri bilgilerin İnternet bağlantısı olan herkesin gözlerinin önüne serilmiş olması başta ABD olmak üzere Afganistan’daki savaşa destek veren ülkeleri karıştırdı. (Obama Uzay Kolonisi İçin Adım Attı)

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Wikileaks’in tarafsız bir haber kuruluşu olmadığı, ABD politikalarına karşı kurulmuş bir grup olduğu belirtildi.

 

ABD’li yetkililer yayınlanan belgelerin askerlerin hayatını tehlikeye attığını iddia ediyor

 

Politika Değişmeli

Dış İlişkiler Komisyonu’nun başındaki isim olan John Kerry ise belgelerin sızdırılmasının ABD’nin Afganistan politikasında yeni ayarlamalar yapması gerektiğinin bir işareti olduğunu söyledi. (Düşmanların Kenetlenmesi: Apollo Soyuz)

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, çok gizli askeri bilgilerin halka açık hale gelmesinin çok tehlikeli olduğunu açıkladı.

Kaynak Aranıyor

Pentagon ise bu belgelerin nereden sızdırıldığını araştırmakla meşgul. Pentagon sözcüsü Dave Lapan gizli bilgilerin sızdırılmasının çok önemli bir suç olduğunu ve kaynağı bulmak için çalıştıklarını belirtti. (Pentagon Facebook’u Engelledi)

Türkiye ve Afganistan’daki ABD Büyükelçiliklerinin sitelerinde yayınlanan bir açıklamada ise yaşanan bu olay şiddetle kınandı.

 

ABD Hükümeti savaş için 33 milyar $’lık yeni bir fonu oylayacak

 

33 Milyar $’lık Fon

Pakistan hükümeti de belgelerde kendileri hakkında da ifadeler olmasının üzerine bir açıklama yaparak, iddiaları yalanladı.

Bunlar dışında ABD’li birçok senatör yayınlanan belgelerin birçok Amerikan vatandaşının hayatını tehlikeye attığını, gizli belgelerin yayınlanmasının askerler için büyük bir tehlike oluşturduğunu belirterek Wikileaks’i kınadı.

Afganistan’daki savaşa 33 milyar $’lık yeni bir fon için oylamanın yapılacağı ABD’de, sızdırılan bu belgeler büyük güçlerin pek işine gelmedi anlaşılan.

Wikileaks’te yayınlanan savaş günlüğüne buradan ulaşabilirsiniz.

:: Yaşanan bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Wikileaks, Savaş Sırlarını Yayınladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikileaks, Savaş Sırlarını Yayınladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikileaks, Savaş Sırlarını Yayınladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar