Wikipedia’nın güvenirliğini sarsan ”27 bin başlık girişi”


28 Ağustos 2020 Cuma 14:00
Wikipedia’nın güvenirliğini sarsan ”27 bin başlık girişi”

Türkiye’nin Wikipedia geçmişi pek de parlak değil. Geçen yılın aralık ayında erişime kapatılan Wikipedia, tam bir yılın ardından 15 Ocak 2020 tarihinde resmi olarak açılmıştı. Türkiye’de bu kadar süre kapalı kalmasının nedeni ise girilen bazı bilgilerin ”yanlı ve yanlış” olmasıydı. Pek çok ülke bu noktada Türkiye’yi eleştirse de Wikipedia için girilen 27 bin başlık girişi, kafaların karışmasına ve aynı zamanda platformun güvenirliğini tekrar düşünmeye neden oluyor. Wikipedia güvenirlik sorunu ile tekrar gündemde!

Wikipedia güvenirlik sorunu ile gündeme geliyor

İnternet üzerinden bir araştırma yapıyorsanız, hangi dil ile ararsanız arayın(popüler ve aktif olarak kullanılan diller) sonuçlar arasında Wikipedia’yı da görürsünüz. Önemli bir internet ansiklopedisi olan platform, maalesef gündeme güvenirlik sorunu ile geliyor.

The Guardian gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde yaşanan gelişmeler, platforma olan güveni sarsıyor. Yaşanan olayda ABD’li bir genç bilmediği bir dilde 27 bin başlık girişi yaptı. İskoçya’nın yerel dilinden pek çok içerik de platformda yerini alıyor. İşte söz konusu ABD’li genç, yerel İskoç dilini bilmiyor olmasına rağmen, bu noktada üretilen başlıkların yüzde 49’una imza atmış durumda.

Bu olayı ise bir Reddit kullanıcısı olan Ultach keşfediyor. AmaryllisGardner kullanıcı adıyla girişler yapan genci fark eden Reddit kullanıcısı, 2018 tarihi itibariyle, 19 yaşındaki gencin toplamda 27 binden fazla başlık girişi yazdığını tespit ederken, aynı zamanda 200 bine yakın da düzenleme yaptığını da fark ediyor.

Wikipedia guvenirlik sorunu-01

AmaryllisGardner’ın yazdığı yazıların çoğu, genellikle yanlış yazılmış olan İskoç kelimelerini içeriyor ve dil bilgisi kurallarının da çoğuna uyulmamış. AmaryllisGardner, Amerikan İngilizcesi ile yazılmış cümleleri yerel İskoç diline çevirmek için Google Translate gibi bir çevirici kullanmış. Kimsenin bu durumu yıllarca fark etmemiş olmasının nedeni ise İskoçça Wikipedia’nın pek de popüler olmamasında yatıyor.

İnternet sitesinin yöneticilerinden biri olan Wikipedian MJL, “Kimse İskoçça Wikipedia’nın geliştirilmesini önemsemedi. Birisi adım atana kadar fark edilmedi çünkü kimse uğraşmadı. O kişiye hiçbir zaman rehberlik edilmedi. Makaleler çok kötü bir şekilde yanlış çevrildi.” diyor.

İskoçça nesli tükenmekte olan bir dil ve Wikipedia topluluğunun artık tüm girişlerle ne yapacağına karar vermesi gerekiyor. Bazıları, internet sitesinin AmaryllisGardner’ın katkılarını, yarardan çok zarar verdiğini düşünüyor ve yazdığı içeriklerin de silinmesi gerektiğini düşünüyor. İlerleyen süreçte az kullanılan diğer dillerin Wikipedia sayfalarında söz konusu sorunun yaşanıp yaşanmadığını göreceğiz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Wikipedia’nın güvenirliğini sarsan ”27 bin başlık girişi” konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikipedia’nın güvenirliğini sarsan ”27 bin başlık girişi” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikipedia’nın güvenirliğini sarsan ”27 bin başlık girişi” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
  2. 2 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
  3. 3 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
  4. 4 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
  5. 5 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
  6. 6 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
  7. 7 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
  8. 8 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
  9. 9 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
  10. 10 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!