Wikipedia, Türkiye için AİHM’e başvuruyor!


23 Mayıs 2019 Perşembe 20:55
Wikipedia, Türkiye için AİHM’e başvuruyor!

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia için ülkemizde verilen erişim engeli kararının üzerinden iki yılı aşkın bir süre geçti. Kullanıcılar çeşitli yöntemler ile erişim sağlamaya devam ederken, Wiki’nin mücadelesi sürüyor.

2017’nin Nisan ayından bu yana Türkiye’de yasaklı olan Wikipedia ile ilgili devlet kurumlarıyla yaptığı görüşmelerden sonuç alamayan Wikimedia Vakfı, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘ne (AİHM) taşıdığını açıkladı.

Wikipedia Türkiye için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yolunda!

Wikimedia Vakfı Genel Müdürü Katherine Maher aynı zamanda Türkiye’de mahkemelerin devam ettiğini belirtiyor. Asıl istediklerinin kararın Türk mahkemeleri tarafından kaldırılması olduğunu belirten Maher, aynı zamanda ‘Ankara’ya baskı yapılacak‘ kampanyalar organize edileceğini açıkladı.

Wikipedia giriş

Türkiye’nin erişim engeli kararı getirmesine neden olan içerikler hakkında konuşan Maher, “Söz konusu içeriklerin yasal olarak korunan özgür ifade kapsamında olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullanıyor. Erişim engeli kararını veren Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği kararında şu ifadelere yer vermişti;

“İçeriklerin 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesi kapsamında terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit eden, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriklere erişimin engellenmesi nedeniyle internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellemesine dair tedbir kararının, aynı maddenin 2. fıkrası uyarınca onaylanmasına, belirtilen internet adresindeki içeriklere erişimin engellenmesi halinde hedeflenen amaç gerçekleşmiş olacağından www.wikipedia.org adlı internet sitesine tümden erişimin kaldırılmasına dair hüküm konulmuştur”
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Wikipedia, Türkiye için AİHM’e başvuruyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Wiki, bize yaptığını başka bir ülkeye yapsaydı Wikiden numune alırlardı numune. Bizde ise süzme mankurtlar wiki haklı inşallah erişime açılır diyor. Önce azıcık gözünüzü açın da dost kim düşman kim bir bakın.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Son sözü ahim verecek.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Umarım açılmaz. 2 yıldır yokmuş, farkında bile değildik. Çok ihtiyaçta yok hani. Bilgi aranınca bulunur, illa internetten olmasına gerek yok, ansiklopediler ne diye duruyor.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   umarım ironi yapıyorsundur

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Kimsenin herhangi bir algı oluşturduğu yok bu konuda.. Neyse o.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kadar zorlamalarının arkasında yatan sebebi merak etmiyor değilim. Dikdatör rejim var bilgi yasak algısı mı yapılıyor acaba?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Amerika’da Türkiye’nin yerini haritada gösterecek 3-5 adam çıkar. Bu olaylar hep içeriden destekli hareketler. Acaba içimizde bu işleri ayarlayan kişiler kimler. Wikipedia bile umursamıyordur buradaki yasağı. İçimizdeki provaktorleri bulup oyuna gelmeyelim

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Valla işin içinde Turkiye’nin itibari var (her ne kadar fazla itibar kalmadiysa da) geri kalan teferruat ✌

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Saçma sapan içerikleri kaldır ondan sonra gel.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyada bu kadar ülke var, neden Türkiye diye tutturuyorlar. Yok kardeşim biz böyle mutluyuz. Aradığımız hersey heryerde var zaten…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Yayınlanmayacak ama yinede yazayım. Türkiye dışarıdan diktatörlükle yönetilen bir ülke görünümü veriyor. Basın ve insan hakları dünya sıralamasına bakarsanız daha iyi anlarsınız.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Hadi oradan. Aynı şeyleri Amerika yada Avrupa ülkeleri için yazsın da göreyim. Allah sizin akıl gözünüzü açsın. Avrupa yalakaları..

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Tamamen algı dağı. Neden o zaman sandık var? Gören körler, duyan sağırlar ve okumuş cahiller olunca dışarıdan diktatörlük gibi yönetiliyor algısı yaratıyorlar.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Haklı olan Türkiye.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  En güzelini yapmış ülkemiz herkes istediği gibi erişemesin tabi

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  wikipedi yasağın kalkmasını istiyorsa youtube ve twitterin yaptığını yapması gerek başka türlü açılmasın. Bak yıllar önce youtube ve twitter de Türkiye’yi adam yerine koymuyordu mahkeme kararlarına uymuyordu onları da komple kapatıyorduk, sonra noldu adamlar akıllandı ofis açtılar bütün kararlara da uydular. O günden beri youtube ve twitterin facebookun kapatıldığını gördük mü? wikipedi de bu yolu takip edip Türkiye’yi adam yerine koyduğu zaman anca açılır.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  hadi inşallah bir sonuç alınır

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Haklı olan Türkiye’dir …Türkiye’yi terör ülkesi olarak gösteren ve kötüleyici makalelerle destekleyen vikipediyi ben de istemiyorum !! Aynısını başka bir Avrupa ülkesine yazdırmı anında siliniyor ..

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Özgür ifade mi ? Terörü öven ifadeler özgürlük mü sunuyor ? Wikipedia her ne kadar güzel bir platform olsa da yasaklanma gerekçesi doğru bir gerekçedir.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  devletimize karşı görüşü yaymaya çalışan içerikleri kaldırsınlar önce sonra düşünürüz..

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  cok degisik bir ulkeyiz herseye yasak

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Dış güçler bize bilgi vermek için uğraşıyorlar ancak biz bu numaraları yemeyiz vallahi de cahil kalacağız inşallah

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   senin kara gözlerine hayranlar ya ondandır.

" Wikipedia, Türkiye için AİHM’e başvuruyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikipedia, Türkiye için AİHM’e başvuruyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikipedia, Türkiye için AİHM’e başvuruyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
 3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!