Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır?


25 Mart 2020 Çarşamba 01:00
Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır?

Microsoft’un yeni işletim sistemini kullananlar Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır? sorusunun cevabını merak ediyor. Bunun nedeni ise Microsoft’un Windows 8 sonrasında yani Windows 10 ile birlikte otomatik güncelleştirmeleri kapatmaya izin vermemesi. Ayarlar menüsü altında bu seçenek bulunmuyor olsa da, birkaç dakika içerisinde otomatik güncelleme devre dışı bırakılabiliyor.

Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır?

1. adım: Otomatik güncellemelere veda etmek için Windows ve R tuşuna aynı anda basarak veya Başlat menüsünü açarak Çalıştır bölümüne geçiyoruz. Çalıştır bölümüne “services.msc” yazarak Hizmetler bölümününü açıyoruz.

Windows 10 otomatik güncelleme kapatma - 1

2. adım: Açılan ekranda işletim sistemindeki Hizmetler karşınıza çıkacak. Bu bölümde sayfayı aşağı doğru kaydırarak veya W tuşuna birkaç kez basarak Windows Update‘yi seçiyoruz.

3. adım: “Windows Update” seçeneğine farenin sağ tuşu ile tıklıyoruz ve “Özellikler” seçeneğine tıklıyoruz.

Windows 10 otomatik güncelleme kapatma - 2

4. adım: Karşımıza çıkan Özellikler penceresinde “Başlangıç Türü” seçeneğini “Devre Dışı” olarak ayarlıyor ve “Uygula” butonana tıklıyoruz. Tebrikler, Windows 10 otomatik güncelleme kapatma işlemini başarıyla tamamladınız!

Windows 10 otomatik güncelleme kapatma - 3

Otomatik güncellemeleri açmak istediğinizde tek yapmanız gereken: aynı yolu takip etmek ve Başlangıç Türü seçeneğini “Otomatik” olarak ayarlamak.

Windows 10 otomatik güncelleme kapatılmalı mı?

Otomatik güncelleştirmeleri kapatmanın avantaları ve dezavantajları var. En büyük dezavantaj: Microsoft’un yayınladığı güvenlik güncelleştirmeleri ve diğer iyileştirmelerin cihazınıza otomatik olarak yüklenmeyecek olması.

Avantajı: Kısıtlı bir internet paketine sahipseniz, güncelleştirmelerin kotanızı düşürmesinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca şirketlerde kullanılan ve kritik veriler barındıran bilgisayarlarda güncelleştirmeleri yüklerken herhangi bir sorun ihtimaline karşı temkinli davranılıyor, gelen geri bildirimlere bakılıyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır?”

 1. Anonim dedi ki:

  Linux’u çakarak da Windows 10 güncellemelerini durdurabilirsiniz.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İşallah olu Mehmet Ali gardaşcuğum, sen dedğün gibü yapdum

 3. aspdofj dedi ki:

  sea

 4. AsusveHp dedi ki:

  günceleme en az 1 gün sürüya yapmak istemiyom

 5. mehmet ali dedi ki:

  bir yöntem daha var başlata direk hızmetler yazın açılan pencerede windows update var ona çift tıklayın küçük pencerede başlangıç türünü devre dışı yapın sonra altta durdur deyin tamama tıklayın o anda update hizmeti durur ne indirir ne yükler günc denetle deseniz bile yapmazz bunu update için ne zaman isterseniz o zaman elle yada otomatik yapıp başlat dediğinizde o an hangi günc varsa denetleyebilir o an yükleyip tekrar siz açana kadar güncellemeleri devre dışı bırakabilirsiniz isteğe bağlı gibi oluyor bu yöntemle pc boştaysa hizmete gir updt tekrar başlat güncelleme denetleye gir o an denetler kurar sonra kapatabilirsiniz..yalnız hizmeti başlatmak için tekrar elle yada otomatiki seçip tamam dedikten sonra tekrar çift tklayıp başlat denilebiliyor

 6. confickerbelasi dedi ki:

  kapatmayın güncellemeyi sonra çok pişman olursunuz en güncel windows en güvenlidir.

  1. Johnny Sins dedi ki:

   ordinaryus troll fetvasını verdi… 4. millenium faciası mı güvenli olacak… hadi oradan troll…

" Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "