Okunma

Windows 7’li Dizüstü Nasıl Alınır?


30 Ağustos 2009 Pazar 08:00
Windows 7’li Dizüstü Nasıl Alınır?

Araştırmalar gösteriyor ki 22 Ekim tarihinde çıkacak Windows 7 işletim sistemi PC pazarına bir hız vermeyecek. Çünkü birçok üretici Windows 7 işletim sistemine ücretsiz upgrade imkanı sunuyor. Ama birçok kullanıcıda Windows 7 işletim sistemini kullanmak için can atıyor. Biz de sizlere yön vermek için Windows 7 işletim sistemiyle birlikte alabileceğiniz dizüstü bilgisayarları kategorilerdir dik.

Windows işletim sistemine sahip taşınabilir bir ürün almak oldukça zor. Çünkü çok fazla seçenek var. Binlerce olmasa da yüzlerce sağlayıcı ve bazen bu firmalar bizlere iki düzineden fazla seçenek sunuyor. Bizim taktiğimiz ise istediğiniz dizüstünün özetini belirlemek.

Basitçe taşınabilir PC’ler altı sınıfa ayrılırlar: Netbook’lar, giriş seviyesi dizüstüler, normal dizüstüler, ultra taşınabilir dizüstüler, masa üstü yerine geçen dizüstüler ve oyun dizüstüleri.

Çoğu Netbook bugünlerde Intel Atom işlemciler ve 1GB hafızayla birlikte geliyor. Çoğunlukla 10 inç ekran ve şimdilik Windows XP işletim sistemiyle birlikte satılıyor. Windows 7 işletim sistemi geldiğinde büyük ihtimal Netbook’ların fiyatları etkilenmesin diye Starter işletim sistemiyle birlikte gelecek. Bu işletim sistemini tavsiye etmiyoruz. Biraz daha bedel ödeyip Windows 7 Home işletim sistemi alabilirsiniz. Netbook donanımlarınızı iyi kontrol edin ve en az 2 GB belleğe sahip olan bir modeli seçin.

Netbook’lar ses ve görüntü işleme, oyun gibi ciddi bilgisayar çalışmaları için dizayn edilmemişlerdir. Onlar asıl olarak web tabanlı uygulamalar için tasarlanmıştır. Ürünlerin ismi de bunu kasteder.

Giriş seviyede olan dizüstü sistemler düşük teknolojili özelliklere sahiptir ve düşük fiyatlara alıcı bulurlar. Onları süper marketlerden bile alabilirsiniz. Bu ürünlerin fiyatları 250 ila 400 Euro arasında değişir. Bu ürünler büyüktür, ağırdır ve benzer fiyatlı Netbook2lardan daha güçlüdür. Ayrıca DVD sürücüleri de vardır.


Normal dizüstüler standart (Intel Core 2 Duo) özelliklere sahiptir. Bu ürünler daha fazla performans ve ekstra fiyat ile birlikte fonksiyonellik sunar. Çoğunun fiyatı 499 ila 999 Euro arasında yer alıyor. Ürünlerin fiyatını çoğunlukla grafik kartlarının ne kadar iyi olduğu belirler. Yine bu ürünler üzerinde Blu-Ray veya DVD sürücü tercih edebilirsiniz. Eğer Windows 7 işletim sistemi için ürün alıyorsanız 64 bit sürüm ve 4 GB’lık hafıza değişmezleriniz arasında olmalı. Tercihen DirectX 11 desteği olan bir grafik kartlı modeli tercih edin.

Ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarların takma adı “yol savaşcısı”. Bu ürünler ağırlık yönünden hafif ve uzun batarya ömrü için tasarlanmışlardır. Ürünlerin çoğunun üzerinde fazladan ağırlık yapmaması için optik sürücü (CD/DVD sürücü) yer almaz. İşlemci seçiminde Intel ULV (Ultra düşük voltaj) ve Duo Solo seçenekleri bulunuyor. Ekranlar tipik olarak 12 inç standardında veya 13-14 inç boyutlarındadırlar. Ürünlerin fiyatları ise ortalama 600 ila 1200 Euro aralığındadır.

Masa üstü gibi performans sunan dizüstülerin en büyük dezavantajları ağır olmaları ve batarya ömürlerinin kısa olması. Bu tarz dizüstü bilgisayarlar çoğunlukla evde kullanılır. Yüksek teknolojili modeller 4 çekirdekli işlemcilere sahiptir. Bu ürünlerin ekran boyutları 17 hatta 20 inçlere kadar çıkabilir. Bu tarz ürünlerin üzerinde çoğunlukla Blu-Ray sürücüler ve stereo hoparlörler mevcuttur. Bu tarz ürünler dizüstünde eğlence mantığına iyi bir örnektir. Ürünlerin fiyatları üzerinde bulunan donanımlara göre oldukça fazla değişkenlik gösterir.


Oyun dizüstü bilgisayarları, masa üstü bilgisayar gibi performans sunan dizüstülere benzer. Fakat bu ürünler daha yüksek performansa ve özellikle daha hızlı grafik kartına sahiptir. Lider markalar içinde Alienware (Dell) ve Voodoo (HP) gibi isimlere sahiplerdir. Bağımsız markalarında bu tarz ürünleri mevcuttur. Ürünlerin fiyatları ise oldukça yüksektir. Eğer Windows 7 işletim sistemiyle böyle bir dizüstü kullanmak istiyorsanız 64 bit versiyonu tercih etmelisiniz. Böylece oyun performansını daha da artacaktır.

Windows işletim sistemi makineler üzerindeki tüm özellikleri destekliyor. Elde taşınabilen sistemler, dokunmatik ekran tabletler, geleneksel dizüstülerle ve tablet PC‘ler üzerinde üstün bir performans sergiler. Özel dizay taşınabilir sistemler askeriye ve sağlık sektörü için tasarlanmıştır. Eğer istediğiniz dizüstünün çeşidine karar verdiyseniz onu artık çok daha kolay bulabilirsiniz. Sizin seçtiğiniz kategoriye uygun olmayanları göz ardı etmelisiniz. Böylece seçim yapacağınız çember oldukça daralacak dır.

:: Siz hangi kategoriyi tercih edersiniz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Windows 7’li Dizüstü Nasıl Alınır?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Tavsiye etmiyorsunuz da Atom işlemci de 1 GB ram ile ancak starter stabil ve hızlı çalışır.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Freedos’lu alınır. Bir güzel win7 yüklenir.

" Windows 7’li Dizüstü Nasıl Alınır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 7’li Dizüstü Nasıl Alınır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 7’li Dizüstü Nasıl Alınır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "